KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Reina saldırısı ve Türkiye’deki özel güvenlik sistemi…

Reina saldırısı ve Türkiye’deki özel güvenlik sistemi…

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
420 0

2017’nin ilk saatlerinde yaşadığımız Reina saldırısı Türkiye’deki özel güvenlik sistemi için bir kırılma noktası oldu. Şu anki haliyle hiçbir caydırdıcılığının olmadığı, özellikle terör saldırılarına karşı aciz kalındığı ayan beyan ortaya çıktı.
DAİŞ mensubu olduğu iddia edilen bir terörist Türkiye’nin en popüler eğlence mekanını elindeki otomatik silahla dakikalarca tarıyor, defalarca şarjör değiştiriyor ve 39 insanın kanına giriyor. Üstelik bunu alarm düzeyinin en yüksek düzeyde olduğu, ihbarların yağmur gibi yağdığı yılbaşı gecesinde yapıyor! Kapıda ve içerde görevli 13 özel güvenlik görevlisi bırakın karşılık vermeyi, kaçarak ve masaların altına saklanarak arazi oluyor! Bazı güvenlik uzmanı arkadaşlar, uzun namlulu profesyonel bir teröriste karşı güvenlik görevlilerinin silahsız olmasını gerekçe göstererek zafiyeti mazur göstermeye çalıştılar ancak kusura bakmasınlar bu durum tablonun vahametini ortadan kaldırmıyor.
Yeni güvenlik konsepti oluşturulmalı
İnsan sormadan edemiyor; yahu kardeşim adam neredeyse dinlene dinlene katliam yaparken biriniz çıkıp da müdahale edemez miydi ya da en azından bir şeyler fırlatıp dikkatini dağıtamaz mıydı? Belki İzmir’deki kahraman polis Fethi Sekin gibi kendinizi feda etmek zorunda kalırdınız ama kurban sayısı çok daha az olabilirdi. Hele teröristin elini kolunu sallaya sallaya mekandan çıkıp kaçabilmesi tam bir güvenlik skandalı… Allah’tan Türk polisi müthiş bir operasyonla bu kansız herifi canlı ele geçirdi de bir bakıma güvenlik sistemimizin tamamen çökmemiş olduğunu dünyaya gösterdik.
Gelinen noktada artık herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da zaman zaman işaret ettiği gibi 5188 sayılı Özel Güvenlik Yasasıyla bu işin daha fazla yürümeyeceği kabak gibi ortaya çıktı. Türkiye son yıllarda dozunu giderek arttıran yeni bir terör dalgasıyla karşı karşıyadır. Bazı uzmanların “hibrit terör” olarak tanımladığı bu karmaşık ve kompleks terör dalgasına artık alışmamız ve hazırlıklı olmamız gerekiyor ki Başbakan Binali Yıldırım da bu gerçeği birinci ağızdan ifade etti.
Hiçbir işi yapamayan güvenlikçi oluyor
Son yıllarda hayatımızın bir parçası haline gelen, bin 500’ü aşkın firma ve yaklaşık 300 bin güvenlik personelinden oluşan özel güvenlik sistemi çökmüştür. Acilen yeni konsepte uygun olarak yeniden yapılanmalı ve uzmanlık alanları belirlenerek profesyonelleşmelidir. Terör tehdidi artık kırsaldan kent merkezlerine kaymış, boyutları ve çeşitleri artmıştır. Bu yüzden özel güvenlik artık hiçbir sektörde tutunamayan eğitimsiz gençlerin iş sahası olmaktan çıkarılmalı, tam donanımlı gözünü budaktan esirgemeyen profesyoneller yetiştirilmeli hatta acilen Polis Akademisi benzeri Güvenlik Akademileri kurulmalıdır. Buralarda MİT, Polis ve Askeri uzmanlar ders vermeli, özel istihbarattan insan psikolojisine ve savaş sanatlarına kadar her türlü eğitimi alan gençler niteliklerine göre istihdam edilmelidir. Bu konuya devam edeceğiz.

Mustafa Gürbüz/kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir