KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. SERDAR BOZDOĞAN; KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ DEMEK TÜRKİYE DEMEKTİR

SERDAR BOZDOĞAN; KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ DEMEK TÜRKİYE DEMEKTİR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
165 0

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’nin bölünmez bir parçası ve yavru vatanıdır. Kültür, tarih, dil, din, sosyal politikalar ve şehir kültürü açısından son derece önem teşkil eden bir bölgedir. Mavi Vatan tezinin merkezi konumunda olan Akdeniz sahasında Türkiye’nin kontrol noktasıdır.

Türkiye’ nin KKTC’ye maddi ve manevi destek olurken aynı zamanda devletleşme konusunda da öncülük ederek bölgede gelişen ve değişen olaylar ardından daha hassas çalışılmalara özen gösteriliyor.
 
Bu minvalde KKTC’ de kamu kurum ve kuruluşları arasında koordinasyon, kurumsallık, merkezi hafıza sistemi, güvenlik stratejisinde uyum ve oryantasyon vb. konularda Türkiye’nin KKTC’ ye destekleri son derece hassas bir şekilde devam etmektedir.
 
İsrail’in Filistin halkına zulüm etmesine en büyük tepki olarak basında çıkan İsrail vatandaşlarının Kıbrıs’a yerleşiyor haberleri kamuoyunda tepki çekmektedir.  KKTC’ de İsrail vatandaşlarının kalıcı bir iskan içinde yer almalarına karşı KKTC’ nin doğru stratejilerle yol alması için gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle takip ediliyor.
 
Dün Almanya bize zulüm etti diye ağıt yakan İsrail’in  Filistin topraklarına gelip bugün ortaya koyduğu insanlık dışı eylemlerini bölgenin huzur ve sükûnunu bozmaması için süreçler özenle takip ediliyor.
 
Nitekim bugün Filistin’e olan hadisenin yarın KKTC’ ye olmaması için nüfus yerleşkesinde, vatandaşlık ve oturum süreçlerinde milli güvenlik stratejisine önem veriliyor.
 
Dün dedelerimizin savunduğu KKTC’ yi bugün torunlar olarak bizler savunacağız. Çünkü Türkiye için KKTC bölünmez bir bütündür.
 
Bir diğer husus Turkiye öncülüğünde KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde önem teşkil eden bir konumda yer almaktadır.
 
Ticaret, sağlık ve kültür vb. alanında teşkilatın merkezi konumunda yer alacak olan KKTC büyük ölçüde hızlı bir kalkınma, değişim ve dönüşümü sağlayarak ender bir cazibe merkezi olacaktır.
 
KKTC ivedili bir şekilde milli güvenlik politikası gereği zorunlu göçle birlikte gelen kişi ve grupların ileride bir sorun çıkarmaması, demografik yapıların korunması ve şehir kültürünün Türk kültüründen şaşmaması için önleyici tedbirler hassasiyetle ele alınmaktadır.
 
KKTC Türk Büyükelçiliği öncülüğünde KKTC’ ye kurumsallık, devlet güvenliği, bürokraside hız kazanma, enformasyon ve milli güvenlik danışmanlığı hususlarında son derece etkin bir şekilde destekler sunuluyor. Türkiye’nin KKTC Büyükelçiliği bu süreçlere öncülük eden bir merkezdir.

Bu minvalde yapılan çalışmaların daha etkin ve planlı bir şekilde hayata geçirilmesi için son derece hassas bir şekilde gelişmeler takip edilmektedir.
 
KKTC Türk Büyükelçisi Sn. Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu alanında uzman bir hukukçu, akademisyen, bilim insanı ve aynı zamanda diplomasi alanında başarılı bir devlet adamı olarak KKTC’ in en doğru şekilde kalkınması için mücadele veriyor.
 
Sayın Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu, geçmiş zamanda Türkiye’nin mahalle ayrımından sıyrılıp kültürel bütünlük içinde buluşması için gayret ederek bugünün Türkiye’sinde sükunetin sağlanması için emek sarf eden bir vatansever olarak 21. Yüzyılın Türkiye Yüzyılı olması doğrultusunda KKTC Türk Büyükelçisi olarak KKTC’in kalkınması için aynı hassasiyetle mücadele vermektedir.

KKTC demek Türkiye demektir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu doğrultuda diplomasi alanında ortaya koyduğu başarılar gündelik siyasetin dışında olduğu için gündemde görünmese de gerekli tüm adımlar, saha analizi ve stratejik planlamalar hassasiyetle yerine getiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir