KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Hüseyin Babatebrizli: Önemli Bir Senario; Belki Santrifüjler?!

Hüseyin Babatebrizli: Önemli Bir Senario; Belki Santrifüjler?!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
203 0

Kaç gündür bütün İran elektrik kesintilerle baş etmektedir.
Binlerce iş merkezleri, hastaneler, gida sektorları ve elbet büyük sanayi bu konudan zarara uğuranmaktadır. Lakin bu kesintiler halen devam etmektedir.
İran rejimi bu konuda doğru bilgi vermekten kaçınmaktadır ve bu problemi aşırı elektirik meselesine bağlanıyor Öyle ki halkın protestoları bile hiçe sayarak aynı şekilde bu elektirik kesintilere devam etmektedir.
Ama burda bir soru akıllarda dolaşıyor ki ; Bu elektirik sıkıntısı nerden başladı ve neden rejim bu konuda hiç bir şey yapmıyor?

Bu konuda iki senario ilk önce gündemde.
Birincisi Bitcoin meselesi ve İran rejimi ABD’nın ambargoları ve yaptırımlarını atlatmak için bütün ülkeyi bu konuda seferber etmiş ve asıl elektirik sıkıntısı burdan kaynamaktadır.
İkinci senario Santrallardan teknik sorunları çıkmasıdan ( Cyber Attaks) yada buna benzeyen sıkıntılardan kaynanmasından bahs ediliyor.

Ama üçüncü bir senario’da olabilir. Bu srnario biraz gizemli ve belki daha korkunç olabimektedir, oda bu elektirik kesintileri yeni Nükleer santrifüjlardan kaynayabilir.
Yanı eğer böyle bir şey bu boyutta olursa bu sinyalı vermektedir ki İran rejimi Nükleer bomba testine hazırlanmaktadır. Batı istihbarat kaynaklarından İran 3 – 6 ay içinde Nükleer bomba yapamaktan uzaktır ve eğer bu konuda bütün gucunu toparlarsa bunu daha erken bile elede ede bilecektir.

Bu senario na kadar doğru yada yanlış olursa( belki sadece bir dedikodudur) bunun altını çizmemiz gerekir ki İran’da gizemli olaylar mechul şeklinde hızla devam etmektedir ve düşünüyorum ki er yada geç dünya Tahran’dan bomba haberler duyacaktır.
Hüseyin Babatebrizli

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir