KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump Azil sürecine nasıl geldi

Trump Azil sürecine nasıl geldi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
296 0

Paul Manafort, Ukrayna’nın Demokratik Ulusal Komite’nin e-postalarını 2016 gibi erken bir tarihte hecelemesiyle başlayana ve bugün ABD başkanı Trump azil süreci gibi önemli ve sıkıntılı bir sürece girdi. Bir iddiaya göre mevcut süreç temelsiz ve Demokratların komplo teorilerinden ibaret. Konuyla ilgili Özel Danışman Robert Muller görevlendirildi. Rusya hükümetinin seçimlere müdahale edip etmemesi araştırıldı. Konuyla ilgili olarak Trump’ın özel avukatı soruşturma kapsamında defalarca Kongreye çağrıldı. İfadesi alındı. Cohen kongre ifadesinde Trump’a verdiği hizmetten pişman olduğunu belirtti. Zira kendisi Trump adına yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu beyan etti. “Trump’ın yasadışı eylemlerini gizlemek yerine kendi vicdanımı dinlemediğim için pişmanım” “Irkçı, Conman ve hilekar” ifadelerini Kongrede kullandı. Özetle seçim kampanyası finansmanı ihlali suçu işlendiğini kabul etti. Cohan’e kongreye ifadesinden Assange ve Hillary Clinton ile ilgili önemli iddialarda da bulundu. Lakin Trump ile Rusların yan yana geldiğine dair bir kanıt ortaya hiç koyamadı.
Trump tam bu sırada Kuzey kore’de Kim yong ile görüşüyordu ve Cohen’İn yalan söylediğini iddia ettiği bir tweet attı. Avukat Cohen ise; Trump’ın Moskova’da Trump tower emlak projesinden milyonlarca dolar kazanmaya devam ettiği için yalan söylediğini söyledi. Devam eden süreçte Cohen ; ifadelerinin her zaman önceden kontrol edildiğini hatta İvanka Trump’ın özel avukatının bile bu kontrole katıldığını ekledi.
Daha sonraki süreçte ise Trump’ın Moskova Trump tower gibi bir projesinin hiçbir zaman olmadığını bunun sadece bir taslak plan olduğunu ve tahmini gelirim 300 milyon dolar olduğunu açıkladı. Başka bir kaynak ise Trump’ın İmparatorluğunun bir ayağını Moskova’ya uzatma planının 30 yılı aşkın olduğunu iddia etti. Hatta önemli mimari kitaplarında planın olduğunu Eylül 2015’te Newyork’lu bir mimarın 100 katlı bir cam bina planını Rus emlakçı Andrey Rozov’a gönderdiği ve kendisinin Cohen’e gönderilen projenin çok ilginç olduğunu ve mimari açıdan çok lüks olacağını söylediğini beyan etti. Trump tarafından 28 ekim 2015’te imzalanmış bir niyet mektubundan 250 birinci sınıf lüks dairelik bir konutun projesin olduğu ortaya koyuluyordu. Hatta bugün Otellerin vazgeçilmez bölümü olan Spa için “The Spa By Ivanka Trump” isminin markalaştırılarak verilmesi bile planlandığı belirtildi. Bu süreç yaşanır iken ABD İstihbarat topluluğu Rusya’nın ABD seçimlerine dahil olduğu kanısında bir rapor yayımlandı. Tüm bu süreç devam ederken başka önemli bir olay ortaya çıktı. ABD başkanı Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vlodymyr Zelensky’den Jo Biden’nın Ukrayna’daki faaliyetleri hakkında bilgi istediği ortaya çıktı. CrowdStrike. Uzun süre bunun ne odluğu araştırıldı daha sonra bir şirket olduğu ortaya çıktı.
Soruşturmaya ilgili belgeler incelenmeye ve basına sızdırıldıkça çok ilginç detaylar ortaya çıkmaktadır. Trump’ın Rick Gates’e Dinliyorsan Rusya’yı” satırının “ad lib” olduğunu söyledi. 27 Temmuz 2016’da Florida’da düzenlenen basın toplantısında, “Trump’ın” Rusya, dinliyorsanız, eksik olan 30.000 e-postayı bulabileceğinizi umuyorum. ” Aslında bu notla Trump Rus hackerleri rakibi Hillary Clinton’a ait e-postaları bulmak için çalışmaya çağırıyordu .Belgelerde bir çok önemli isimde bulunmakta. Damadı Kushner, David Bossie ve bir çok kişi.
Azil sürecine giden yok bu kadar kısa değil aslında lakin özetlenmeye çalışılmıştır. Trump’ın azil olup olmayacağı ileriki günlerde ortaya çıkacaktır lakin bu dava uzun süre daha kamu oyunu meşgul edecektir.

Kafkassam

https://www.buzzfeednews.com/article/emmaloop/cohen-trump-congress-testimony
https://www.politico.com/f/?id=00000169-2d31-dc75-affd-bfb99a790001
https://www.buzzfeednews.com/article/azeenghorayshi/here-are-the-trump-moscow-plans?bfsource=relatedmanual
https://www.politico.com/story/2019/02/26/cohen-trump-racist-conman-cheat-1189951

https://www.dni.gov/files/documents/ICA_2017_01.pdf
https://www.buzzfeednews.com/article/ryanhatesthis/crowdstrike-4chan-qanon-conspiracy-theory

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir