kafkassam başkanı Suriye’de İran’ın durumuna dikkat çekti

Kafkasya’da bir Ermeni devleti yoktur

Emir Tahiri: İran… Yanılsama ve gerçeklik arasında

İRAN DİNİ ÖZGÜRLÜK YASASINI İHAL EDİYOR

Rus yarbayın akrabasından bakan Kurtulmuş’a destek: Türkiye’de toprağa verilmesine karşı değilim

Gündem, Rusya, Türkiye 12 Mayıs 2018
486


Ardahan’da geçen yıl bir inşaat alanında tabutu bulunan Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin akrabası Maksim Redin, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un önerisine destek verdi.. Bakan Kurtulmuş inşaat kazısında üniformasıyla gömülmüş halde bulunan ve Rusya ile Polonya arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Kars Müzesi’nde koruma altında tutulan Yarbay Rjepetski için, “O kadar yıl mezarda çürümemiş adam müzede çürüyecek. Sonuçta biz burada toprağa vermek zorunda kalabiliriz” şeklinde konuşmuştu.

Kafkassam’a konuşan Yarbay Rjepetski’nin akrabası Redin şu ifadeleri kullandı: “Ben Sayın Bakan’ın açıklamasını okudum. Şahsen akrabam Yarbay Rjepetski’nin Türkiye’de toprağa verilmesine karşı değilim. Zaten naaşı 100 yıl Türkiye’de bulunuyordu. Olabilir.”

Daha önce de Sputnik’e konuşan Redin “Yarbay Rjepetski, benim ninem Antonina Karlovna Şidlovskaya’nın öz kardeşi. Ninemin de eski soyadı Rjepetski’ydi. Yarbay Rjepetski Varşova Askeri Okulu’nu bitirdi. Sibirya ve Orta Asya’da görev yaptı. Ölümünden 2 yıl önce, 1892 yılında Ardahan’a tayini çıktı. Ardahan’da 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptı…. Ceset müzede kalmasın, toprağa verilsin.” şeklinde öneride bulunmuştu.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar