KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ham petrol fiyatları düşüşü ve Libya’nın Rusya’ya tepkisi

Ham petrol fiyatları düşüşü ve Libya’nın Rusya’ya tepkisi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
281 0

Piyasalar ABD’nin Mayıs ayına ait kişisel gelir rakamlarına zar zor tepki verirken ham petrol fiyatları Cuma günü düşüşler yaşayarak haftayı sakin bir puanda bitiriyor. Kişisel gelir verileri genellikle tüketici harcamasındaki canlılığın güvenilir bir göstergesidir.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 38,51 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 41,02 dolara geriledi. Her iki gösterge de görece dar aralıklarda kaldı.

Ham petrol fiyatları pandeminin yoğun olduğu Nisan ayında sıfırın altına düşüp toparlandı. Fiziksel piyasa son haftalarda büyük oranda daraldı. Üretim OPEC+ üreticilerinin gönüllü ve kârlı olmayan ekonomisi nedeniyle Kuzey Amerika’nın zorunlu kesintileri ile sınırlanırken talep toparlanma yaşadı.

Bununla birlikte ABD’deki yeni koronavirüs vakalarındaki artış, ABD’nin ekonomik olarak en önemli üç eyaleti olan California, Texas ve Florida’daki talep görünümüne yine bir gölge düşürdüğünden piyasadaki her sıkılaşma beklemek zorunda kalabilir.

Yeni Covid-19 vakalarının rekor seviyeye ulaşması nedeniyle Texas ve Florida yeniden açılış planlarını askıya almak zorunda kaldı. Ulus çapındaki yeni vaka sayıları da yaklaşık 40.000 ile yeni bir yüksek seviyeyi gördü.

Öte yandan Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin (National Oil Company) Rusya’nın paralı askerlerini ülkenin en büyük petrol sahası Sharara’daki operasyonları sabotaj etmekle suçlamasıyla OPEC+’nın uyum meselesi yeni bir boyut kazandı. Saha, Kuzey Afrika ülkesinde ne zamandır devam eden iç savaş nedeniyle ham petrol nakliyesi yapamıyor ve çok gerek duyduğu ihracat geliri elde edemiyordu.

NOC başkanı Mustafa Sanalla bir Facebook paylaşımında “Libya’nın petrolü Libya halkınındır ve yabancı ülkelerin petrol üretimini engellemek için yaptığı girişimleri katiyen reddediyorum” dedi. “Pek çok ülke Libya petrolünün küresel pazardan çekilmesinden bizzat avantaj sağlıyor. Bazıları utanmadan, Libya’nın petrol üretememesinden pişmanlık duyduğunu açıkça ifade ederken arka planda blokaj baskılarını desteklemek için gece gündüz çalışıyor.”

Geoffrey Smith

Investing.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir