KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus uzman: ABD’nin İran’la ilgili gelecek hedeflerinden biri de Türkiye’dir

Rus uzman: ABD’nin İran’la ilgili gelecek hedeflerinden biri de Türkiye’dir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
337 0


Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Suponina, ABD’nin İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasıyla ilgili yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, “Burada gelecek hedeflerden biri de Türkiye’dir” dedi.

Kafkassam’a konuşan Rus uzman şu ifadeleri kullandı: “Bu gelişmeler ile ilgili Rusya da hareket geçmeli. Bölgede partnerlerimiz ile ilişkilerimizin devam etmesi için çaba göstermemiz lazım. Örneğin Rusya-Türkiye-İran üçlü formatı iyi çalışıyor. ABD bölgede her kesin bir birine girmesinden yana.

Türkiye İran ile ilgili son gelşmelerden çok endişeli. İsrail ve Suudi Arabistan’dan farklı olarak Türkiye’nin bu konuda endişeleri var. İsrail ve Suudi Arabistan’dan farklı olarak İran ile ilgili olası gelişmeler Ankara için “hoş bir hediye” olmayacak. Türkiye bölgenin gerginleşmesini arzu etmiyor. Ayrıca ABD eski Şah dönemindeki gibi batı yanlısı bir Tahran yönetiminin yeniden dönüşümünden yana. Ünlü Amerikan siyaset bilimcisi Zbignew Brzezinski, “Büyük Satranç Tahtası” kitabında da İran’ın batı yanlısı bir konuma getirilmesi gerektiğini yazıyordu. Brzezinski bunun bir çok nedenini açıklıyordu. Bunlardan biri de şuydu: Bölgede giderek güçlenen Türkiye ile ilgili dengeyi eşleştirmek lazım. Böylece ABD’nin bölgedeki gelecek hedeflerinden biri de Türkiye olmakta.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir