KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycanda haftanın en önemli olayları

Azerbaycanda haftanın en önemli olayları

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
310 0

Geçen hafta Azerbaycan
Azerbaycanda haftanın en önemli olayları
Geçen hafta Azerbaycan’da bır çok önemli olaylar yaşandı. Hükumet ekonomik reformlara gideceğinin sinyalını verdi, aynı zamanda Karabağ bölgesinde tansiyon daha da yükseldi.
Haftanın en önemli ekonomik açıklamaları Almanya gezisinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Münih Güvenlik Konferansına katılan Cumhurbaşkanıtoplantı çerçevisinde “Petrol fiyatlarının aşağı inmesi jeopolitikası üzre enerji politikası” konusunda “yuvarlak masa” toplantısına katıldı.
Cumhurbaşkanı petrol fiyatlarının düşmesinin Azerbaycan’ın gelirlerine etki ettiğini itiraf etmekle birlikte, hükumetin dış yardım beklemediğini, hükumetin petrol fiyatlarının düşmesi ile teknoloji, tarım ve gayri-petrol alanlarına yatırımıları artırmak için imkanlar yaratıb. Cumhurbaşkanı Azerbaycan’ın karşıdakı yıllarda devletin petrol ve gaz fiyatlarından asılılığını kısıtlayacağını söyleyib. İ.Aliyev Azerbaycan’ın gelecek yıllarda petrol ve ya gaz değil, diğer ürünlerin ihracataını artıracak.
***
Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi yaydığı resmi açıklamada ADGS tarafından yapılan operasyon kapsamında terör örgürtü IŞİD bünyesinde radikal dini ve askeri eğitim almış 8 kişinin göz altına alındığı bildirildi.
Göz altına alınan Azerbaycan vatandaşları Adiyev Orhan Mehti oğlu, Muhtarov İbad Abbaseli oğlu, Abdullayev Mehebbet Şerif oğlu, Bedeleov Rasim Asef oğlu, Azizov İlahi Reşaiq oğlu, Memmedov Zöhrab Mübariz oğlu, Abdullazade Zerbeli İsgender oğlu ve Marfin Vladimir Yevgenyeviç’in 2012-2015 yılları arasında Suriye ve Irak’a yasadışı yollarla giderek IŞİD ve diğer yasadışı örgütlerin askeri eğitimlerine katıldığı, daha sonra eğitimin ardından terör birliklerinde askeri operasyonlara katıldığı tesbit edildi.
***
4 aralık 2015’te kaza ve ardınca yangının yaşandığı Hazar denizindeki ‘Güneşli’ petrol platformundakı yangın söndürüldü. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı yangının 68 gün sonra tam olarak söndürüldügünü açıkladı.
Azerbaycan’ın Hazer denizindeki en büyük petrol yatağı olan ‘Gneşli’ yatağında 4 aralıkta yaşanan kaza yangına sebep olmuştur. Kaza sonucu platformda bulunan 63 işçiden 33’ü kurtarılmış, 1 kişinin cesedine ulaşılmıştı. 29 işçi ise kaybolmuştu. Daha sonra işçilerden 11’inin cesedi farklı bölgelerde, aynı zamanda Türkmenistan kıyılarında bulunmuştu.
Petrol platformunda kazanın Rusya-Türkiye arasında yaşanan uçak krizi ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bakü’ye seferinden hemen sonra başvermesi akıllara sabotaj iddialarını getirse de, resmi makamlar bunu doğrulamadı. Azerbaycan’da petrol sanayisinde son yıllarda yaşanmış en büyük kaza uzun zaman medyanın esas gündemi oldu.
***
Azerbaycan ve Ermenistan silahlı kuvvetleri arasında sınırda daha bir çatışma yaşandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Silahlı Kuvvetlerin Ermenistan tarafından yapılan sabotaj girişiminin karşısının alındığını duyurdu.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın resmi haberine göre Ermenistan tarafının baskın girişimlerinin karşısı alınarak, karşı tarafdan 5-7 kişinin etkisiz hale getirildi. Aynı zamanda hafta boyunca ermeni askeri kuvvetlerinin ateşkesi pozması sonucu 10 şubat tarihinde Azerbaycan ordusunun teümeni Rahib Kuliyev ve 12 şubat tarihinda ermeni kuvvetlerinin ateşkesi pozması sonucu gizir Elmir Zeynalov çehıd olmuştur.
Geçen hafta ABD Ulusal İstihbarat Ajansı müdiri James Klepper parlamentoya sunduğu raporda 2016 yılında Azerbaycan ve Ermenistan arasında tansyon yükselecek. Raporda bu yıl ekonomik sorunlar ve Azerbaycan’ın artan askeri güçü savaş riskini daha da artırır. Raporda istihbarat şefi Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ’dan vazgeçmek istemediği, aynı zamanda Ermenistan’nın işgal ettiği toprakları boşaltmağa hazırlaşmadığı ve bu durumun savaş riskini daha da arttırdığı ilave olunur.
Kenan Rovşenoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir