KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD İngiltere’de May hükümetini #Metoo kampanyasıyla vurdu!

ABD İngiltere’de May hükümetini #Metoo kampanyasıyla vurdu!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 12 dk okuma süresi
320 0

ABD’de sosyal medyada cinsel saldırıya dikkat çekmek için #Metoo kampanyası başlatıldığında hiç kimse İngiltere’nin hedef olabileceğini düşünmemişti. Aralarında Alyssa Milaon ve Anna Paquin gibi oyuncuların yanı sıra milletvekili Stella Creasy’nin de olduğu 30 binden fazla kadın ve erkek, ABD’li fim yapımcısı Harvey Weinstein’in sinema dünyasının birçok ünlü kadını cinsel saldırıya maruz bırakıldığı iddialarının ardından cinsel saldırının yaygınlığına dikkat çekmek için sorulduğunda ‘#Metoo (ben de)’ etiketiyle kampanya başlattı.(1) Son dönemde birçok ünlü isim tarafından cinsel tacizle suçlanan Oscar ödüllü ünlü yapımcı Harvey Weinstein hakkında ABD ve İngiltere’de soruşturma açıldı. Weinstein ise “Karşılıklı rıza olmadan herhangi bir cinsel ilişkiye girmedim” dese de kampanya gündemden düşmedi.(2) Daha dün Hollywood’da art arda gelen taciz ve cinsel istismar suçlamalarının ardından yüzlerce kişi ünlü Hollywood Bulvarı’nda protesto gösterisi düzenledi.(3) Hollywood’daki cinsel taciz ve tecavüz skandalları devam ederken bu kez İngiltere parlamentosu aralarında bakanların da olduğu yaklaşık 40 muhafazakâr vekilin adının karıştığı cinsel taciz suçlamaları ile çalkalanıyor. Skandalın ardından Savunma Bakanı Michael Fallon 15 yıl önce yaptığı cinsel tacizi itiraf etti.(4)

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’ye de sıçrayan cinsel taciz skandallarıyla ilgili konuştu ve tacize maruz kalanlardan özür dileyerek parlamentoda değişim sözü verdi.(5) İngiltere Başbakanı Theresa May; başbakanlık görevinden önceki siyasi yaşamında Kadın hakları konusunda partisindeki kadınların sayısının artırılması gerektiğini belirterek aile içi şiddet konusunda daha fazla çalışma yapılmasını savunmasıyla tanınmıştı. Çalışma hayatında erkeklerin kadınlardan daha fazla kazandıklarını belirten Theresa May, Kadın ve Eşitlik Bakanlığı döneminde ise feminist olduğunu açıklamıştı.. Eşcinsel hakları konusunda, 2002 yılında yapılan ve eşcinsellerin evlat edinebilmesini ön gören oylamada hayır oyu kullanan May, 2013 yılında eşçinsel evliliğin önünü açan düzenlemede ise evet oyu kullanmasıyla muhafazakâr çevrelerin tepkisini almıştı. ABD kökenli #Metoo kampanyası, Theresa May’ı kendi söylemleriyle vuruyor! Bu bir CIA operasyonu!

İktidardaki Muhafazakâr Partili Ticaret Bakanı Mark Garnier’in sekreterine seks oyuncağı satın aldırdığı iddiasını kabul etmesi İngiltere parlamentosundaki cinsel taciz skandalının fitilini ateşlemişti. Bu olayın ardından birçok taciz iddiası birbirini kovaladı. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, 2002 yılında Muhafazakâr Parti konferansındaki akşam yemeği sırasında bir kadın gazetecinin dizine defalarca dokunduğuna dair suçlamaların ardından istifa etmişti. Başbakan Yardımcısı Damian Green de benzer iddialar nedeniyle istifası veya görevden alınması gündemde olan kabine üyeleri arasında yer alıyor. Başbakan Yardımcısı Damian Green hakkında ise partinin destekçilerinden birinin dizine elini koyduğu ve ona imalı bir kısa mesaj gönderdiği yönünde suçlamalar mevcut.(6)

Britanya Savunma Bakanı Michael Fallon, cinsel taciz tartışmasının sonucunda görevi bıraktığını açıklamasına rağmen cinsel tacize karışmış tek politikacının ondan ibaret olmadığı endişesi kamuoyunda yerleşik. Hükümetin başka üyeleri ve kimi Muhafazakar Parti parlamenteri de cinsel taciz yapmış olma kuşkusu yaygın. Fallon vakasının tek örnek olmayabileceği şimdiden kesinleşti gibi. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un istifasının ardından iki milletvekili de taciz iddiaları nedeniyle görevden uzaklaştırıldı. Bu rezalet birkaç düzine parlamenter ve başka bakanları da kapsıyor olabilir. Bu gelişmelerin May hükümetini nasıl etkileyeceği ve hükümet krizine yol açıp açmayacağı tartışılıyor.(7) İngiltere Başbakanı Theresa May’in mücadele etmek zorunda kaldığı sadece cinsel taciz olayları değil. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreciyle ilgili müzakerelerde süre azalıyor. Müzakerelerde ya İngiltere taviz verecek, ya da görüşmeler tıkanacak. Üyelikten çıkış görüşmelerinin İngiltere Başbakanı Theresa May’in başını ağrıtan tek konu sanmayın. İsrail’e gizli bir ziyaret yaptığı ortaya çıkan Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel istifa etmek zorunda kaldı.(8) Priti Patel, Ağustos ayında aile tatili sırasında İsrail’de hükümet yetkilileriyle gizli temaslarda bulunmuş, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetten diğer bazı üst düzey isimlerle bir araya gelmişti.(9) İngiltere’nin İsrail karşıtı Arap ülkelerini kandırması kolay olmayacak!

Theresa May’in başını ağrıtan bir diğer konu; Brexit müzakereleri. Theresa May; İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliği referandumu öncesinde Avrupa Birliği’nden ayrılmaması yönünde görüş açıklamıştı. Ancak Başbakan olduktan sonra yaptığı açıklamalarda, ülkedeki referandumda ortaya çıkan sonuca saygı duyacağını ve bundan sonraki süreçte Avrupa Birliği’nde kalma yönünde bir çalışmanın olmaması gerektiğini ifade etmişti. İngilreyi ekonomik krizden kurtaracak ikinci ‘demir leydi’ gözüyle bakılması boşuna değildi, çünkü1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankasında çalışmış, 2010’dan itibaren altı yıl İngiltere İçişleri Bakanı olmuştu. Bu zor süreçte Brexit müzakerelerinin sürüncemede kalmasının bir nedeninin AB’nin, May ve ekibinin güçsüzlüğünün farkında olmasına bağlanıyor. Başbakan Theresa May ve hükümetinin daha ne kadar dayanabileceği merak konusu.

Başbakan Theresa May Hükümet içinde koltuğunu sağlama almış gözükmüyor. İngiltere’de iki bakanın Başbakan Theresa May’e yazdıkları ve ülkenin Brexit görüşmelerinde elinin zayıfladığı eleştirilerini içeren gizli mektubun basına sızması, ülkede tartışma yarattı. İngiliz basını mektubu “yumuşak darbe” olarak niteledi. İngiltere’de Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Çevre Bakanı Michael Gove’un, Başbakan Theresa May’e yazdığı ve hükümetin Brexit sürecini iyi yönetemediği eleştirilerini içeren mektup, Sunday Mail gazetesi tarafından basına sızdırıldı. İki bakan, ortak imzayla yazdıkları mektupta, May’i AB’den ayrılma sürecinde ülkeyi zayıf konuma düşürmekle eleştirdi. Mektupta, May’în Brexit süreciyle ilgili olarak kabine üyelerinin kafalarındaki soru işaretlerini gidermesi gerektiği de kaydedildi. İktidardaki Muhafazakâr Parti’den 40 milletvekilinin, Theresa May’e karşı güvensizlik mektubu imzalamak üzere anlaşmaya vardığı konuşuluyor. 48 milletvekilinin desteği halinde May’in koltuğunu kaybedebileceği de olasılığı yüksek.

Parti tüzüğüne göre May’e karşı 48 imza toplanması halinde, Muhafazakâr Parti’nin başbakanlık görevini yürütecek yeni bir lider seçmesi gerekecek ve yeni bir seçime gerek kalmayacak. Başbakan May, 8 Haziran’daki erken seçimde Muhafazakâr Parti’nin yaşadığı başarısızlık nedeniyle partisi içinde bir süredir sert eleştirilerin hedefi olmuştu. (10) Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Çevre Bakanı Michael Gove’un mektup hamlesine Başbakan May çevresinden karşılık gecikmedi. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’a yaptığı gaflar nedeniyle istifa etmesi çağrısı yaptı. İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson’ın yaptığı gaflarla Libyalıları, İspanyolları, ABD’lileri ve diğerlerini gücendirdiğini söyleyen Han, “İstifa etmeli” diye konuştu. İşin ilginci İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’den de Johnson’a istifa çağrısında bulundu. Jeremy Corbyn’ın bu çağrısı Başbakan Theresa May’e örtülü destek olarak yorumlandı. (11)

Jeremy Corbyn’ın destek çıkışını, Muhafazakar Parti içindeki çatlağı derinleştirme operasyonu görenler, önümüzdeki süreçte İşçi Partisi’nin iktidar alternatifi olabileceği üzerinde duruyor. Yorumlara bakılırsa olası bir erken seçimde İşçi Partisi lideri Corbyn’in iktidara gelmesi bile mümkün. Corbyn, Brexit konusunda uzun süre sessizliğini korudu; ama şimdi Ortak Pazar’da kalmaktan yana görünüyor.(12) Jeremy Corbyn bunun farkında ve zaman zaman iktidara yürüdükleri mesajı veriyor. Örneğin partisinin gerçekleştirilen yıllık kongresinde, kemer sıkma politikası sayesinde partinin erken seçimlerde iyi sonuçlar aldığını belirterek, iktidara gelme hedefiyle bu politikanın devam ettirilmesi yönünde karar aldıklarını söyledi. İşçi Partisi, İngiltere’de 2017’nin Haziran ayında gerçekleştirilen seçimlerde Muhafazakâr Parti karşısında süpriz bir zafer kazanarak Avam Kamarası’ndaki sandalyelerine 30 sandalye daha eklemiş ve bu zafer, iki yıl önce tartışmalı bir şekilde partinin lideri olarak seçilen Jeremy Corbyn’nin savunduğu solcu uygulamalara açık bir destek verildiğini göstermişti. Jeremy Corbyn The Guardian gazetesine verdiği röportajda “Bu seçimler ülkemdeki siyaseti değiştirdi” diyerek İşçi Partisi’nin gücünü, İngiltere’nin güneyindeki Brighton’da bulunan merkezde gerçekleştirilecek ve 4 gün sürecek olan yıllık kongrenin ana konusu olacağını ifade etmişti. Jeremy Corbyn iktidardaki Muhafazakâr hükümetin düşüşe geçtiği bir dönemde İşçi Partisinin her zamankinden daha güçlü olduğuna vurgu yapıyor. (13) İngiltere ile ittifak hesabı yapanlar biraz dikkatli olsunlar! Keser döner sap döner!

Bakınız:
1- https://jinnews.com.tr/GUNCEL/content/view/67467
2- http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41597876
3- http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41964290
4- https://tr.sputniknews.com/avrupa/201710311030816644-ingiltere-parlamenter-cinsel-taciz-savunma-bakani-fallon-itiraf/
5-https://tr.sputniknews.com/avrupa/201711081030920126-may-parlamento-seks-skandal-ozur/
6-http://www.dw.com/tr/taciz-skandal%C4%B1-iki-ingiliz-milletvekili-g%C3%B6revden-uzakla%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1ld%C4%B1/a-41235126
7- https://www.eurotopics.net/tr/188587/cinsel-taciz-britanya-siyasetini-zorluyor?zitat=188725#zitat188725
8- http://tr.euronews.com/2017/11/10/abnin-gundemi-brexit
9- https://www.haberler.com/israil-ile-gizli-temas-skandali-ingiliz-bakani-10224192-haberi/
10- 13 Kasım 2017 https://www.dunya.com/dunya/ingilterede-basbakan-mayin-koltugu-sallaniyor-haberi-390524
11- https://tr.sputniknews.com/avrupa/201711121030965845-londra-han-disisleri-istifa/
12- https://www.eurotopics.net/tr/189131/may-daha-ne-kadar-dayanabilir
13- https://turkish.aawsat.com/2017/09/article55359134/ingilterede-isci-partisi-iktidari-muhafazakarlardan-almak-istiyor

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir