KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Adil Öksüz’ü İncirlik ABD üssünde arayın!

Adil Öksüz’ü İncirlik ABD üssünde arayın!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
482 1

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde Ankara Garı, Genelkurmay önü, Güvenpark ve İstanbul Havaalanı patlamalarının CIA/NATO operasyonu olduğuna ilk ben değinmiştim. 15 Temmuz kalkışmasına da aynı gözle baktığımı takip edenler biliyor. ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump, Türkiye’deki darbe girişimi hakkında çok tartışılan iddiasında “13 CIA yetkilisi darbeye yardım etti” demişti. Darbe üssü Akıncılar değil ABD’nin İncirlik üssüydü. Nitekim Darbenin ilk saatlerinde TC istihbaratı tarafından Kilis’te tutuklanıp acilen İstanbul’a intikal ettirilen Hatay (İskenderun) bölgesi askeri komutanının yapılan sorgulamasında İncirlik ABD hava üssünde 12 haftadan beri ABD’den gelen özel ihtisas sahibi subaylarla gizli toplantılara katıldığını itiraf etmişti. ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’in Özel Kalem Müdürü Lawrence Wilkerson, “CIA Direktörü John Brennan ve diğerlerinin Türkiye’de neler olup bittiğinden haberi var” demişti.

ABD Ordusu adına konuşan yetkililer, Türkiye’deki darbe girişimi ardından hükümetin tutuklama ve tasfiye operasyonunun, ABD’nin Ortadoğu stratejisini zorlaştırdığını düşündüklerini itiraf etmekten kaçınmadılar. Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, ordudan ihraçların Türkiye ile işbirliğini zorlaştırdığını söylemiş, “Muhataplarımızın birçoğu görevden uzaklaştırıldı ya da tutuklandı. Bunun Türklerle yürüttüğümüz işbirliğini zayıflatıp zorlaştıracağı şüphe götürmez” açıklamasında bulunmuştu. Ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın 2012-2013 yıllarında Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Julianne Smith de benzer bir yorum yapmıştı. Smith, “ABD’nin düzenli bir şekilde çalıştığı yüzlerce üst düzey ABD’li subay tutuklandı. Bu tasfiye pek çok seviyede sahip olduğumuz en iyi muhataplarımızı yerinden edecek. Ordudaki en güçlü irtibatlarımızı kaybedeceğiz” demişti. ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı ve ABD ordusunun Ortadoğu operasyonlarından sorumlu olan General Joseph Votel’de; Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında ABD’nin ilişkisinin bulunduğu bazı askeri liderlerin şu anda hapiste olduğunu belirtmişti.

Tüm bu hatırlatmalar ne için biliyor musunuz? Hani 15 Temmuz gecesi rehin alınan Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının esir tutulduğu Akıncılar Hava Üssü’nde yakalanıp Savcılıktan sonra çıktığı mahkeme tarafından serbest bırakılan ve bir türlü yakalanamayan ilk günlerde FETÖcü yapının hava kuvvetleri sorumlusu sanılan ama daha sonra Genelkurmay İmamı olduğu öğrenilen Adil Öksüz’ün aksiyon filmlerini aratmayan arazi olma serüveni için. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1991’de mezun Adil Öksüz, 1996’da ‘Temel İslam Bilimleri’ alanında Sakarya Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. 2003’te aynı üniversitenin aynı bölümünde doktorasını yaptı. Sakarya Üniversitesi’nde yine Tefsir Anabilim Dalı Temel İslam Bilimleri üzerinde çalışmalarına devam etti ve İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi unvanı ile çalışmaktaydı. Darbe öncesinde aynı hafta içinde 3 kez ABD ve Türkiye arasında mekik dokuyan o adam şimdi izi sürülemeyen firari!
Yeni Şafak’ta Salih Tuna dünkü yazısında ilginç bir iddia ortaya attı ve kinayeli üslupla firari darbe organizatörünün “ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde olabileceğini” ima etti ve “Biliyorsunuz, statü gereği büyükelçiliklerin dokunulmazlıkları var. Jeo Biden 15 Temmuz’u “internet oyunu” sanmıştı, John Bass da Adil Öksüz’ü vize için başvuran bir vatandaş zanneder olur biter.” diye yazdı. (Bkz. http://www.yenisafak.com/yazarlar/salihtuna/adil-oksuz-abd-buyukelciliginde-mi-saklaniyor-2033413) Bence ABD’nin himayesinde olması uzak bir ihtimal değil ancak Büyükelçilikten ziyade ABD İncirlik üssünde olması daha akla yakın. Neden mi? Aralık 2003’te Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Aksiyon dergisi, Noel haftasında Hz. İsa’yı kapak yapınca ortalık ayağa kalkmıştı. Aksiyon dergisi, Hristiyanların peygamberi Hz. İsa’nın dünyaya tekrar gelip, insanlığı kurtaracağı görüşüne yer vermiş “İnsanlık O’nu bekliyor” başlığını atmıştı. Derginin ‘İnsanlık O’nu bekliyor’ yorumu, din uzmanları arasında tartışılmıştı. Hıristiyan inancına ve İncil’e göre Hz. İsa dünyada her şeyin kötüleştiği bir anda yeryüzüne gelecek ve insanlığı kötülerin hâkimiyetinden kurtaracak. Bundan sonra bin yıllık ‘Altın Krallık’ dönemi yaşanacak. Bu çağda hiç savaş olmayacak. Bu bin yılın sonunda ise kıyamet kopacak. (Bkz. http://www.gazetevatan.com/aksiyon-un–isa–kapagi-ilahiyatcilari-kizdirdi-20013-yasam/ )

Konuyla ilgisine gelince; Adana’daki İncirlik Üssü’nde konuşlu Amerikan hava filosunun komutanının geçen ay verdiği bir röportajda “Hz. İsa tüm kararlarıma rehberlik ediyor” demesi üste kriz yarattı. ABD merkezli Askeri Dini Özgürlük Vakfı’na (MRFF) başvuran 100’ün üzerindeki Amerikalı ve Türk İncirlik çalışanı, Yarbay Michael Kersten’ın açıklamaları nedeniyle kınama cezası alması için talepte bulundu. Üs komutanlığına ve ABD Hava Kuvvetleri Bakanlığı’na gönderilen 6 Ekim tarihli şikâyet mektubuna göre, 15 Eylül’de İncirlik Üssü’nün resmi web sitesinde bir mülakatı yayımlanan 39. Tıbbi Destek Filosu Komutanı Yarbay Kersten’a etkilendiği liderler sorulmuş ve Kersten da, kendisinin özellikle bir Hıristiyan olarak Hz. İsa’dan etkilendiğini ve onun tüm kararlarını her yönüyle etkilediğini belirtmişti. (Bkz. http://www.yeniakit.com.tr/haber/amerikali-komutanin-sozleri-kriz-cikardi-221387.html ) Yanisi şu; FETÖCÜlerle Tıbbi Destek Filosu Komutanı Yarbay Michael Kersten, aynı İsa Mesih’in yeryüzüne dönüşü hususunda aynı inanç paydasında buluşuyor ve aynı amaca hizmet ediyor. Dolayısıyla Yarbay Michael Kersten’ın kendisi gibi İsa Mesih inanlısı darbe imamı Adil Öksüz’ü koruması, ona sahip çıkması son derece doğal!

Adil Öksüz’ün İncirlikte olabileceğini düşündüren bir başka ayrıntı, FETÖ “Hava Kuvvetleri İmamı” firari Adil Öksüz’ün akrabası olduğu iddia edilen eski Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Adana’da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınması. (Bkz. http://www.sondakika.com/haber/haber-oksuz-adana-da-yakalandi-8848570/ ) Mersin eski Emniyet Müdürü Arif Öksüz basın mensuplarının; FETÖ’nün firari “Hava kuvvetleri imamı” olduğu ileri sürülen ve kendisi gibi Kahramanmaraşlı Adil Öksüz ile akrabalığının ya da örgüt bağlantısının olup olmadığı yönündeki sorusuna Öksüz, “Akraba olarak hiçbir şeyim olmaz. Adil Öksüz akrabamız değil. Köyümüz de farklı.” şeklinde yanıt vermiş. (Bkz. http://aa.com.tr/tr/turkiye/eski-mersin-il-emniyet-mudurune-fetoden-gozalti/662923 )

Ancak emniyet müdürlüğü yaptığı dönemde bölgeyi iyi tanıyan Arif Öksüz’ün Adana’da yakalanması birçok soruyu akıllara getiriyor. Mersin eski İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda, 17/25 Aralık süreci sonrasında FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle görevden alınarak emekliliğe sevk edilmişti. Terör örgütüyle bağlantısı nedeniyle Adana’da gözaltına alınması, Adil Öksüz’ün yeriyle ilgili sorulara muhatap olacağını düşündürüyor. ABD Türkiye ile ilişkilerinde FETÖ nedeniyle yaşadığı krize rağmen darbenin kara kutusunu saklayabilir mi? Bunu göze alabilir mi veya neden böyle bir şey yapsın?

Bu soruların cevabı; FBI ajanı Paul Williams hayret verici açıklamalarında mevcut. FBI ajanı Paul Williams diyor ki; “Suriye meselesi, bizim Hazar’daki enerji kaynaklarını almamız için başlatıldı. O kaynaklar Rusya’ya gitsin istemiyoruz. Bunun için her şeyi yaptık. Türkiye’yi kullanmaya çalıştık. Fetullah Gülen de bize bu konuda yardımcı oldu. Fetullah Gülen, Türkiye’den ayrıldığında onu ABD ordusu taşıdı. Önce Washington DC’ye indirildi. Washington’dakiler ve CIA, onu şu an yaşadığı Pensilvanya’ya gönderdi. Gülen’i Türkiye’yi kontrol etmesi için biz görevlendirdik. Onu da biz kontrol ediyoruz.” (Bkz. http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/224378-guleni-turkiyeden-ayrildiginda-abd-ordusu-tasimis#.V_3X_EaLSM8 ) Fetullah Gülen’in ABD ordusuna ait uçakla taşındığını kaç kişi biliyor? Gülen’i ABD’ye taşıyan ABD ordusu şimdi de Gülen’in darbe imamını İncirlik üssünde saklıyor. Benden söylemesi!

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. bilal sürgeç - -

    Harika bir yazı.Kaleminize sağlık 15 Temmuz ihanetinde CİA bağlantısını görmediğimiz sürece olay aydınlatılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir