KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. GKRY ve Yunanistan ’’barış söylemiyle savaş mı çıkarmaya çalışıyor?’’

GKRY ve Yunanistan ’’barış söylemiyle savaş mı çıkarmaya çalışıyor?’’

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
400 0

Anastasiadis Akıncı’nın müzakere masasına dönmesi için çağırı yapmış! Akıncı müzakere masasını terk etmedi ki dönsün! Müzakere masasını terk eden bizzat Anastasiadis’in ta kendisidir!

Anastasiadis’in Akıncı’ya yönelik masaya dön çağırısını duyduğumda hemen aklıma 19. yüzyılda Osmanlı’nın önemli devlet adamlarından Ziya Paşa’nın ünlü “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” sözü geldi!

Kişinin ne söylediğinden çok, nasıl bir tavır, tutum ve davranış sergilediği daha önemlidir. Anastasiadis’in yaptıkları ile söylediklerinin ne kadar tutarsız olduğunu görmek için kâhin olmaya gerek yoktur!

Müzakere masasını BM yetkilisi Eide’yi de fırçalayıp, kapıları çarparak terk eden Anastasiadis, şimdi geçmiş karşımıza müzakere masasına dönün çağırısında bulunuyor!

Cenevre Zirvesi’nden büyük kazanımlar elde ettiğini açıklayarak dönen Anastasiadis, sıra Kıbrıs Türk tarafının elde edeceği kazanımlara gelmeden yan çizerek müzakere masasını terk etmiştir.

Devletlerin dış politikalarında tesadüfî alınan hiçbir karar yoktur! Enosis Plebisti yıldönümünün okullarda anılması maksadı ile Rum Temsilciler Meclisi’nin aldığı karar da kesinlikle Rum üst aklını oluşturan mekanizmanın uyguladığı gayet bilinçli bir stratejinin sonucudur.

Anastasiadis elde ettiği kazanımların ardından Enosis hamlesi ile Akıncı’yı tahrik edip kışkırtarak masadan kaçırmayı denemiştir. Bununla da yetinmeyen Anastasiadis Kıbrıs Türk Halkının azınlık olduğunu, eşitlik beklememeleri gerektiğini, 4 özgürlük, siyasi eşitlik ve dönüşümlü başkanlık konularını kabul etmelerinin söz konusu olmadığını gazetecilere röportajında açık açık belirtmiştir.

Anastasiadis son bir süredir bölgede sıcak olayların yaşanabileceği gibi bir şeyleri sık sık dile getirmektedir!

Bu anlamda Rum DİSİ eski Milletvekili Hristos Rotsas’ın Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sırasında KKTC’de görev yapan Türk askerine saldırı yapma fırsatı elde ettiklerini ama bu fırsatı iyi değerlendiremediklerini açıkladığını da unutmamak etmemek gerek.

Güney Kıbrıs’ta bunlar yaşanırken Rumların Enosis ile bağlanmak istedikleri anavatanları Yunanistan’da neler yaşanmakta?

Yunanistan savunma bakanı Kardak Adası’nda kriz yaratmaya çabalıyor. Ardından Yunan Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Türk karasuları içinde kalan Keçi Adası’na çıkarak gövde gösterisinde bulunuyor!

Yunanistan’ın tahrik edici ve kışkırtıcı adımları neticesinde bölgede sıcak bir çatışma olmasın diye Abd, Nimitz sınıfı George H.W. Bush isimli dünyanın en büyük ve son teknolojisi ile donatılmış savaş gemisini Yunanistan açıklarına konuşlandırmış vaziyettedir!

Şimdi yaşanan tüm bu gelişmeler ışığında gerek GKRY’nin, gerekse Yunanistan’ın ne yapmaya çalıştığını anlayan biri var mı? Neymiş efendim, Kıbrıs’ta barış istiyorlarmış! Hadi canım sende!!!

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”
Gökhan Güler/milliyet

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir