KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Moskova’da Türk silahları nerden gelmiş

Moskova’da Türk silahları nerden gelmiş

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
18 0

Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği Türk zırhlı personel taşıyıcı BMC KİRPİ ile makineli tüfek ve silahlar Moskova’da sergileniyor.

Poklonnaya Gor’daki Zafer Parkı’nda kurulan “Ganimet Müzesi”nde, başta NATO olmak üzere yabancı ülkelere ait tank, zırhlı araç, silah ve askeri teknoloji ürünleri yer alıyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, sergi için “Çok parlak bir fikir. İnsanlar bunları görmeli” dedi.

Müzede ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Finlandiya, Avustralya, Avusturya ve Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin 30’dan fazla silah ve askerî teçhizatı sergileniyor.

Serginin giriş bölümünde, 2 Dünya Savaşı’nda Almanların bozgunla sonuçlanan Sovyet topraklarını işgal girişimine atıf yapan “Tarih tekerrür ediyor” yazısı yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, ele geçirilen silah ve teçhizatın yer aldığı serginin bu ay sonuna kadar açık kalacağını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, “NATO askeri-siyasi blokuna üye yabancı devletlerin ordularının hafif ve ağır silahlarının yanı sıra Ukraynalı neo-Nazilerin insansız hava araçları, iletişim araçları ve teçhizatları da sergileniyor” denildi. Açıklamada, Sovyetler Birliği’nin de Alman ordusundan ele geçirdiği silahları 1943 yılında sergilediği hatırlatıldı ve “Tarih tekerrür ediyor” diye eklendi.

Çok sayıda kişinin kuyruklarda bekleyerek ziyaret ettiği sergide, ilgiyle izlenen Türk BMC KİRPİ aracı hakkında detaylı bilgiler içeren bir not da konuldu. Serginin kapalı kısmında ise Türk tabanca ve makineli tüfekler de yer alıyor.

Rusya Silahlı Kuvvetler Merkez Müzesi yetkilisi Andrey Lyubçikov, “Ele geçirilen askeri teçhizatın önemli bir kısmı NATO ülkeleri tarafından üretilmiş” dedi.

Sergilenen 32 parça arasında Alman Leopard 2 tankı, Amerikan M1 Abrams, Bradley piyade savaş aracı, M113 zırhlı personel taşıyıcı, MaxxPro zırhlı aracı, Türk BMC Kirpi, İngiliz Mastiff aracı, İsveç CV90 piyade savaş aracı ve Amerikan M88A1 tamir ve kurtarma aracı var. Ayrıca Ukrayna zırhlı personel taşıyıcıları, Kozak zırhlı araçları ve modifiye T-72 ve T-64 tankları da sergileniyor.
Sergide son model Alman Leopard 2 tankıyla Marder tipi zırhlı muharebe aracı gezenlerin ilgi odağı oldu.

Rusya 1. kanalının muhabiri hasar görmüş Amerikan Abrams tankının üzerine çıkarak, “Buna yok edilemez mucize silah diyorlardı. İşte şu anda bu halde” dedi.

Yazı ve Fotoğraflar: Fuad Safarov, Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir