KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Turan Rzayev: ABD, Putin ve Zelensky’yi barıştırıyor: Kiev kabul etmezse

Turan Rzayev: ABD, Putin ve Zelensky’yi barıştırıyor: Kiev kabul etmezse

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
171 0

Polonya topraklarına düşen seyir füzeleri, Rusya-Ukrayna savaşına yaklaşımda bir değişikliğe işaret ediyor. Nitekim dün ABD ve Polonya cumhurbaşkanları füzelerin Ukrayna’ya ait olduğunu iddia etse de Ukrayna cumhurbaşkanı bu iddiayı yalanladı. Vladimir Zelensky son konuşmasında Polonya’ya düşen füzelerin Ukrayna’ya ait olmadığından kesinlikle emin olduğunu söyledi.
Ukrayna liderliği olayın ilk dakikalarından itibaren Rusya’yı suçlasa da Zelensky’nin bugün yaptığı açıklama ABD ve Polonya liderliğinin gerçeği değiştirdiğini gösteriyor.
Örneğin Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, gece yaşanan gelişmeler ve alınan bilgilerin, bunun Polonya’ya yönelik kasıtlı bir saldırı olmadığı sonucuna varmamızı sağladığını kaydetti.
“Şu anda sahip olduğumuz bilgilere göre, Polonya’ya saldırı planı yoktu. Bu nedenle 4. Maddeyi kullanmadık (Bu madde, NATO üyesi ülkelerden birinin toprak bütünlüğünün, siyasi bağımsızlığının veya güvenliğinin tehdit altında olduğu kanaatine varması durumunda tarafların istişarelerde bulunmasını sağlamaktadır.), ama hazır tuttuk.” , – Moravetsky kaydetti. Diğer bir deyişle Polonya, “bu kasıtlı bir saldırı değil” diyor.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de benzer şekilde, “Polonya’yı vuran füzelerin Ukrayna Hava Savunma Kuvvetleri’ne ait olduğu doğrulandı. “Polonya’daki olayın kasıtlı eylemlerin sonucu olduğuna dair bir onay yok.”
Bu noktada NATO’nun yanı sıra ABD ve Polonya tarafından yapılan açıklamaların sonuçları şöyle:
İlk olarak, Polonya’yı vuran füzeler aslında Rusya tarafından ateşlenmedi. Ama bu yine de hiçbir şeyi değiştirmiyor. Yani füzelerin Ruslara ait olduğu kanıtlansa bile ABD ve Polonya’nın tavrının değişmeyeceği açıktır. Çünkü Polonya Ukrayna değil ve Varşova’ya atılacak resmi füze, NATO’ya ateş edildiği anlamına geliyor. Bu da NATO tüzüğünün 4. Maddesinin etkinleştirilmesidir.
ABD, savaşın bu noktada Rusya-Ukrayna bağlamının ötesine geçmesini istemiyor.
İkincisi, mevcut durum Washington’un Kiev ve Moskova’yı müzakere masasına getirmek istediğini gösteriyor. Zelenskiy’nin dün yaptığı konuşmada “Batılı müttefiklerden Putin’in doğrudan müzakerelere hazır olduğuna dair bilgi aldım” sözleriyle de bu durum teyit ediliyor.
Zelensky’nin sözlerinden, Kiev’in müzakereye isteksiz olduğu görülüyor. Aslında bu doğaldır. Dolayısıyla Ukrayna’nın dile getirdiği öneriler Rusya’yı, Moskova’nın barış versiyonu da Kiev’i tatmin etmiyor. Öte yandan Rus güçleri, Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik füze saldırılarını da yoğunlaştırdı. Süreç bir sonraki aşamasına giriyor.
Turan Rzayev Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir