KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Commonwealth of Nations Türkiyesi’nde darbe söylentisi!

Commonwealth of Nations Türkiyesi’nde darbe söylentisi!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
417 0

İki haber üzerinden bu konuyu açmaya çalışacağım. İlki, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’ın, Dolmabahçe’den geçerken telefonuyla çektiği lale fotoğrafını sosyal medyada paylaşması. Richard Moore paylaşımında, “Dolmabahçe Sarayı’nın dışında laleler. Bahar işareti! Güzel” ifadelerini kullanmış. İngiliz Büyükelçi’nin bu paylaşımının, “Hayır kampanyası yapmak” ve “Darbe istemek” olarak yorumlanmasıyla çarşı karışıyor. Birçok twitter kullanıcısı, büyükelçinin twitine küfürle karşılık veriyor. Olayın başkahramanı Gökçek ailesinin sahibi olduğu Beyaz TV’de spor spikerliği yapan Ertem Şener. Diplomatik nezaket sınırlarını aşan bu olayda, adı geçen şahsın sahibinin sesi olduğu unutulmamalı. İşte burada durun bir konuşun bin düşünün, siz anladınız onu. Oysa İngilizler sandıktan hayır değil evet çıkmasını umuyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde Londra merkezli Qriously firmasının yaptığı 16 Nisan referandum anket sonuçları, ‘evetçi’ blokun tereddütlerini gidermeye yönelik olduğu gibi Evet oylarını kabartmaya yönelikti. Anket sonuçlarına göre, evet oyları rekora koşuyordu. İngilizlerin referandum anketi sonuçlarına göre evet oyları yüzde 61.4 seviyesindeydi, ‘Hayır’ oyları ise yüzde 38.6’da takılıp kalmıştı. Referandum sonuçlarına göre çıkarılan ‘evet-hayır’ haritasında, ‘Evet’ oylarının Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nde, ‘Hayır’ oylarının ise, Ege Bölgesi’nde yoğunlaştığı gösterilmişti. Acaba diyorum İngilizler kimin ayağına bastı? İngiliz şirketinin anket sonuçları, hangi çevreleri neden rahatsız etti? Kamuoyu araştırması derken aklıma geldi; Birleşik Krallık Türkiye büyükelçiliğinin internet sayfasında “Türkiye’nin reform gündemini desteklemeyi, insan haklarını yaygınlaştırmayı ve Türkiye’de refahı teşvik etmeyi amaçlayan projelerde görevli özel bir ekibimiz var.” ifadeleri yer alıyor. (Bkz. https://www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-ankara.tr)

Bundan hareketle, Londra merkezli Qriously firmasının Türkiye’deki referandum sonuçlarını tahmine yönelik anket çalışmasının yukarıda açıkça belirtilen faaliyet ilkelerine yönelik olduğu söylenebilir. Başkent Ankara’nın diplomasi koridorlarında biraz olsun nefes alan birisinin ağza alınmayacak küfürlü sözler sarf edebilmesi için iki ihtimal söz konusu, ya gerçekten kafayı sıyırdı, kontrol dışı bir tepki verdi ya da göbek bağının bulunduğu bir yerden bir kişiden veya kurumdan (?) adı geçen büyükelçiye saydırması için talimat aldı. Benim bildiğim özellikle bazı oluşum, şahıs ve toplulukların, sıklıkla darbe imasında bulunarak, olur olmadık zamanlarda “-darbe olacak aman dikkatli olalım” çıkışları, biraz sosyal psişik bir darbe sendromunu tetiklemeye yönelik. Amaçları korku imparatorluğu kurmak ve Sayın Cumhurbaşkanını bu asılsız korkularla istedikleri istikamete yönlendirebilmek!

Richard Moore, Ocak 2014’ten günümüze Birleşik Krallık’ın Türkiye Büyükelçisi olarak görev yapıyor. Kendi alanında deneyimli bir diplomat. Uluorta konuşacak ya da yazacak biri değil. Richard Moore, İrlanda kökenli, Libya doğumlu. Oxford Üniversitesi’nde Felsefe, Politika ve Ekonomi eğitimi almış. Oxford’dan mezun olduktan sonra Kennedy Bursu’yla Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’ta lisansüstü eğitimini tamamlamış. Türkiye’deki görevine başlamadan önce Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’nda; 2010-2012 arası Avrupa, Latin Amerika ve Küreselleşme Direktörü, 2008-2010 yılları arasında ise Program ve Değişim Direktörü. Gençliğinde Vietnam, Türkiye (1990-1992), Pakistan ve Malezya’da çalışmış. 2007’de yönetici lider yetiştiren Stanford Executive Program’ı katılımcılarından. (Bkz. https://www.gov.uk/government/people/richard-moore.tr ) Genetik bir rahatsızlıktan dolayı görme engelli olan ve Rehber Köpekler Derneği kurucularından Maggie Moore ile evli. Çiftin bir oğlu ve İstanbul’da dünyaya gelmiş bir kızı var. İyi derecede Türkçe biliyor. Moore’un ilgi alanları arasında golf, uzun yürüyüşler, tüplü dalış, Türk halıları ve porselen koleksiyonu gibi zevklerin yanında futbol tutkusu bulunuyor. 1990 yılından beri de Beşiktaş JK taraftarı olan Richard Moore, sosyal medyanın etkin kullanıcılarından. (Bkz. http://www.hurriyet.com.tr/ingiltere-buyukelcisi-richard-moore-kimdir-40418751 )
Diğer haber, “Avustralya Hükümeti’nin, Gelibolu yarımadasında teröristlerin Anzak Anma Günü’nü hedef alabileceğine dair elde ettiği bilgiyle ilgili. Avustralya’dan yapılan açıklamayla, teröristlerin 25 Nisan’da Gelibolu’da gerçekleştirilecek Anzak Anma Günü’ne saldırı yapabileceği uyarısında bulunuldu. Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Türk yetkililerin konudan haberdar olduğunu ve “geleneksel olarak yarımadada yapılan Anzak Günü anmaları için yüksek seviyede koruma tahsis ettiğini” belirtti. Avustralya ve Yeni Zelandalıların 1915’te Gelibolu’daki ilk büyük çarpışmalarının yaşandığı 25 Nisan’daki Anzak Anma Günü’ne her yıl yüzlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı geliyor. Avustralya, Türkiye’ye seyahat uyarısını bugün yenilerken, ziyaretçilerin yüksek derecede temkinli olması ve Ankara ve İstanbul’u ziyaret etme ihtiyaçlarını yeniden gözden geçirmeleri tavsiyesini değiştirmedi. Gazi İşlerinden sorumlu Bakan Dan Tehan da benzer bir uyarıyı yineleyerek, Türkiye’ye gidecek vatandaşlarının çok dikkatli olmalarını tavsiye etti. (Bkz. http://www.internethaber.com/avustralyadan-flas-turkiye-uyarisi-1767211h.htm )

Belki üzerinde durulmayacak bir uyarı gibi görülebilir. Çünkü benzer bir uyarının yine Geçen yılda Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop tarafından yapıldığı bir gerçek. Ancak bu yılki uyarının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılması durumu daha farklı kılıyor. Gerçekten bir saldırı veya suikast olabilir. Avustralya’nın Türkiye İngiltere ilişkilerinin tavan yaptığı bir süreçte arı kovanına çomak sokacak türden bir işe kalkışacağını sanmıyorum. Çünkü Avustralya, İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations) üyesi. Commonwealth, Birleşik Krallık önderliğinde bir araya gelmiş, bağımsız devletleri niteliyor. Commonwealth yani İngiliz Milletler Topluluğu karşılıklı ekonomik etkileşime dayanan bir oluşum. Üye ülkelerin bir kısmı Birleşik Krallık hükümdarını sembolik olarak en üst düzey yöneticileri olarak tanırlar.

Örneğin günümüzde Birleşik Krallık Kral/Kraliçesi tarafından Devlet Başkanı sıfatıyla temsilci atadığı, Alice Louise Quentin Bryce ya da tanınan ismiyle Quentin Bryce, Avustralya’nın 25. Genel Valisidir. 13 Nisan 2008 tarihinde dönemin Avustralya Başbakanı Kevin Rudd’un önermesiyle Avustralya Kraliçesi sıfatıyla Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth tarafından atanmıştır. Quentin Bryce, Ayrıca Avustralya’nın ilk kadın valisidir. Quentin Bryce Genel Vali Olmadan önce Avustralya’nın eyaleti olan Queensland’da 2003-2008 yılları arası Eyalet Valiliği yapmıştır.

Dikkate alınacak bir iddia mı bilemiyorum ama Türkiye’nin de İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations) üyesi olduğu söyleniyor. Bu rivayetin Türkiye ve İngiltere kaynaklarından doğruluk derecesini tetkik etmek, şahsen beni aşan bir durum. Madem söz açıldı gerisi getirelim. İddiaya göre Türkiye’nin bağımsızlığının batılı ülkelerce kabul edildiğine ilişkin 23 Temmuz 1923 tarihli bir Lozan Antlaşması vardır. Ondan iki gün önce İmzalanan 21 Temmuz 1923 tarihli anlaşma da vardır. Bu anlaşma iki nüsha olup biri Büyük Britanya Kraliyet Ailesi kasasında gizlidir. Diğeri de 1960 ihtilalinde ABD Büyükelçisi aracılığı ile ABD’ye gönderilir. Pentagon’da bir kasada muhafaza edilir. Bu anlaşmaya göre; Türkiye İngiliz Milletler Topluluğu’nun (Commonwealth of Nations) tek gizli üyesidir. Commonwealth, Britanya İmparatorluğu’nun diğer adı iken, Commonwealth of Nations, İngiliz Milletler Topluluğu, yani pakt’tır. (Bkz. http://toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=18784.0 )

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir