KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Blackwater Türkiye’de hangi Belediye başkanına hizmet veriyor?

Blackwater Türkiye’de hangi Belediye başkanına hizmet veriyor?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
779 0

Özel Güvenlik şirketinin emniyetini sağladığı İstanbul Adliyesinde, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Özel güvenlik kalkmalı. Kamu kurumları için emniyet güçleri ayrı bir teşkilat kurmalı” açıklaması tartışma yaratmıştı. Sektörde 240 bin kişinin istihdam edildiği, 180 bin özel güvenlikçinin kamuya ait kurumlarda çalıştığı ortaya çıkmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre özel güvenlik faaliyeti için izin verilen şirket sayısı bin 300, özel güvenlik eğitimi veren kurum sayısı 557, kendi güvenliğini sağlamak üzere özel güvenlik izni alan yer sayısı 61 bin, sertifika alan özel güvenlik sayısı bir milyon 60 bin özel güvenlik kimliği alan görevli sayısı 600 bin, mevcut özel güvenlik görevlisi sayısı da 200 bin civarında bulunuyor. Yine EGM verilerine göre, özel güvenlik görevlisi olmak için sınava giren kişi sayısı bir milyon, bu sınavlarda başarılı olan kişi sayısı da 650 bin gibi ciddi rakamlara ulaşmış durumda. (Bkz. http://www.hurriyet.com.tr/180-bin-ozel-guvenlikci-diken-ustunde-28640220 ) Özel güvenlik görevlilerinin 233 bin 457’si polis, 52 bin 770’i ise jandarma sorumluluk bölgesinde çalışıyor. Özel güvenlik sektöründe her 8 kişiden biri kadın. Sektörde 253 bin 688 erkeğe karşılık, 32 bin 539 kadın bulunuyor. Emniyetin verilerine göre, İstanbul’da adliye saraylarından hastanelere kadar birçok önemli kurumda güvenlik 71 bin 692 görevli tarafından sağlanıyor. Bu kişilerin 70 bin 82’si özel sektör, bin 610’u ise kamuyu koruyor. İstanbul’da faaliyet gösteren özel güvenlik şirketi sayısı ise 458. İkinci sıradaki Ankara’da 208 özel güvenlik şirketi bulunurken, bu kentte görev yapan 30 bin 850 özel güvenlik görevlisinin sadece 648’i kamuda çalışıyor. (Bkz. http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/turkiye-de-286-bin-227-ozel-guvenlik-gorevlisi-var_329286 )

Türkiye genelinde en çok çalışanı bulunan ve1992’den günümüze profesyonel güvenlik hizmeti sunan ANFA Güvenlik, bir Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi. 5188 sayılı yasa temelinde 2005 yılında şirketleşme süreci sonrasında uzman yönetim kadrosu ve güvenlik görevlileri ile can ve mal güvenliğini korumaya yönelik güvenlik hizmetinde bulunuyor. Faaliyetleri bununla sınırla değil. Kurduğu eğitim kurumuyla özel güvenlik sektöründe rol almak isteyen binlerce insanı sertifikalandırmaya yetkili tek kamu şirketi statüsünde. ANFA’nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre 24 yıldır 3 eğitim yerinde, 300 iş mahallinde 4000 çalışanı mevcut. (Bkz. http://www.anfaguvenlik.com.tr/tr/kurumsal/hakkimizda )

Bu güvenlik ordusu yasa gereği bağlı olduğu kurumun başındaki isme, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’e bağlı. Aslında bu sayı 4binle sınırlı sayılmaz. Çünkü ANFA’nın eğitim seminerlerine katılan güvenlik görevlisi sertifikası alan ve başka şirketlerde çalışan 10 bin civarında güvenlik görevlisiyle beraber bu rakam 15 bine ulaşıyor. Güvenlik görevlilerinden ayrıca Başkanın başka sevenleri de var. Desteklediği spor kulüplerinin yönetici, çalışan ve taraftarları, her türlü maddi ve manevi destek verdiği sivil toplum kuruluşları, Büyükşehir Belediyesi yardımlarından yararlandırılan yoksul Ankaralılarla birlikte düşünüldüğünde en az 50 bin civarında milis (taraftar/sempatizan/gönüllü) gücünden söz edilebilir. Keçiören Belediye Başkanlığından bugüne aday olduğu her seçimi kazanmasında bu tabanın katkısı yadsınamaz. Üniversite öğrenciliğinde katıldığı Mücadele Birliği’nde edindiği siyasi tecrübe, sonraki yıllarda paralel devlet yapılanmasıyla yakın ilişkileri, ismini bir efsaneye dönüştürdü Şimdi ismi yeniden gündemde. Ankara’daki hayır oylarının faturası, ona çıkarılmaya çalışılıyor. Şahsi kanaatim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınında olmasa da halka dışında olmayacaktır halka içinde kalmayı başaracaktır. Son yazdığı iddia edilen ‘Sol Siyaset Fetö İlişkileri’ kitabındaki performansına bakılırsa, şahsını FETÖ ile irtibatlandırmak neredeyse imkânsızdır. Belediyede iş imkânı sunduğu Ak Partili teşkilat mensupları, milletvekilleri ve bürokratlarının yakınlarının hatırına, kendisi için Cumhurbaşkanı nezdinde bir yakarıcılar ordusu oluşmuştur.

Dünya’da özel güvenlik denilince akla ABD orjinli Blackwater şirketi gelir. CIA ile yakın ilişkileri bulunan Blackwater’ın başındaki isim olan Erik Prince Evanjelik Hıristiyan; aynı zamanda “Uluslararası Hristiyan Özgünlük Örgütü”nün de yöneticisi. Yani o bir Haçlı ordu komutanı. Multi-milyoner ailesi Hollanda kökenli ve Cumhuriyetçi partiden olan Erik Prince; ABD Deniz Kuvvetleri SEAL bünyesinde Bosna, Haiti ve Ortadoğu’da çalışmış. Blacwater “güvenlik şirketi” ABD’nin paralı askerleri dünyanın çeşitli çatışma bölgelerinde olarak görev yapıyor. Şirket, ABD sınırları içerisinde, askeri nitelikli koruma hizmeti, polis teşkilatının eğitimi, bomba koklayıcı köpek hizmetleri veren şirket ayrıca Afganistan ve Irak’ta, ABD ofislerinin ve personelin korunması hizmetini yürütüyor. 1997’de kurulan şirket, yaptığı katliamlardan ötürü kötü imajını silmek için ismini 2009 yılında “Xe Service” 2011 yılında ise Blackwater (Academi) olarak değiştirmişti. (Bkz. http://www.haberler.com/abd-li-parali-asker-sirketinin-kurucusu-turkiye-8096625-haberi/ )
Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk kamuoyu ABD’nin ikinci adamı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretine odaklanmışken Irak ve Ortadoğu’daki askeri operasyonlarda ismi sık sık duyulan Blackwater şirketinin kurucusu Erik Prince’ın Türkiye’ye geldiği ve Ankara’da kaldığı, Dursun Ali Bulut imzasıyla Milli Gazete yer almıştı. Haberi ilginç kılan ana detay, sessiz sedasız Türkiye’ye gelen Blackwater şirketinin kurucusu Erik Prince’ın Ankara’da bazı üst düzey bürokrat (!) ve belediye başkanlarıyla temaslarda bulunmasıydı. (Bkz. http://www.komplohaber.com/gundem/blackwater-in-kurucusu-turkiye-ye-geldi-mi-h7586.html )

Hatta bazı sosyal medya hesaplarından Blackwater şirketinin kurucusu Erik Prince’ın Ankara çalışma ofisinde Melih Gökçek ile gizlice görüştüğü kamuoyuna servis edilmişti Söylentilere göre Melih Gökçek ile Erik Prince arasındaki görüşme iki gün sürmüştü. Erik Prince’ın Ankara’daki temaslarında Melih Gökçek ile görüştüğünü perdelemek için gazete haberinin kurgusunda birkaç değişikliğe gidilmişti. Erik Prince’ın Ankara’daki üst düzey bürokratlarla ve bazı belediye başkanlarıyla görüştüğü ifadesiyle Gökçek’in mesaisi perdelenmiştir. Ancak bu haberin sosyal medyada “Milli Güvenlik Teşkilatı M.G.T” adı altında servis edilmesi, Gökçek’in temaslarının istihbarat birimlerince mercek altına alındığını gösteriyor. (Bkz. https://tr-tr.facebook.com/permalink.php?story_fbid=808988175872683&id=543874802384023 – https://twitter.com/zebercet0 )

Bu tür ilişkileri analiz etmekte yoğunlaşmış bir uzman arkadaşın “off the record” şartıyla söylediklerini sizlerle paylaşmam mümkün değil. Ancak kapalı devre sohbet sırasında cevap bulamadığım soruları sizlerle paylaşayım. Blackwater şirketinin kurucusu Erik Prince ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ne konuşmuş olabilirle ya da hangi konuda mutabakata varmışlardır veya birbirlerine ne tür bir hizmet sunmayı kararlaştırmışlardır?

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir