Alman uzman: Türkiye ekonomisinin çökmesi Almanya’nın da zararına olacaktır

Suriye’de iktidar kavgası: İran devre dışı mı kalıyor

Rus Büyükelçisini Kim Neden Öldürdü?

Dr. Murteza HASANOĞLU: Afganistan’da ABD’siz Günler

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne atanan David Satterfield’in doğduğu şehirde terör saldırısı!

Gündem 29 Haziran 2018
174
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

ABD’nin Maryland Eyâletinin idari merkezi Annapolis Kentindeki Anne Arundel bölgesinde, ilk sayısı 1837’de yayınlanan The Baltimore Sun grubuna ait 100 bin tirajlı ‘Capital Gazette’ ofisine yapılan silahlı saldırıda ölü ve yaralıların olduğu öğrenildi. Eyalet 6,052 milyon nüfusa sahip. Amerika’nın ortalama hane geliri en yüksek eyaleti.Ayrıca Amerikan deniz kuvvetlerinin merkezi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Maryland eyaletinde etkili olan fırtına ve şiddetli yağış, bölgeyi sular altında bırakmış, acil durum ilan edilmişti.

Bölge şerifi yaptığı açıklamada, saldırganın yakalandığını ve alkollü olduğunu duyurdu. Zanlının aktif yani usta atıcı olduğu belirtiliyor. Federal polis teşkilatı sözcüsü Amanda Hils, ajanların olay yerinde olduğunu doğruladı.Yerel polis ekipleriyle birlikte ABD Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu’nun Baltimore merkezide saldırıya müdahale ettiği gelen haberler arasında. Gazetenin muhabiri Phil Davis’ın açıkladığına göre en az 5 kişi hayatını kaybetti. Capital Gazette’nin bir başka çalışanı ise saldırganın cam kapıdan içeriye girerek ayırım gözetmeksizin rastgele ateş açtığını belirtti. Bazı görgü tanıkları ise haber departmanının hedef alındığını söylüyor. Capital Gazete çalışanlarından Joshua McKarrow ve Danielle Ohl, Davis Chase Cook, Pat Ferguson, Paul Gillespie, Selene San Felice ve Rick Hutzell’in diğer meslektaşları gibi güvende oldukları bildiriliyor.

Maryland valisi Lary Hogan, durumun kontrol altına alındığını söylese de, bölge halkı panik içinde. Polisin gazete binasında tahliye ve arama çalışması sürüyor. Saldırganın binayı patlayıcılarla tuzaklamış olmasından endişe ediliyor. Kimi kaynaklar ABD Başkanı Donald Trump’ın olayla ilgili olarak bilgilendirildiğini ve saldırının bir terör eylemi olabileceğini kaydediyorlar.

İlgisi var mı bilemiyorum ama ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne ataması kesinleşen, Dışişleri Bakanlığı’nın Orta Doğu işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Satterfield; 18 Aralık 1954’te ABD’nin Chesapeake Körfezinin kuzeydoğusunda Maryland eyaletinin en büyük şehri Baltimore doğumlu. Mevcut MİT Müsteşarı Hakan Fidan’da; bu göreve atanmadan önce,yurt dışı vazifesi sırasında University of Maryland University College’dan (UMUC) yönetim ve siyaset bilimi alanlarında lisans derecesi almıştı.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

Yorumlar