KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mehmet Bozkuş: Wagner Gelişmeleri ve Rusya’ya Bakış

Mehmet Bozkuş: Wagner Gelişmeleri ve Rusya’ya Bakış

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
217 0

Wagner gelişmeleri Rusya’nın Rus milliyetçiliği ve ideolojilerin saha uygulanması görevi üstlenerek rol alan Wagner yapılanması yaklaşık 25.000 ile 50.000 kişilik bir güç oluşturarak Rusya’da yetimhanelerde yaşayan çocuklarda dahil olmak üzere reklamlarla bugün dahi insan kaynağı toplayarak ikinci bir paralı silahlı güç konumuna gelmesi, devlet içinde yaralı veya ölen mensuplarına maaşların bağladığı bir dönemde Wagner yapılanmasının Rusya Devletine karşı mı harekete geçtiği yoksa Putin yönetimine mi karşı bu hareketi yaptığının değerlendirilmesi gerekir.

Rusya’nın bütün batı ile Ukrayna krizinde Ukrayna coğrafi alanında savaşta olduğu orta iken Rusya yönetimine karşı Putin’in hedefte olduğu aşikardır. Putin’in güç kaybetmesinin sağlanmasıyla devlet yönetimi otomatik olarak güç değiştirecek olduğundan hedef Putin’i Ukrayna’da başarısız göstermek ve prestij kaybetmesiyle Rus Milliyetçileri ile milliyetçi toplumu oluşturarak yönetimi hedefe almak istedikleridir.

Ukrayna krizi Wagner gelişmeleri ile yeni bir döneme geçtiğinin görebiliriz. Wagner benzeri yapıların devlet içindeki yapıları Rusya’da yeniden tartışılmaya başlaması ile Rusya’nın istihbarat devleti olduğunu düşündüğümüzde böyle bir yapılanmanın nasıl bir güç merkezi konumuna geldiğinin farkına varan bir Rusya yönetimi olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

Devlete karşı güç merkezi konumuna geldiklerini görerek kendi özerklik anlayışlarıyla devlet yönetimine karşı hamle yapmak Rus devlet politikasının asla izin vermeyeceği tarihsel devlet politikaları içinde görülmektedir.

Rusya’ya karşı Ukrayna’da kontrolleri altında bulunan bölgenin Wagner güçleri tarafından boşaltılması ve/veya Ukrayna birlikleriyle beraber hareket etme anlayışını ortaya çıkardığında ise Rusya Ukrayna’da güç dağılımında yeni bir cephe ile karşılaşmasına yol açarken Ukrayna açısından Rusya’ya karşı psikolojik üstünlük sağlama ve zayıflamasına neden olacaktır.

Wagner yapılanmasının bu hareket tarzı Putin’e karşıtı bütün yapıların Rusya içinde birleşmesini sağlayacak ve birlikte hareket ederek Rusya içinde bir çok eylemin başlamasına neden olabilecektir.

Batı’nın Ukrayna’da kazanamadıklarını Wagner üzerinden gelişmelere bağlı olarak kazanımlar elde edeceği ve Rusya’nın masaya oturtulmasının sağlanması yönünde güç kayıp etmesinin sağlayabilecektir.

Rusya’nın Ukrayna krizinde kayıp eden taraf olması ve Rusya’da başlayacak olan bir iç ayaklanma Rusya’nın denge olarak bulunduğu bütün coğrafyalarda yeniden çatışmaların başlamasına yol açacağı,batının istedikleri sonuca ulaşmasının önündeki engellerin ortadan kalkmasını sağlayacağı aşikardır.

Dünyanın yeniden şekillenmesinin stratejik denizi olan Karadeniz’de batının varlık göstermesini sağlayacak bu durum Türkiye dahil bir çok ülkeyi etkileyecek yeni dengelerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çin’in ekonomik planlarının ve ticaret yollarının önüne geçilecek coğrafyada oluşacak bir güç çatışmasıyla Rusya ile beraber Çin’in güç kayıp etmesi ve ekonomik planlarıyla bölgedeki varlığı tehlikeye girecektir.

Rusya devlet yönetiminin Wagner yöneticileri isyan olarak değerlendirmesi suçlu konuma gelmeleriyle zaten uluslararası hukuk zincirinde terör örgütü konumunda olan Wagner bu durumdan çıkmak ve parasal destekle batıdan destek alarak Rusya’ya karşı savunma üretiminde sıkıntı yaşayan batıya zaman ve güç kazanmasına Rusya’ya ise kayıp ettirmesinde kullanacağı yeni bir aktör olarak batının elindeki çok önemli bir koz olacaktır.

Rusya’nın Balkanlar’dan Venezuela,Afrika,Asya Çin dahil paralel devlet gücü yapılanması içindeki yapı olan Wagner bir çok görüşmeleri yaptığı gerçeğini gördüğümüzde bundan sonra özerk bir yapı ile hareket edecek bir yapı olarak yerini alacaktır. Wagner bütün bunlar dahilinde ekonomik kazanımlarıyla yaklaşık 20-25milyar $ yönettiğidir.
Diğer bir gelişme ise Rus oligarkların Putin’e karşı batı ile beraber bir çok alanda daha güçlü bir şekilde kamuoyu yaratacağıdır.

Putin’e halk desteği son yoklamalarda %75 civarında olduğunu gören batı aklı her zamanki davranış biçimi içinde sahaya çıktığı görülmektedir.

Rusya’nın zayıflatılması Batı’nın Karadeniz’den Afrika’ya kadar bir çok bölgede yeni denge ve çatışmaların ortaya çıkması ile küresel güç merkezlerinin aynı kalması ve bir çok ülkenin yönetimsel değişimlerinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Putin kısa sürede Wagner sorununu bitirecektir. Düğüm çözme Rus politikasında olmaz, ancak sorun kökten çözme politikasını uygular. Rusya Ukrayna’da batıya bağlı bir devlete asla izin vermeyecektir. Batı’nın sessizliği ile Wagner’in durumu halk desteğiyle sahada Wagner güçleri sahada karşı karşıya gelecektir.
Rusya’da Ordu’nun yeniden dizayn edilmesi çalışmalarının karşısında Wagner’e duyulan ihtiyaç ortadan kalkacaktır.
Dünya yeniden gönüllü askerlik yapılanmasına dönebilir.
Wagner yapılanmasının, Rus Ordusuna karşı zafer kazanması asla mümkün olmayacağıdır.

Mehmet BOZKUŞ
mehmetbozkus06@hotmail.com -KAFKASSAM

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir