KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Ermenistan’dan BMGK’ya Dağlık Karabağ çağrısı

Ermenistan’dan BMGK’ya Dağlık Karabağ çağrısı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
156 0

Ermenistan bugün, Dağlık Karabağ’daki ‘kötüleşen insani durum’ ışığında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

Erivan, Azeri yetkilileri, Ermenistan’ı Dağlık Karabağ’ı Ermeni nüfuslu bölgelerine bağlayan kısa bir dağ yolu olan Laçin Koridoru üzerinden trafiği aksatmakla suçluyor.

Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Mher Margaryan, BMGK’ya yazdığı bir mektupta, Ermenilerin çoğunlukta olduğu bölgede ‘ciddi gıda, ilaç ve yakıt kıtlığı’ olduğunu söyledi.

Margaryan, Bakü ve Erivan’ın onlarca yıldır çatıştığı bu bölgede sık sık yaşanan elektrik kesintileri ve gaz sorunundan da bahsetti.

Margaryan, özellikle diyabet ve kardiyovasküler hastalıklardan mustarip nüfus arasında ‘bu durumun çeşitli hastalıklara bağlı ölümlerde artışa yol açtığını’ iddia etti. Ayrıca “Bugün Dağlık Karabağ halkı gerçek bir insani felaketin eşiğinde” dedi.

AFP’nin haberine göre Margaryan, “Azerbaycan, kasıtlı olarak bölge sakinleri için dayanılmaz yaşam koşulları yaratıyor” dedi ve bunun ‘halkı evlerini terk etmeye zorlamak için tasarlanmış bir eylem’ olduğunu söyledi.

Ermeni Temsilci, “Ermenistan hükümeti, küresel güvenliği korumanın ana organı olarak BMGK’nın müdahalesini istiyor” dedi.

İki ülke, 1980’lerin sonlarından bu yana Dağlık Karabağ konusunda bir anlaşmazlık içinde. Bu, sonuncusu 2020’de Ermeni güçlerinin yenilgisine ve Azerbaycan’ın büyük saha kazanımları elde etmesine tanık olan iki savaşa yol açtı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir