KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk ordusu Suriye’de YPG İŞİD ve SMO’ya karşı acil operasyon yapmalıdır

Türk ordusu Suriye’de YPG İŞİD ve SMO’ya karşı acil operasyon yapmalıdır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
19 0

Türkiye Bugün SMO kuvvetleri ile Tel rıfat dolaylarında ve Fırat Kalkanı bölgesinde Rejim destekli PKK unsurları ile şiddetli çatışmalar yaşadı.

Şöyleki Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye, Suriye ordusu ile çatışmadıkça ve İdlib dolayı sıkıştıkça Hıncını YPG/PKK dan alacaktır.

Ek olarak şöyle de bir durum var. Resmi olarak Terörle Mücadele kapsamında her şeye rağmen Türkiye YPG PKKyı vurabilir ve Vurma hakkına sahiptir. İdlib bölgesinde çatışmalar yoğunlaştıkça Rejim ordusu M5den ilerledikçe Türkiye, Sığınmacılara alan açmak için şansını, YPG PKKyı Münbiç’ten atmaktan yana kullanabilir.

Rejim ordusunun ilerleyişinin durmaması ve doğa koşullarına rağmen Rejimin Rusya’nın doğrudan desteği ile ilerlemesi, bizim İdlib üzerindeki seçeneklerimizi kısmaktadır.

Bir de Rejim, Türk Ordusunu doğrudan vurmayarak, Gözlem noktalarımızı kuşatmaktadır. Bu bizim kabiliyet ve kapasitelerimize hakaret olmakla birlikte elimizdeki “bir asker dahi kaybedersek hesabını sorarız” argümanını çürütmektedir.

Türkiye kuşatılmalara sessiz kaldıkça rejim Türkiye ile savaşmaktansa gözlem noktalarımızı bizzat kendi elleri ile beslemeyi yeğleyecektir. İki gözlem noktası arası mesafe 2 adım kadar olsa bile rejim bu boşluklardan korkusuzca geçmeye ve ilerlemeye devam edecektir nitekim öyle olmaktadır.

Rusya, Madem ki Terörist diye İdlib’i vuruyor, Türkiye’nin de Terörist diye Münbiçi, Fıratın doğusunu hatta Rakka’ya kadar ilerlemesi gerekmektedir ki, Rejim Türkiye’nin ciddiyetini görsün. Her şeyden önce Tel Rıfat gibi bölünmüş ve kuşatılmış bir coğrafyanın SMO ile değil Doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri ile ele geçirilmesi de çok önemlidir. Bu Rejime gerçekten caydırıcı bir mesaj olacaktır.

Malesef ki YPG’nin Başarılı enformasyon çalışmaları Dünya kamuoyunda Türkiye’den daha popüler olmasına sebep olmuştur. Türkiye’nin Ciasal İslamcı politikalarının dünyanın dört bir yanında IŞİD destekçisi yaftasıyla karalanması, Türkiye’nin prestijine darbe vurmuş, belki Türkiye, Bugün PKKya operasyon yapmıyorsa Dünya kamuoyunda Prestjini Rejime karşı bir zafer ile yenileyerek güçlendirme amacı yüzündendir.

Ama Unutulmamalı,
Türk Silahlı Kuvvetleri Hem YPG ile hem IŞİD ile Hem de Rejim ile mücadele edebilecek güçtedir. Bunu kimse inkar edemez. Asıl sorun, Yanlış politikalar ile Ordumuzun bu gücünün hafife alınmasına sebep olanlardadır.
Çağdaş Gündem

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.