KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SORGULAMA ZAMANI

SORGULAMA ZAMANI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
368 0

Türkiye S 400 hava savunma sistemi kurmamalı diyenlere ithaf olunur! Türkiye ve Yunanistan NATO üyesi. Ancak dün Ege’de bir Yunan askeri pilot savaş ile uçağı kimi kaynaklara göre Türk donanmasını kimi kaynaklara göre ise Türk ticaret gemisini hedef alarak kitlendi. Ve bunu sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna duyurdu!
Türkiye kendisini ve beraberinde KKTC’yi koruyarak kollayabilmek üzere gereğini yapmalıdır. Nato üyesi de olsa tehdidin ne zaman kimden geleceği belli olmuyor!
Yunanistan ve Rum tarafından içerisinde bulunduğumuz süreçte ciddi manada kışkırtıcı girişimlerde bulunacağı görülüyor! Uluslararası kamuoyu bu gidişata bir an evvel dur demelidir! Yoksa yarın çok geç olabilir.
Yurtta Barış, Dünyada Barış felsefesine sahip Türk tarafı sağduyulu biçimde hareket etmeye devam etmektedir. Türk milletinin hak çıkar ve menfaatlerini koruyup kollama sorumluluğu bulunan kolluk güçlerinin sabrı daha fazla zorlanmamalıdır!
Sorgulanması gereken Nato üyesi Türkiye’ye neden S 400 hava savunma sistemi verilmek istenmedi? Patriot füzesi ve F 35 savaş uçaklarının verilmeleri neden engelleniyor?
Nato üyesi Türkiyeye S 400 hava savunma sistemi, F 35 savaş uçağı ve Patriot füzesi vermeyenler acaba bugüne kadar hangi ülkelere bunları verdiler?
Yunanistan için bugüne kadar S 300 hava savunma sisteminin kaldırması kendilerine hiç söylenmedi! Buna karşılık Türkiye’den ise bu talep ediliyor!
Patriot füzelerinin S-400’ün tamamen kaldırılması karşılığında Türkiye’ye verelim teklifi Türk tarafınca iyi niyetten uzak olarak egemenlik haklarına olumsuz bir yaklaşım şeklinde değerlendirilmektedir.
NATO’nun Türkiye’nin S-400’ü satın almasına yönelik bir çözüm aradığı ve Rus hava savunma sistemlerinin Amerikan Patriot’ları ile nasıl birleştirebileceğinin bir yolunu bulmaya çalıştıkları kısa bir süre önce açıklandı.
Sonuç itibarı ile NATO ve ABD’nin Türkiye ile ilgili samimiyeti önümüzdeki süreçte ,400, Patriot ve F-35 programını Türkiye’ye verip vermemesi ile görülecektir! Bakalım önümüzdeki süreçte ne gibi gelişmelerle karşı karşıya kalacağız?
Gökhan Güler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir