KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin Kuzeyinde Güvenli Bölge Kurulması Konusunda Geldiği Son DurumOlur

Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin Kuzeyinde Güvenli Bölge Kurulması Konusunda Geldiği Son DurumOlur

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
307 0
ebru

Türkiye’nin Suriye’deki ‘güvenli bölge’ konusunda ABD ile koordineli bir şekilde hareket etmeyi planlaması üzerine ABD askeri yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde bazı kararlar alındı.
Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında yapılan görüşmeler 5-7 Ağustos’ta tamamlandı.
Görüşmelerin sonucuna göre, Türkiye’nin güvenlik endişesi durumunu giderebilmesi için alınacak tedbirlerin bir an önce uygulamaya konulmasına, bunu sağlayabilmek için ise güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi açısından Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi kurulmasına karar verildi.
Ayrıca, Türk ve ABD askeri yetkililerinin aldığı bir diğer karara göre güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve Suriyelilerin ülkelerine geri dönebilmeleri için her türlü tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındı.
Türkiye ve ABD’nin güvenli bölge kurulması konusundaki mutabakatı değerlendiren Rusya’nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Gennadiy Gatilov, Moskova yönetiminin Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda hemfikir olduklarını dile getirdi. Gatilov, düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini ve güvenli bölge meselesinin çok zor bir mesele olduğunun altını çizdi.
Rus diplomat ayrıca, “ Suriye hükümetinin ülke topraklarının tamamını kontrol etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak sahadaki gerçeklikler, ABD ve Türkiye’nin rolü, Türkiye’nin endişeleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Tabiki Kürt faktörü de unutulmamalıdır. Elbette istikrardan yanayız” diye ekledi.
Güvenli bölgeyi Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırı olarak gören Şam yönetimi ise Ankara ve Washington arasındaki mutabakata kesin bir şekilde karşı çıkıyor.
Son duruma göre, Türkiye bölgede en fazla yetkiye sahip olmak istediği için ABD bu durumu kabul etmeye yanaşmıyor.
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisi
Kafkassam Stajyeri Ebru ÇELİK

Kaynak; https://tr.sputniknews.com/rusya/201908091039893673-gatilovdan-guvenli-bolge-aciklamasi-suriyenin-toprak-butunlugu-korunmali/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir