KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TÜRKİYE-ARABİSTAN VE İRAN SAVAŞI MI?

TÜRKİYE-ARABİSTAN VE İRAN SAVAŞI MI?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
298 0

Arabistan eliyle oynanan iç politika oyunu Israil ve ABD tarafından planlamış görünüyor. Türkiye’ye karşı Suriye ve Irak ta yeni oyun olacak!

Suudi yönetimin ve BAE inşa eden İngiltere İsrail’in güvenliği için inşa etti. Ya da şöyle demek daha doğru olacaktır. Ortadoğu olarak İngiltere ve ABD’nin adlandırdığı bölgeye şekil veren üst akıl hala ABD, İngiltere ve Batının üst akıl merkezleridir.

Bölgede Arapçılık dalgasını daha da körüklemek isteyenler bölgenin dokusunu bozacaktır. Arabistan eliyle gerçekleştirilmek istenen bu dalganın Şii Sünni çatışmasını körüklemek gibi bir amacı var gibi görünüyorsa ve İran merkezli Şii bloğuna karşı ılımlı İslam modelliğine soyunan Arabistan’a verilen rol Kuzey Müslümanlığının öncü aklı Türk-İslam anlayışı ve algısını yok etmekten başka bir amaç gütmemektedir.

Bölge Şii Sünni çatışmasına gebedir. Bu tezgâh bölgede Türkiye aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışılan istikrara karşıdır. Türkiye’ye yönelik iç ve dış tazyikler bunun en önemli göstergesidir. Bundan böyle de artarak bir süre daha devam edecektir!

Bölgede son yıllarda Suriye ekseninde kurulan Türkiye Iran ve Rusya ittifakı birinci hedeftir. Ancak nihai hedef Türkiye’nin istikrarsız hale getirilmesidir. Dikkatli olmak gerekir!

Suudi eliyle başlatılan kaosun asıl hedefi Iran değil Türkiye’dir!

Türkiye ve Türk dünyası geçmişte olduğu gibi bugün de Maturidi İslam algı ekolünün temsilcisi ve koruyucusudur. Ancak tüm mezhep ve ekollerin hamisi rolünü üstlenen merkezlerin de Türk-İslam dünyasında olduğunu olacağını bilmemiz gerekir. Her mezhep ve her millete karşı koruyucu düşünce ve davranış algısı adeta Türk-İslam medeniyetinin temelidir. Bunu önce zihinlerde, daha sonra da eylemlerimizde bozmak isteyeceklerdir.

Kuzey Müslümanlığı itaat altına alınırsa Batı, ABD ve Israil gibi ekonomik, siyasi ve dini üst akıllar rahatlatacaktır. Türkiye’den rahatsız olmalarının sebebi budur

Türkiye’ye ve Kuzey Müslümanlığına karşı başlatılan oyun üç yüz yıldır devam ediyor. Tek hedefleri Türk İslam algı ve anlayışını ortadan kaldırmak!

Türkiye ve Türk dünyası Osmanlı, Buhara merkezli Türk Müslümanlığı saf dışı edilerek Batı ve onların temsilcileri bir süre rahatlamıştır.

Türkiye ve Türk Müslümanlığı algısı son dönemde yeniden Batı ekseninden uzaklaşarak gerçek köklerini hatırlama yolunda yol almaya başladı. Ya da köklü medeniyetini hatırlayan; hafızası geri gelen insanlar haline geldi. Batının tahammül edemediği budur

Türkiye’de meydana gelen darbe ve ekonomik toplumsal kaosların asıl amacı da Türkiye’yi dizginlemekti. Bir süre başardılar. Üç yüz yıl durduk. Durdurdular.

Türkiye’nin durması İslam dünyasının durmasıydı. Bunu fark etmek gerekir. Batı bunun bilincindeydi.

Türkiye’de taşlar yerine oturdukça Batı ve yerli batıcılar çığırtkanlıklarına devam edecek ve efendilerinden daha fazla medet umar hale geleceklerdir!

Önümüzdeki süreçte Türkiye ve Arabistan arasında savaş çığırtkanlığı yapmak isteyenler artacak ve bu alanda yayınlar artacaktır. Bir yandan da İran ve Türkiye arasındaki farklılıkları derinleştirecek yayınlar, çalışmalar yapılacaktır. Batı eksenli güçler Türkiye Arabistan, İran, Mısır… Gibi İslam dünyasının kısmen ekonomik, askeri ve siyasi anlamda sözü geçen ülkeleri karşı karşıya getirilmek isteyecektir. Batı ve ABD bunu yapmazsa Israil yıkılacaktır

Ortadoğu’da oynanan oyunların arkasında; Suriye, Irak krizlerinin arkasında Israil’in korunması temel hedeftir. Arap ve Kürt terör örgütleri, DAEŞ… Birer piyon olduğu yakından görülmüştür. Türkiye ve kısmen İran’ın bölgedeki gücü, az da olsa Rusya ile olan anlaşmalarından rahatsızdırlar!

Anlaşılan o ki 1917 Balfour deklarasyonu gibi yeni bir plan yapılmış ve Israil’in güvenliği bazı Arap devletleri tarafından garanti edilmiştir. Aksi halde bazı Arap devletlerinde siyasi, ekonomik çalkantılar artacak hatta sistemleri çökecektir!

Bölge halklarının demokrasi ve Batıya karşı oluşturacağı ekonomik ve siyasî özgürlükler Batı, ABD yanlısı Ara yönetimlerini rahatsız etmektedir.

Arabistan’da başlayan sözde ılımlı İslam tiyatrosunu Türkiye yaşayarak görmüştür! Suud yönetiminin Vehhabilik anlayışı ılımlı İslam’la taban tabana zıttır! Ilımlı İslam’ın Türk-Maturidi İslam’ı olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Amaç Maturidi-Türk İslam anlayışını yozlaştırmaktır.

Mesele ılımlı İslam değildir. Akılcı Müslümanların yetişmesini, Batı, ABD ve İsrail karşıtlığını engellemektir. Bunu gerçekleştirmenin en kesin yolu da Türk İslam anlayışını yok etmekten geçer!

ABD, Israil, İngiliz… Aklı her zaman Türk düşüncesinin yönünü takip etmiştir. Türk siyasî hayatı millî ve yerli olduğunda her zaman harekete geçmişlerdir!

Suudi Arabistan, Yemen, İran, Lübnan, İsrail, ABD, İngiltere, Ortadoğu, Afrika, Kafkaslar… Çevresinde gelişen olayların asıl hedefini görmek için Türk-İslam dünyasının yönünü, yolunu; siyasi, ekonomik, askeri ve teknolojik gelişmelerini takip etmekten başka bir seçeneğimiz yoktur.
Naci Yengin

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir