KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye’de iktidar kavgası: Suriye hükümeti, iş adamı Rami Mahluf’un tüm servetine tedbir koydu

Suriye’de iktidar kavgası: Suriye hükümeti, iş adamı Rami Mahluf’un tüm servetine tedbir koydu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
228 0

Suriye’de Beşşar Esad yönetimi, Esed’in ikinci dereceden kuzeni işadamı Rami Mahluf’un malvarlığına tedbiren el koydu.

Reuters, Mahluf’un yanı sıra eşi ve çocuklarının mallarına da el konulduğunu bildirdi.

El koyma işleminin, Mahluf’un Şam yönetimine olan borçlarını ödemesini garanti altına almak için tedbiren yapıldığı belirtildi.

Mahluf, uzun süre Suriye’deki iç savaşı Suriye hükümeti lehine finanse eden isimler arasındaydı.

Rusya’nın Suriye’de yaptığı harcamaların bir kısmını Suriye hükümetinden geri istemesi üzerine rejimin çok sayıda işadamından haraç benzeri ödemeler talep ettiği belirtiliyor.

Rejim, iş adamlarından beklentilerini karşılayamayınca Ağustos 2019’da ülkenin en zengin 29 iş adamına karşı kara para aklama ve terörü finanse etme suçlarından soruşturma başlattı.

Mahluf, hükümetin istediği 178 milyon dolarlık ödemeyi kabul etmişti

Öte yandan, Rami Mahluf’un sahibi olduğu Sryiatel Şirketi, Suriye Telekomünikasyon ve Devlet Posta Düzenleme Kurumu’nun talep ettiği 178 milyon dolarlık ödemeyi kabul etmişti.

Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu’nun istediği gibi 178 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini söyleyen Mahluf, taleplerin şirketi feshetmesine kadar uzandığını dile getirmişti.

Mahluf, dün Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Telekomünikasyon ve Devlet Posta Düzenleme Kurumu’nun sosyal medya sitesi Facebook’taki resmi sayfasında Syriatel Şirketi’nin kendisinden istenen meblağları ödemeyi reddetmesine ilişkin yayınladığı açıklamaya cevaben, Syriatel Şirketi olarak bu açıklamanın içeriğinin doğru olmadığını belirtiyoruz. Telekomünikasyon ve Devlet Posta Düzenleme Kurumu’na, bir nüshası ekte bulunan ve yetkili makamın ofisinde 05/10/2020 tarihinde 4777/HNQ numarası altında kayıtlı olan mektubu gönderdim. Syriatel Şirketi’nin kendisinden istenen meblağları ödemeye istekli olduğu belirtilen mektupta, Telekomünikasyon ve Devlet Posta Düzenleme Kurumu’ndan ilk ödeme tutarı, diğer taksitlerin miktarları ve bunların nerelerde değerlendirileceğinin belirtilmesi talep edildi. Bu durumda Telekomünikasyon ve Devlet Posta Düzenleme Kurumu’nun mektubun içeriğinin tersi bir açıklama yayınladığı anlaşılabilir” dedi

Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir