KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suriye üzerinden İsrail İran savaşı

Suriye üzerinden İsrail İran savaşı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
244 0

İsrail’in 2019’dan bu yana Suriye’ye petrol ve askeri malzeme taşıyan İran gemilerini vurduğu pek bilinmez. ABD ve bölge ülkelerinden yetkililerinden alınan bilgiye göre, İsrail petrol gelirlerinin İran’ın aşırılık yanlısı politikalarının finansmanında kullanılabileceği kaygısıyla 2019 sonundan bu yana 10’dan fazla İran gemisini hedef almış.

Wall Street Journal Gazetesi bu konuda detaylı bir haber yorum yazısı verdi. Bu habere göre İsrail, yaptırımlara karşın Suriye’ye petrol ve askeri malzeme taşıyan İran gemilerini Kızıldeniz ve diğer sularda deniz mayınları vb silahlarla vurdu. Konu ile ilgili birçok ABD’li yetkili, Suriye’ye taşınan malzemeler arasında silah da bulunduğunu iddia etti.

Gemilere el konması amacıyla açılan davaların dosyalarında, Suriye’ye milyonlarca dolarlık petrol transferinin İran Devrim Muhafızları tarafından kontrol edildiği ve hem İran’a hem de Suriye’ye yönelik yaptırımları delmeyi amaçladığı iddiası da yer aldı. Bir kaynak, Donald Trump döneminde ABD’nin İsrail’in bu saldırılarına üstü kapalı destek verdiğini söyledi.

İran, daha önce bölgede gemilerine yönelik saldırılar düzenlendiğini ve İsrail’den şüphelendiğini bildirmişti. İsrailli yetkililer ise bu suçlamalarla ilgili yorumda bulunmayı reddetmişti. Şam ise İran’dan yakıt ve malzeme akışının engellenmesinin ülkede ciddi sıkıntılara yol açtığını belirtiyor.

İsrail 2018’den bu yana çoğunlukla Suriye’de İran destekli gruplara ve İran tesislerine hava saldırıları düzenliyor.

“İsrail yaptırımlardan sabotaja geçti

Düşünce kuruluşu Demokrasi Savunma Derneği Başkanı Mark Dubowitz, İsrail’in uzun süredir İran’ın petrol gelirinin engellemeye çalıştığını belirterek “İsrail oyunu bir adım ileri taşıyarak yaptırımlardan sabotaja sessizce geçiş yaptı. Kızıldeniz’deki sabotaj, daha kapsamlı ekonomik savaş kampanyasını takip ediyor” dedi.

Bu hafta İran’dan malzeme taşıyan bir geminin Suriye’nin Lazkiye limanı yakınlarında füzeyle vurulduğu iddiası basına yansımıştı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Umman Körfezi’nde şubat sonunda bir İsrail kargo gemisinde meydana gelen patlamadan İran’ı sorumlu tutmuş, İran ise suçlamayı reddetmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir