KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Erkan Avcı: Rusya’da Tarihin Bu Kaçıncı Tekerrürü?

Erkan Avcı: Rusya’da Tarihin Bu Kaçıncı Tekerrürü?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
259 0

Rusya, tarih boyu darbeler ve Ayaklanmalar ülkesi olmuştur hep. 1774 Pugaçev, 1825 Dekabristler, 1905 Moskova ayaklanmaları ve 1917 Ekim Devrimi ile 1989’da Sovyet güdümündeki ülkelerde çıkan isyan ve ayaklanmalar örnek gösterilebilir.

1774’teki isyanda, Osmanlı-Rus Savaşı’na karşı olan ve ülkede sefalet içinde yaşayan halk Rus Ordusunun teğmeni Pugaçev, Çariçe 2. Katerina’ya karşı ayaklanmıştır. Neticede Pugaçev yakalanıp idam edilse de bu ayaklanma Rusya tarihinde önemli yere sahip olmuştur.

1825’teki Dekabrist Ayaklanması, Çar 1. Aleksandr’dan sonra ortaya çıkan taht kavgası neticesinde vuku bulmuştur. Tahta çıkan oğlu 1. Nikola’ya karşı ordu mensubu subaylar ayaklanmıştır.

1905’te Rus-Japon savaşından yenik çıkan Rus ordusunun içindeki bazı subaylar çara karşı ayaklanmış ve 1917’deki devrimin kapısını aralamıştır.

1917’de ise Lenin’in önderliğinde bir grup Bolşevik, 1. Dünya Savaşı’nda savaşmakta olan Rus Çarlığına karşı çıkıp ayaklanmıştır. Çarı deviren Bolşevikler, savaştan çekilmiş ve savaş esnasında diğer devletlerle yapılan tüm gizli anlaşmaları dünyaya afişe etmiştir.

Ancak Bolşeviklerin iktidara gelişi kolay olmamış ve çar yanlısı askerler ile savaşmak zorunda kalmıştır. Bolşeviklerin kurduğu ordu olan Kızıl Ordu, çar yanlısı Beyaz Ordu’ya karşı büyük savaş vermiş ve galip gelmiştir. Sonuçta Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulmuştur.

İşte bugün Rus ordusu içerisindeki kalkışma da daha çok buna benzemektedir. Rus ordusu içerisinde Wagner adlı bir grup asker Sergei Prigojin adlı komutanın önderliğinde Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına dur demek için harekete geçmiştir. Putin’in 3 gün süreceğini düşündüğü Ukrayna savaşı 1,5 yıl sürdüğü için ordudaki bazı askerlerde bıkkınlık ve yılgınlık oluşmuştur. Üstelik savaş boyu ölen onbinlerce Rus askeri de diğer askerlerin moralini de ayrıca bozmaktadır.

Çünkü Ukrayna, tek başına bir Ukrayna olmayıp arkasında sürekli lojistik ve silah desteği olan bir ülkedir. Batılılar, tıpkı 1979’da Sovyetlere karşı Afganistan’ı desteklediği gibi bugün Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklemektedir. Bu yüzden Rus ordusunun paralı asker kısmı olan Wagner grubunun da Batılılardan yardım aldığını da tahmin etmek zor olmasa gerek.

Rusya’daki bu kalkışma, eğer 1989’da biten Afganistan savaşı sonrası güçsüz düşen Sovyetler Birliği’ne karşı Varşova Paktı ülkelerinin pek çoğunda başlayan isyan dalgasının Sovyetlerin sonunu getirmesi ve sisteme 15 yeni devletin dahil olması gibi bir sonuca yol açarsa, Uralların dopusunda ne kadar bağımsız olamamış Türk halkı, Kafkasya halkı varsa bağımsız olması ihtimal dahilindedir. Tatar, Hakas, Yakut, Çuvaş vs. pek çok Türki halk yeni bağımsız devletler kurarak Türk dünyasını 7 devletten 17 devlete kadar genişletecektir. Bu husus Türkiye açısından önemlidir. İşte Türk Yüzyılı da o zaman gerçekleşecektir.
Erkan Avcı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir