KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Gencehan Tunay: Irak Kalkınma Yolu Projesinde Mersin limanı olmadığı zaman aktif hale geçmeyecektir

Gencehan Tunay: Irak Kalkınma Yolu Projesinde Mersin limanı olmadığı zaman aktif hale geçmeyecektir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
63 0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Irak ve Kuzey Irak Bölgesi’ni ziyareti bölgenin güvenliği ve ekonomik entegrasyonu için çok önemli bir adım.
Özellikle görüşülecek olan Kalkınma Yolu projesi bölgenin istikrarı için hayati bir önem tasimaktadir.
Projeye ABD’nin de yatırım yapmak istediği bildiriliyor.
Kalkınma Yolu Projesi, 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyol ile Türkiye’yi Basra Körfezi’ndeki Faw Limanı’na bağlayacak. Yeni İpek Yolu olarak tanımlanan proje, Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve ortak fayda üretecek.
Proje amaçlarından birincisi, kurulacak limandan 3. Ülkelere mal taşınması hedeflenmelidir. İkincisi ise, projeye destek verecek ve projenin değerini artıracak bölge ülkeleriyle işbirliğine gitmektir.
Bu limanın, ilk gemiyi Eylül 2024’te ağırlaması ve 2025’te ise tamamen açılması bekleniyor.
2014 Mart ayında Irak, bu amaçla Dünya Bankası ile bir anlaşma imzaladı.
Kalkınma Yolu Projesi, hızlı tren hattının yanı sıra bu süre zarfında; otoyol, Irak ve Körfez ülkelerinin petrol nakil hattı ve gaz nakil hattı gibi iktisadi projeleri ile hizmetleri de kapsayacak.
Basra’dan başlayan bu güzergâh, Irak’ın önemli şehirlerinden geçtikten sonra Irak, Türkiye ve Suriye’nin temas noktasından Türkiye’ye girecek ve Mersin Limanı’ndan Avrupa’ya devam edecek. Maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar olan projenin plana göre 2029’a kadar tamamlanması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı’nın yapacağı bu ziyaret Bölge’nin güvenliği ve istikrarı için çok önemli bir adım teşkil etmeli.
Küresel ticareti etkileyecek Irak Kalkınma Yolu ile terörle mücadele birbiriyle bağlantılı, bu yüzden bölgede PKK, YPG ve PYD gibi terör unsurları temizlemeden etkisiz hale gelmeden bu mümkün değildir.
Kalkınma yoluyla birlikte bir güvenlik hattı oluşturulmalıdır.
Bu toplantıda bölgede terör gruplarına destek veren ABD ve Avrupalı ülkelere bir mesaj niteliği taşımalıdır. Hem Aden Körfezi’nde hem Kızıldeniz’de yaşanan gelişmeler ticaret hatlarında problemlere yol açtı.
Alternatif olan Güney Afrika hattı ise son derece pahalı. Irak Kalkınma Yolu Dünya ticaretinin sürdürülebilir etkinliği için hayati rol oynamaktadır. ABD ve Avrupalı ülkeler pragmatik bir siyaset izleyerek kendi ekonomik çikarlari için terörist gruplara destek vermeyi keserek onların “Bağımsız Kürdistan” hayallerini ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde en büyük kaybı ve zararı Batılı ülkeler yaşar.

Musul ve Kerkük Türkmenlerinin güvenliği ve haklarının korunması ayrı bir gündem maddesi olarak ele alınmalıdır.
Gencehan Tunay
Zafer Partisi Türk dünyasından sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir