KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Mehmet BOZKUŞ: ÜRETEREK BÜYÜYEN TÜRKİYE Üretmeden Tüketmek Kendini Yok Etmektir

Mehmet BOZKUŞ: ÜRETEREK BÜYÜYEN TÜRKİYE Üretmeden Tüketmek Kendini Yok Etmektir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
349 1

Feda ettikleri Türkiye’yi ……..
Feda edildiklerini anladıklarında hatırlayanlar….. Türkiye Yüzyılı başlıyor.MB
Yakın bir zamanda yapılacak olan seçimlerin dünyanın yeniden şekillenmesinde Türkiye’nin karar verici ya da yönetilen ülke konumunda kalacağı kararının verileceği bir seçim olarak değerlendirilmelidir.
Güç merkezlerinin kontrolünü elinde bulundurmak isteyenlerin Türkiye’nin yapılacak olan seçimler geleceklerinin şekillenmesinde baş aktör olarak ortaya çıkmakta bu durum bir çok anlamda kararların ve politikaların şekillenmesini sağlayacaktır.
Dünyada salgın sonrası yeniden şekillenmeye başlayan siyasi yapılar içerisinde milliyetçilik ve ırkçılık akımlarının gelişmiş refah toplumu ülkelerde artığını değerlendirdiğimizde teolojik savaşlarında başlayacağının habercisi olarak ortaya çıkmaktadır.
Batının, İslam ve İslam dünyasına bakışında geçmişten günümüze hiç bir şeyin değişmediği gerçeğini gördüğümüzde, güç merkezlerinin İslama karşı yürüttükleri politikalarla kendi toplumlarının canlı tutmak istedikleri ve teolojik mücadele ile yeniden kendi toplumlarını bir arada tutma politikaları olarak ortaya çıkmaktadır.
Slavın Slavla çatıştığı ve Avrasya hakimiyetin yolunu açacak olan Ukrayna krizi aslında kendi içlerinde dahi batının teolojik ve çıkar çatışmalarıyla acımasız, barbar ve sömürge odaklı yapılarından asla vazgeçmediklerini ortaya koymaktadır.Toplumlar arasına nifak tohumları ekerek birbirlerine karşı çatıştırma kültürünü en iyi şekilde kullanan batı, Rusya üzerinde hakimiyet kurma ve zenginliklerine ulaşmak için her yolu denemekten geri kalmamaktadır.
Büyük Satranç Tahtası kitabında Brezinski Ukrayna üzerinden Rusya’da olan gelişmelerin gelecekte olacakları ifade ederken batının

Rusya’yı kontrol altına almanın yolunun Ukrayna hakimiyeti üzerinden olacağını aksi takdirde Ukrayna kaynaklarını ele geçiren Rusya’nın kendileri için en büyük bir tehlike olarak karşılarına çıkacağını ortaya koyan görüşlerini, ifade ederken bugünkü gelişmelerde batının bakışını ortaya koymaktadır.
ABD’nin girmekte zorlandığı tek deniz alanı olan Karadeniz’e girme çabaları, Nato üyesi ülkeler üzerinde (Romanya, Bulgaristan) aşma çabalarının altında Karadeniz’de dünya ticaretinin ve enerji kaynaklarına ulaşmada istediği sonuçlara ulaşamaması ve yeniden küresel güç olan Rusya’nın hamlelerine karşı koymaktan geçmektedir.
Bölgedeki sorunların bölge ülkeleri arasındaki güç birliği ile çözüm önerilerinin ön plana çıktığı günümüzde ABD ve AB ve İngiltere’nin bölgedeki vekil ülkeleri sahaya sürerek kriz ve kaos ortamı yaratma çabalarının artacağı bir süreç başlamıştır.
Ermenistan,Yunanistan,Gürcistan,İran(sorunlu ülke konumu ile batı için her daim kaynak yaratan ülke konumunda) ve terör örgütlerinin üzerinden kendilerine yol açmaya devam edeceklerdir.
Bölge ülkeleri sorun yaratan ülkelere karşı kendilerini koruma ve bu ülkelere karşı izleyecekleri politikaları gözden geçirme ve en sert yaptırımları uygulamları gerektiğinin farkına varmaları gerekmektedir.
Bölgesel huzur ekonomik kalkınma ve büyüme ile beraber güç merkezi konumuna gelerek batının hedeflerinden uzaklaşmasını ve bölge üzerindeki etkilerin kırılması, daralması ile beraber şimdiye kadar sömürerek büyüyen ülkelerin kendi içlerinde kriz ve kaosların meydana gelmesi bölünme ve iç çatışmalar ile karşı karşıya kalmalarını sağlayacaktır.
Bölgesel sorunların bir ittifak yapılanmasıyla masaya yatırılması, oluşturulacak olan ittifakın bir güvenlik ve işbirliği yapısıyla kurulması aslında içerideki hain yapılanmalarında bölge sınırıları dışına çıkmak için yol aramalarına neden olacak aslında kendiliğinden de bir çok sorunun çözülmesini sağlanacaktır.
İttifaklar aynı zamanda toplumsal barışın ve huzurun sağlanmasıyla beraber kayıp olan ekonomik büyüme ve kalkınma ile

kendi öz kaynaklarını kullanma ve teknoloji transferleride dahil olmak üzere bir çok alanda birlikte büyümenin yolunu da açacaktır.
Batı dünyasının kendi hakimiyetlerini kayıp etme korkusu Ukrayna krizinde, Ukrayna’nın yanında yer alarak güç merkezi konumuna gelecek ittifakların önüne geçmek ve kendi hakimiyet alanlarında Asya’dan Afrika’ya kadar olan alanları kontrol etme ve yönetme isteklerinden vaz geçmemiş olmaları yatmaktadır.
Türkiye seçimleri aslında batı için nasıl bir adım atacaklarının şekillenmesi açısından çok büyük bir önem arz etmekte, Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN hedefe konulmakta emperyalistlere karşı 20. yüzyıl başlarında verilen KURTULUŞ SAVAŞI mücadelesinin kayıp edeni olan batı, yeniden kayıp etmek istemediğini kendi yandaşları ve yapılarıyla beraber top yekün içeride ve dışarıda yürüttüğü politikalar ile ortaya koymaktadır.
Sevr ile yürümek isteyenlerin günümüzde modern söylemlerle ülkemizin kazanımlarını ve üretim merkezlerini hedefe koyarak ortaya çıkardıkları söylemlerin büyüyen ve kalkınan Türkiye’ye karşı izledikleri politikalardır.
Türkiye’ye karşı Caatsa yaptırımları uygulayan ABD ve destekçilerinin Rusya Ukrayna krizinde Türkiye’nin izlediği bütün politikalardan rahatsız oldukları ancak BM gözetiminde tahıl koridoru anlaşması ve esir değişimi ile batının izlediği politikaları izlemeyen Türkiye’ye karşı bundan sonra daha sert yaptırım kararları almaya devam edeceklerdir.
Türkiye’yi F-35 programından çıkaran ABD, NATO üyesi Türkiye’ye karşı İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylamasını F-16 savaş uçaklarının gündemde olduğu zaman dilimiyle eş değerde yürüttüğü politikalarına şimdi ise Rusya’ya karşı kendi BM kararı olmadan uygulamaya başladığı yaptırımlara uymasını istemektedir. ABD kendi iç hukukuna göre alınan karara diğer ülkelerin uymasını istemekte ülkelerin kendi iç hukuk kurallarını ve uluslararası hukuk kuralları hiçe saymaktan geri durmamaktadır.

Rusya’nın dünyaya açılan penceresi konumuna gelen Türkiye’ye karşı ABD yaptırımlar ile dış ödemeler dengesi ve ticaret üzerinden hedef almaktadır.
Rusya ile enerji, turizm ve turist sayısı, tarımsal ürün ihracatı, Rusya ile İstanbul havalimanı üzerinden bağlantı sağlanması, S-400 hava savunma sistemi, enerji merkezi üssü olması yolunda Rusya ile varılan mutabakat ve Türkiye’nin dış ticaret ortağı olarak Rusya ile gelinen noktanın verdiği rahatsızlıklardır.
İzlediği bağımsız politikaların dünya ülkeleri için açlık sorunu ve gıda fiyatlarının kontrol altına alınmasını sağlayan Türkiye, batının kontrolünü kayıp ettiği bir çok ülkeye karşı uygulayacağı gıda ve ekonomik yaptırımların önüne geçmiş Türkiye’nin prestij ve güç kazanmasını sağlarken batının güç ve prestij kayıp etmesine neden olmuştur.
Türkiye Karadeniz’de bulduğu doğalgaz ile enerjide üreten konumuna gelmekte aynı zamanda dış ticaret açığında önemli yer tutan enerji maliyetlerinin yaklaşık olarak yıllık %30 civarında 2023 yılı ulusal ağa bağlanacak olan enerji kaynaklarından karşılayarak büyük bir finansal kaynağının yurtdışına çıkmasını önleyecek ve kendi öz kaynağını kendi vatanadaşının kalkınması ve refahı için harcama yetkisine kavuşacak ve bütçesinde önemli bir gelir kaynağına sahip olacaktır.
Kendi gelir kaynaklarını yaratan Türkiye gün geçtikçe daha güçlü konuma gelecek ve batı için dün olduğu gibi bu günde gelişmekte olan ülkelerin modeli olarak batının karşısına çıkacaktır.
Üreterek büyüyen ülkemiz Türk Devlet Teşkilatı ile beraber Balkanlardan Afrika’ya kadar bir çok ülke için ekonomi modeli ve kalkınma kaynaklarını kullanma ve paylaşımcı politikalar ile batının hedeflerine karşı yol almaya ve gelişmekte olan ülkelerinde kalkınmasını sağlayacak, salgın sonrası ekonomi modeli arayan bir çok ülke için model olacak ve merkez konumuna gelecektir.
Mehmet BOZKUŞ
KAFKASSAM mehmetbozkus06@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Orhan Aydın - -

    Temennimiz güçlü Türkiye güçlü Türk dünyası ile lider konumunda olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir