KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Halep’i Türkiye PYD’yi vurdu!

ABD Halep’i Türkiye PYD’yi vurdu!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
394 0

ABD Halep’i Türkiye PYD’yi vurdu!
Eşeğini dövemeyen semerini döver. Amerika’nın başını çektiği koalisyon güçleri; Türkiye’nin desteklediğini cümle alemin bildiği hatta mısırdaki sağır sultanın dahi duyduğu, Halep’te konuşlu muhalifleri bombaladı. Türkiye’de; ABD’nin kendisine yeni müttefik edindiği ve Türkiye’nin her türlü sert çıkışlarına rağmen destelemekten vaz geçmeyeceğini açıkladığı PYD mevzilerini Fırtına obüsleriyle vurdu. Anadolu Ajansının haberi eğer doğruysa 29 PYD mensubu öldü. Hatta Türkiye’nin bu tepkisinin sadece Halep bombardımanı ile sınırlı olmadığı, Amerika ve Rusya’nın kışkırtmasıyla Türkiye’ye işgalci yaftasını yapıştıran Bağdat yönetiminin Musul’a asker göndermesine yönelik misillime bir cevap olduğu da söylenebilir. O nedenle Musul’un cevabı Azez’de verildi denilebilir.
Muhalifler Halep’te kiminle savaşıyor? Rus bombardıman uçaklarının desteği ile Halep kırsalında ilerleyen Suriye rejim ordusunun Halep’i kuşattığı ve muhalifleri şehri terke zorladığı biliniyor. Nitekim Beşar Esat, öncelikli hedefinin muhalif grupların ana ikmal yolu olarak kullandığı Türkiye-Halep hattını kesmek olduğunu söyledi. Esat, Türkiye, Ürdün ve Irak üzerinden gelen ikmal yollarını tamamen kesmesi halinde iç savaşın bir yıldan az sürede sona ereceğini de iddia etti. Türkiye’nin Kürt güçlerine yönelik saldırılarına sert tepki gösteren Suriye yönetimi, yaşananları ‘teröristlere doğrudan destek’ olarak gördüklerini belirtti.
Ancak Rusların başka bir iddiası var. Ruslar geçtiğimiz hafta Halep’te muhaliflere yönelik hava saldırısının Rus uçaklarınca değil tam tersine Halep’teki muhaliflere ait mevzilerin, 10.02.2016’da Moskova saati ile 13.55’te Türkiye saati ile 12.55’te İncirlik’ten havalanan ABD’nin 2 A-10 bombardıman uçaklarınca gerçekleştirildiğini iddia ediyor. Ruslara göre Türkiye topraklarından Suriye hava sahasına giren ABD’nin 2 A-10 bombardıman uçakları Halep’teki hedefleri bombaladı. O gün Halep yakınlarında Rus tayyarelerinin uçmadığı belirtilen açıklamada, kenti asıl bombalayanın Türkiye’den Suriye hava sahasına giren ABD uçakları olduğu vurgulandı.
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de son 1 haftada düzenlenen operasyonlar hakkındaki açıklamasında Rusya’nın Halep’te hastaneleri vurduğu iddialarına da yanıt verdi. Rus uçaklarının dün Halep yakınlarında uçmadığı belirtilen açıklamada, kenti asıl bombalayanın Türkiye’den Suriye hava sahasına giren ABD uçakları olduğu vurgulandı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’ye ait 2 A-10 bombardıman uçaklarının hava saldırısında Halep’te 9 tesisi vurduklarını, bu vurulan tesislerin içinde 2 hastanede bulunduğunu, ancak Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren’in bu sortileri kamuoyuyla paylaşmamayı tercih ettiğini, tüm ölümcül günahlar konusunda Rusya’yı suçlamanın alışkanlık hâline geldiğini belirtti.
Şimdi tekrar sormalı Halep’e Ruslar mı Amerikalılar mı saldırıyor? Sahi Halep’i kim bombalıyor? Başbakan Davutoğlu’nun, “Angajman kurallarını işletmemiz gereken bir durum ortaya çıktı. Angajman kuralları çerçevesinde Azez ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur” sözlerinin arkasında Türkiye’ye yönelik tehdit oluşturan bu güçlerin arasında ABD olduğu mu iddia ediliyor? Bence evet! Neden mi? 6 Ekim 2008’de New York’ta faaliyete geçen ve ayda 20 milyonun üzerinde okuyucuya ulaşan Amerikalı haber rapor ve görüş web sitesi The Daily Beast; Amerikalı iki savunma yetkilisine dayanarak, ABD’nin Irak’ta IŞİD’e karşı askeri destek ve eğitim verdiği Şii milislerin, Suriye’nin Halep kentinde ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından eğitilen Suriyeli muhaliflere karşı savaştığını yazdı.
Siteye bilgi veren kaynaklar ABD’nin Irak’ta desteklediği üç Şii grubun, Suriye’ye geçerek Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı ordu ile birlikte savaştığı bilgisini paylaştı. Iraklı Bedir Tugayı, Katayib Hizbullah ve Ahl el-Hak milislerinin Halep’in güneyinde, Rusya’nın havadan desteklediği operasyona katıldığı belirtiliyor. Söz konusu 3 tugayın, Irak’ta terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonun desteğini aldığı kaydedildi.
İşin garip tarafı Irak’tan Suriye’ye geçiş yapan bu Şii gruplar, daha önce Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve ABD’nin desteklediği iddia edilen Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) mensup 16. Bölük ve Sultan el Murat gibi örgütlere karşı savaşıyor. Sosyal medyada Şii Iraklı milislerin çatışmalarda ABD’nin verdiği tanklar ve küçük silahları kullandığını gösteren fotoğraflar dolaşıyor. Amerika’nın gerek Halep şehrini havadan vurması gerekse Irak’ta IŞİD’e karşı savaşması için eğittiği Şii milisleri, muhaliflerin üstüne sürmesi, Türkiye’nin ani bir kararla PYD mevzilerini vurmasının gerekçesini çok iyi açıklıyor.
Suriye ordusu Halep’e yönelik ilerleyişini sürdürürken, ordu karşısında tutunmaya çalışan muhalifler ellerine yeni füzelerin geçtiğini açıkladı. Irak tarafından gelen iran destekli Şii milisler ve Suriye rejim ordusu tarafından kuşatılan havadan ise hem Rus hem de ABD uçakları tarafından bombalanan muhaliflerin tank ve uçak imha eden bu füzelere nasıl sahip oldukları bir muamma. Ancak İngiliz Financial Times gazetesinin bir haberi belki bu muammayı çözümleyebilir. Gazetenin haberine göre, Esad rejimi ve Rusya’nın saldırılarına karşın ABD’den bekledikleri yardımı almayan muhalifler IŞİD ve El Nusra’ya katıldı. Muhaliflerin füzeleri bu yolla elde etmiş oldukları düşünülebilir.
Bir başka ihtimalde, savaşın büyük şiddetle devam ettiği yerlerden olan Halep şehrinin Kuzey ucu Türkiye sınırına uzanıyor. Türkiye’nin bu uç noktadan muhaliflere silah ve mühimmat sevkiyatında bulunması zor olsa da ihtimal dışı değil. Nitekim Reuters haber ajansına göre Şam hükümeti, Türk kuvvetlerinden 100 kişilik silahlı bir grup Cumartesi günü kamyonetlerle birlikte Suriye’ye girdiğini, kamyonetlerde ağır makineli silahların olduğunu açıkladı.
Suriye Dışişleri Bakanlığı da Kilis’in karşısındaki Beb es Salame Sınır Kapısı’ndan da, Azez bölgesine silah ve cephane yardımının da sürdüğü öne sürdü. TSK unsurlarınca, Halep’e bağlı Azez ilçesinde PYD/PKK hedeflerinin Fırtına obüsleriyle vurulması demek Amerika’nın vurulmasıyla eş anlamlıdır. Çünkü PYD güçlerinin arasında ABD’nin seçkin birliklerinden Delta Force vardır. Şimdi anladınız mı eşeğini dövemeyen semerini döven atasözünün mahiyetini?
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir