KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. ABD Ermenistan’da askeri tatbikat yapacak

ABD Ermenistan’da askeri tatbikat yapacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
196 0

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ile ABD ‘Kartal 2023’ isimli askeri tatbikatı 11-20 Eylül tarihleri ​​arasında Ermenistan topraklarında gerçekleştirilecek.

“Uluslararası barışı koruma misyonlarına katılıma hazırlık çerçevesinde, Ermenistan-ABD ortak tatbikatı ‘Eagle Partner 2023’ 11-20 Eylül tarihlerinde Ermenistan’da, özellikle 12’nci Barışı Koruma Tugayı’nın eğitim merkezinde gerçekleştirilecek.

Buna göre, tatbikatın amacı “uluslar arası barışı koruma misyonlarına katılan birliğin ekip çalışması düzeyini artırmak, kontrol ve taktik iletişimde yeni uygulamaları paylaşmak ve Ermeni birliğinin planlanan operasyona hazır olma durumunu artırmaktır.”

NATO’nun Avrupa Kalkınma Komitesi Başkanı Gunther Fehlinger, Ermenistan’ı NATO’ya katılmaya çağırdı. Günün ilerleyen saatlerinde Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Kostanyan, ülkenin NATO ile çeşitli formatlarda işbirliği yaptığını ve bu süreci sürdürmeye hazır olduğunu söyledi. ABD Ermenistan ortak tatbikatının Azerbaycan’a bir gözdağı vermek olarak niteleyen uluslar arası askeri uzmanlar Ermenistan Rusya geriliminin Azerbaycan Rusya dostluğunu tetikleyeceğine vurgu yapıyorlar. Türkiye bu gelişmeler karşısında bölgedeki jeopolitik hareketliliği yakından takip etmekte zorlanıyor. Azerbaycan kaynaklı bilgiler ile beslenen Türk dış politikası baş döndürücü gelişmeleri okumakta ciddi anlamda sıkıntı çekiyor. Türkiye Ermenistan ile Azerbaycan’ı barıştırmaktan korkuyor bu korkunun temelinde ise Azerbaycan’ı tamamen Rusya’ya kaptırma endişesi bulunmaktadır. Türkiye Azerbaycan kaynaklı bilgilerden hareketle zaten bölge etkinliğini kaybetmiş ve Azerbaycan Rusya’ya yanaşmış durumdadır. Ermenistan ABD tatbikatı ise Ermenistan’ı Rusya’dan koparırken Azerbaycan’ı daha güvensiz bir ortama sürüklerken Rusya’dan başka sığınılacak liman bırakmıyor. Türkiye Güney Kafkasya’da seçeneksiz değil ama üzerindeki çekingenliği atmak zorundadır.
Nane Mumcuyan
Erivan Devlet Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü yüksek lisans öğrencisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir