KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Ermenistan saldırısı Fransa’nın sinsi planı

Ermenistan saldırısı Fransa’nın sinsi planı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
264 0

Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan’a düzenlediği saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Üstelik bu saldırıları Karabağ üzerinden değil de Tovuz bölgesi üzerinden yapması dikkat çeken ayrı bir konu. Azerbaycan’ın açıklamasına göre sadece dün Ermenistan 31 kez ateşkesi ihlal ederek taciz atışında bulundu. Ermeni tarafı resmen Azerbaycan ve onun üzerinden Türkiye’yi tahrik ederek savaşmaya zorluyor. Pe ki Ermenistan güç yetiremeyeceğini bildiği halde neden Türkiye ve Azerbaycan ile savaşmaya bu kadar can atıyor. Kime güveniyor? Daha önemli bir soru Türkiye’yi Kafkaslarda yeni bir cephenin içine mi çekmek istiyor? Bu soruları Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay sorduk:

Ermenistan’da geçen yıl meydana gelen sokak gösterileri sonucunda Hükümet değişikliği olmuştu. Yeni iktidara gelen Nicole Paşinyan siyasal dengeleri altüst ederek iktidara geldiği için Ermenistan tarihi günler yaşadı. Ermenistan kurucu başkanı Ter-Petrosyan Karabağ Savaşını bitirmek ve Türkiye ile daha olumlu bir havada barış görüşmelerini yapmak istediği için Robert Koçaryan tarafından iktidardan indirilmişti. Koçaryan ve peşinden iktidara gelen Sarkisyan konusunda şahin politikalar geliştirip Rusya yanlısı bir iktidar süreci yaşattılar Ermenistan’a.

Ekonomik sıkıntılara rağmen…
Ekonomik olarak ciddi anlamda sıkıntı yaşayan Ermenistan halkı sokaklara dökülerek mevcut politikaları ve iktidarı protesto etti. İşte bu protestolar neticesinde Nicole Paşinyan iktidara geldi. Paşinyan’ın önünde çok büyük sıkıntılar mevcut idi. Ekonomik sorun, sosyal problemler, Karabağ işgalinin devam etmesinden kaynaklanan Ermenistan bütçesine çok fazla yük. Rusya ile olan ilişkiler. Ermenistan’ın batılılaşma politikası. Ermenistan Avrupa Birliği ve NATO ile sürdürülebilir ilişkileri. Bunlar başlı başına problem olarak Paşinyan iktidarın önünde dağ gibi duruyordu.

Savaş sebebi olarak görülmeliydi
Rusya Ermenistan’da meydana gelen halk hareketi iktidarını kendi kontrolden çıkmaması için sürekli iç problemleri kaçırdı. Ve Ermenistan’ı kendi tarafında tutmak için bütün argümanları devreye soktu. Paşinyan bir taraftan Rusya’yı dengelemek, bir taraftan memleketin ekonomik problemlerini çözmek, diğer taraftan ise diyasporalar üzerinden batı devletlerinin baskı politikalarını ötelemek için her cephede mücadele veriyor. Bu atmosferde eski iki başkanın Ermenistan üzerindeki etkisi hala geçmiş değil. Özellikte geçen ay ihtilaflı Karabağ bölgesinin dışında Tovuz Köyü’nde meydana gelen çatışma birden gündeme oturdu. Bu Azerbaycan açısından bir savaş sebebi olarak görülmeliydi. Çünkü ihtilaflı bölgenin dışında Azerbaycan topraklarına bir saldırı olmuştu.

Tovuz saldırısı küresel operasyon
Tovuz saldırısı bütün yönleriyle iyi incelenmeli. Bu başlı başına Karabağ ihtilafından hareketle Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı değil dünya dengelerini sarsmak için çok iyi planlanmış bir operasyon idi. Bu operasyonun içerisinde Çin, Rusya, Fransa, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri var. Rusya Ermenistan’ı kendi kontrolünde tutmak istiyor. Fransa ise Türkiye’nin dikkatlerini Akdeniz’den Güney Kafkasya’ya çekmek için çabalıyor. Ayrıca Ermeniler üzerinden Kafkasya’da etkili olmak, Fransa’daki Ermeni lobisini elinde tutmak, Türkiye’yi uluslararası arada sıkıştırmak ve Lübnan’daki Ermenilerin kontrolü elinde tutmak istiyor.

Libya’daki başarı da etkili oldu
Türkiye’nin Libya’da Arap Ligi’ne karşı elde ettiği başarı da Tovuz saldırısında etkili oldu. Özellikle Sirte hattında başarı elde edince Fransa, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’ye karşı yeni bir cephe açmak adına Ermenistan’ı harekete geçirdiler. Tovuz saldırısı İşte bu atmosferde gerçekleşti. Bu Ermenistan devletinin salt özgür iradesi değil Çin, Rusya, Fransa ve Arap Ligi’nin koordineli bir operasyonu olarak karşımıza çıktı.

Benzer saldırılar yine yapılacak
Türkiye Doğu Akdeniz’de, Libya’da ve Kıbrıs’ta uluslararası hukuka dayalı haklarını elde etmeye çalıştığı müddetçe dikkatleri başka tarafa çekebilmek adına bu ve buna benzer olaylar gerçekleşecek. Burada Azerbaycan’a düşen soğukkanlılığını kaybetmemesi ve olayın üzerine gitmesi. Tovuz saldırısını Birleşmiş Milletler ve NATO’yu harekete geçirerek kesinlikle uluslararası platformlara taşımalı. Türkiye ise kararlılığını dün gösterdiği gibi yarın da gösterecek.

https://tum1haber.com/ermenistan-saldirisi-fransanin-sinsi-plani/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir