KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rus uzman: Çavuşoğlu, Rusya’nın büyük dostu

Rus uzman: Çavuşoğlu, Rusya’nın büyük dostu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
268 0

Rus uzman: Çavuşoğlu, Rusya’nın büyük dostu
sergey
Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın büyük dostu olduğunu söyleyerek, “Daha önce de Moskova’ya yönelik desteklerini unutmadık. Rus-Türk barışının sağlanmasında büyük çaba gösterdi. Sayın Çavuşoğlu Rusya’nın büyük dostu” dedi.

Sputnik’e konuşan Markov şu ifadeleri kullandı: “Rusya ve Türkiye ilişkilerinin düzelmesi hepimizi sevindirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubu uzun zamandır yapılan büyük zahmetin ürünü. Rus-Türk ilişkilerinin düzelmesi için çaba gösteren değerli insanların zahmeti, alın teri. Bu çalışamalar için Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu kutlamak lazım. Çavuşoğlu Rusya’nın büyük dostu. 2010-2012 tarihleri arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı görevini yaptığı sırada Rusya’ya yaptığı desteklerini hatırlatmak istiyorum. Çavuşoğlu bugün Rus-Türk barışının sağlanması ve sorunun çözülmesi için büyük çaba gösterdi. Yarın Soçi’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ikili bir görüşme de yapacak.”

‘TÜRKİYE VE AVRASYA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ ARTABİLİR’

Türkiye’nin Avrasya Ekonomi Birliği ile ilişkilerinin artırılması gerektiğini öneren Markov, “Rus-Türk ilişkileri tekrar eskisi gibi düzelme şansı var. Üstelik Türkiye’nın batının sorunlarını unutmayalım. Bu durumda Ankara Rusya başta olmak üzere bazı ülkeler ile işbirliği artırabilir. Örneğin Avrasya Ekonomi Birliği ile. Türkiye hatta üye de olabilir. Bu Türkiye’nin yararına. Dolayısıyla yeni bir sayfa açılıyor” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir