KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. GULF COLONİALİSM

GULF COLONİALİSM

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
322 0

Kolonyalizm el değiştirdi. Dünya kamuoyu farkında değil sanırım. Bu iş 19.yy’da Batının güdümündeydi. Sonra mandacılık dendi yumuşatıldı. Ardından new colonialism vesaire. Şu an eski ilkel haliyle olmasa da kolonyalizm hala devam ediyor. Ancak bu hal yavaş yavaş el değiştiriyor. Kolonyalizm petro monarşilerin kontrolüne geçiyor. Ben buna ”Gulf Colonialism” diyorum.

Suudiler ve Körfez’deki kız kardeşleri tüm Ortadoğu, Afrika , Güney Asya vs pek çok bölge ve ülkede bildiğin koloni rejimleri kurma yarışındalar. Bugün Libya’yı bölüşüyorlar, Somali’de varlar…Etiyopya ve Eritre’de bunlar var. Mısır’da ve Sudan’da darbe yaptırabiliyorlar. İşin ilginç yanı kendi aralarında rol paylaşımı yapmışlar. Katar demokratik hareketleri destekler gibi yaparken BAE ve Suudiler otoriter rejimlerden yana tavır koyuyorlar.Ardından tıpkı 19. yy kolonyalizmindeki Avrupa ülkelerinin rekabeti gibi rekabete girişiyorlar. Herşey mübah bu rekabette. Daha da ilginci Batı da bu Gulf kolonyalizminden nasibini alıyor. Avrupa’nın en önde gelen finans, teknoloji, sanayi şirketleri petro dolar zengini Körfez emirleri tarafından satın alınıyor. Batılı politikacılar Körfez sermayedarı prensler tarafından para karşılığı yönlendirilebiliyor. ABD’de Demokratlar neden Katar yanlısıydı ve Cumhuriyetçilerin arası neden BAE – Suudilerle iyi mesela?

Bakmayın Trump’ın Suudi kralına para isteyip küçük düşürmeye çalıştığına, BAE ile ilgili neden birşey söylemiyor mesela? Doksanlı yıllardan itibaren Dubai üzerinde Trump’ın ve Abu Dabi ve Dubai yönetimlerinin yatırım ortaklıkları mevcut. Katar Demokratlar iktidara gelinceye kadar suskunluğunu korumak zorunda daha. Lübnan’dayım Müslüman Kardeşler üyeleriyle konuşuyorum ”doğrusu biz de anlamıyoruz aslında Katar da monarşi ama neden bizim gibi demokratik oluşumları destekliyorlar”diye bana soruyorlar. Onlar bile farkına varamamış. Demokrat Partiyle çalışıyorsan tabiki demokırat taklidi yapıcan diye birşeyler söyledim. Tabi onu da anlamadılar. Sonra mescitte namaz kılıp hep beraber dağıldıydık. Genelde hep böyle oluyor zaten.

Ama Gulf Colonialism bir gerçek ve bizim de başımıza bela olacak bir gerçek.
Selim Öztürk

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir