KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Almanya Rusya İttifakı yakın mı

Almanya Rusya İttifakı yakın mı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
360 0

Almanya Rusya İttifakı yakın mı
putinmerkel
Aşağı yukarı 10 yıldır Rusya Almanya yakınlaşmasına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Her iki ülkenin de milliyetçileri böyle bir yakınlaşmada fayda görüyorlar. Böylesi bir yakınlaşma Uzakdoğu’da bir müttefik ile beraber bütün dünya için ciddi bir tehdit potansiyeli taşıyor. Almanya’da teknoloji, Rusya’da doğal kaynaklar Uzakdoğu’da nüfus var.
İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı muhtemelen içinde bulunduğumuz çağın en önemli olaylarından biri olarak tarihe geçecek. AB parçalanıyor diye göbek atanlar da muhtemelen ilerde AB’den çok daha tehlikeli ittifaklarla yüz yüze kalacaklar.
Almanlarla Ruslar arasında görünen anlaşmazlıklar zannedildiği kadar derin değil. Derin olmadığı gibi ortak çıkarlar ise çok güçlü… Hansa Birliği’nin coğrafyasında şimdi şehirler değil devletler yakınlaşıyor. Ukrayna hadisesi bile bu iki devlet ve iki kamuoyunun yakınlaşmasına beklendiği ve iddia edildiği gibi ciddi bir darbe vurmadı. Almanya’nın Ukrayna konusunda verdiği tepkiler zaten en başından beri samimi değildi. Ukrayna’nın Dinyeper (Özi Nehri) sınır olmak üzere ortadan ikiye bölünmesi Almanları rahatsız etmez. Rus milliyetçilerinin önemli bir kısmı da zaten eskiden beri Dinyeper’in doğusunun Rusya ile birleşmesini istiyorlardı. Soljenitsin bile Dinyeper’in batısının Avrupa’ya doğusunun Rusya’ya ait olduğunu yazmıştı.
Ukrayna krizinden başka Alman kamuoyunun Rusya ve ABD-NATO hakkındaki düşünceleri de çok önemli. Bununla birlikte hem Rus hem de Alman kamuoyunun Türkiye ve Türkler hakkındaki kanaatleri de yakından takip edilmeli. Almanya’da milliyetçiliği besleyen en önemli etmenlerden biri de Türk düşmanlığı olarak nüksetmekte. Son uçak krizi ile Ruslarda da Türk düşmanlığı eskiye göre kuvvetlendi. Ortak düşmanlıklar bu ülkelerin milliyetçilerini muhtemelen birbirine daha çok yakınlaştıracaktır.
Hem içinde bulunduğumuz coğrafyada hem de dünyada çok hızlı ve çok önemli değişiklikler ard arda yaşanıyor. Türk dış politikası küçük esnaf mantığını bir yana bırakıp orta ve uzun vadeli planlar üzerinde çalışmazsa lehimizde olması muhtemel gelişmeler bile aleyhimize dönebilir.
Kenan Şahin

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir