KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Tahran İran-Rusya-Türkiye zirvesine ev sahipliği yapacak

Tahran İran-Rusya-Türkiye zirvesine ev sahipliği yapacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
281 0

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asgar Hacı, Rusya, İran ve Türkiye’nin Astana formatında bir sonraki zirvenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki duruma bağlı olarak Şubat veya Mart aylarında Tahran’da yapılması konusunda anlaştığını bildirdi.

Hacı, bugün TASS haber ajansına verdiği demeçte, “Evet, bir zirve yapma planları var. Önümüzdeki yılın başlarında düzenlemeye hazırlanıyoruz. Salgının durumuna bağlı olacak. Ama genel olarak zirveyi yapmayı kabul ettik. Büyük ihtimalle Şubat veya Mart ayında yapılacak” dedi.

Bakan Yardımcısı, söz konusu zirve öncesinde bir dışişleri bakanları toplantısı yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya ise, “Evet, bu konuda anlaştık. Önümüzdeki yıl olacak. Ocak ayında veya Şubat başında bir dışişleri bakanları toplantısı yapacağız. Bunu zirve takip edecek” diyerek yanıt verdi.

Suriye krizine çözüm amaçlı oluşturulan Astana görüşmelerinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, dün Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 17. kez bir araya geldi.

Suriye konulu Astana görüşmeleri, 2017’de Suriye krizine çözüm getirmek amacıyla üç ülkenin garantörlüğünde başlatılmıştı.

1 Temmuz 2020’de, üç ülkenin liderleri salgın nedeniyle ilk kez video konferans aracılığıyla görüşmüştü.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir