KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’de Ve Dünya’da Bitcoin Ve Kripto Para Çılgınlığı

Türkiye’de Ve Dünya’da Bitcoin Ve Kripto Para Çılgınlığı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
307 0

Türkiye’de Ve Dünya’da Bitcoin Ve Kripto Para Çılgınlığı

Geleneksel yatırım yöntemleri ve fiziki kullandığımız para birimleri teknolojiyle birlikte büyük bir değişime uğruyor. Türkiye’de Ve Dünya’da Bitcoin Ve Kripto Para Çılgınlığı serüveni giderek büyük kitlelere ulaşmayı başardı. Peki Kripto para birimi dünyasına ne kadar aşinayız ? Detaylı bakalım…

 

Bitcoin Ve Kripto Para Çılgınlığı

 

Sanal borsaları analiz ederken, 1600’den fazla kripto para birimi olduğu görünmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Facebook Libra adında bir sürüm duyurdu. Farklı yatırım yöntemi arayanlarda kripto para birimlerinin ne olduğunu daha sık duymaya ve araştırmaya başladı.

 

Çünkü insanların çok sık duyduğu bu kripto para varlıkları ilgi çekmektedir. Bunun yanında serüven hızlıca geniş bir kitleye sahip olunca, nasıl çalıştığını bir yatırım olarak tercih edilmeli mi ? Sorularının sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca bu serüvenin bir parçası olmaktan da çoktan çıktık. Çünkü Türkiye şuan Avrupa’da kripto varlıklarına sahip olan en büyük ülke olarak gösterilmektedir.

 

Oysa hala kripto para birimlerine olan ilgi ne kadar büyükse, bu yatırım yöntemine şüpheli yaklaşan bir çok kesim olduğunu da biliyoruz. Bitcoin’in 2009 yılında hayatımıza girmesiyle serüven o kadar büyük bir çılgınlığa dönüştü ki neredeyse sokaktaki teyzeden bile Bitcoin aldığını duysak şaşırmayacağız. Ne kadar bilinçli olarak kullanılıyor, geleneksel para birimlerini (TL, DOLAR, EURO) insanlar neden dijital para birimleri ile takas etmeye bu kadar ilgi duyuyor.

 

Özellikle merkezi olmayan takip edilemeyen kripto paralar hızlı grafik değişim süreçleri geçirmektedir. Artan  ilginin en büyük sebebi kısa sürede bir kazanç elde edebilme imkanı olarak gösterilmektedir. Hatta geçen hafta 50.000 dolar seviyesinde olan Bitcoin 3 gün içinde tarihinin en büyük değerine ulaşarak 60.000 doları geçti. Hal böyle olunca insanlar kripto para almayı her geçen gün bir çılgınlık haline getirmektedir. Sebeplerine bakalım…

 

Kripto Para Neden Çılgınlığa Dönüştü ?

 

Başarılı yatırımcılar genel olarak rüzgar hangi yönden eserse onu takip altına almaktadır. Fakat muazzam riskler alır ve eşsiz fırsatlar yakalarlar. Bu fırsatları değerlendirerek zenginliklerinin büyük bir kısmını dijital para ortamında kazanan çok sayıda insan bulunmaktadır.

 

Ama işler sanıldığı kadar kolay elbette değil. Riskler ne kadar büyükse kazanç o kadar büyük olabilir. Bunun yanında bu riskler büyük paralar kaybetmenize de sebep olması muhtemeldir. Altın gibi geleneksel maden yatırımları son dönemlerdeki enflasyon artışları vb. durumlar yüzünden artık rağbet görmüyor. Buda Kripto para varlıkları için ciddi bir kapı açtı. Çılgınlığın bu kadar büyümesinde büyük şirketlerin yatırım yapması gösterilmektedir.

 

İnsanlar Trend olan şeyleri her zaman takip etme eğilimi gösterirler. Ünlü biri bir saç kesimi yapar o bir anda Trend olur. Hatta herkes o şekilde yapmaya çalışır. Yada bir kıyafet yılın modası olur genelde o tarz giyilmeye başlanır. Sonuçta kripto varlıkları da modern Dünya’nın için bir Trend ve bu trend çığ gibi gelmektedir. Şuanda istikrarlı görünen bazı kripto para birimleri her ne kadar yüksekse de istikrarsız olanlarda bir o kadar fazla görünmektedir. Para ne kadar kolay kazanılırsa o şey o kadar rağbet görmektedir. Çünkü insanlar artık pasif bir gelir elde etmenin yollarını arıyorlar. Kripto para birimleri bu yollardan  biri mi ? Henüz cevap vermek için yeterli düzeyde bir bilgi birikimi gerçekleşmiş değil. Çünkü bu varlıkların son 12 yıl içerisinde hayatımıza girdi. Potansiyel olarak yeterli bir grafiksel düzen içermiyor. Bu serüvende bugünün kazananı yarının kaybedeni olabilirsiniz. Bu yıl özellikle kripto para birimleri için nasıl geçecek çılgınlık hangi boyutlara varacak göreceğiz.

 

NOT: Bu haber içeriğinde yer alan hiç bir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen bu hususa dikkat ediniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir