KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eski Kırgızistan Lideri Atambayev Gözaltına Alındı

Eski Kırgızistan Lideri Atambayev Gözaltına Alındı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
347 0
ebru

Kırgızistan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetlerin, Kırgızistan Eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in başkent Bişkek yakınındaki Koy-Taş köyünde bulunan rezidansına operasyon düzenlendiği bildirilmişti. Rezidansın önünde askerlerin ateş açtığı, ses bombası fırlattığı ardından arazide yangın çıktığı oradaki vatandaşların sosyal medyada paylaştığı görüntülerle ortaya çıkmıştı.
Daha önce o arazi yakınlarında araba tekerleklerinin yakıldığı, gözaltı girişimleri sırasında da arazinin yüzde 20’sinin yandığı ve kimsenin bu yangını söndürme girişiminin olmadığını belirtildi.
Kırgız Özel Kuvvetleri Rezidansı Terk Etti
İddialara göre eski devlet başkanının yanlıları rezidansın etrafını tamamen sararak operasyona katılan bazı güvenlik görevlilerini rehin aldı.
Diğer bir iddiaya göre güvenlik görevlilerinin bir kısmı Atambayev’in yanlılarına teslim oldu.
Eski Kırgız Liderinin danışmanı yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin Atambayev’i gözaltına alamadıklarını aktarmıştı.
O bölgeden gelen bilgilere göre operasyon sırasında telefonla iletişimde ciddi sıkıntılar yaşandığı, mobil internetin tamamen kapandığı, GSM operatörlerinin tamamen kesildiği ve bazı yerel televizyon kanallarında yayınların kesildiği gelen bilgiler arasındaydı.
Devam Eden Arbede Sonucu; Rehine !
Rezidansın önünde sayıları artan Atambayev yanlıları ve polis arasında arbede devam etti. Polis ve özel tim’in Atambayev’in evine yürümesi sonucu polise taş ve sopalarla karşılık verildi. Atambayev polis ve özel tim’i “kendi halkına ateş açmaması” konusunda uyardı. Aynı zamanda özel kuvvetler mensuplarından birkaç kişinin rehin tutulduğu bilgisi de gelmişti. Amaçlarının zarar vermek değil, “her şey dindikten sonra” serbest bırakılacakları gelen açıklamalar arasındaydı.
Atambayev’in Rezidansından Bişkek’e
Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi siyasi konsey üyesi Adil Turdukulov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Atambayev’in Koy-Taş’taki rezidansı önünde toplanan yaklaşık bin kişinin parlamento binasının bulunduğu Ala-Too Meydanında toplanmaya başladığı ve saldırgan davranışların yaşandığını bildirdi.
Eski Kırgız Lider Teslim Oldu
Eski Kırgız liderin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Almazbek Atambayev’in 08.08.2019 tarihi itibari ile düzenlenen yeni operasyon sonucu güvenlik güçlerine teslim olduğu ve gözaltına alındığı belirtildi.
Yetkili, Atambayev’in “uzun bir müzakere sonucunda teslim olmaya karar verdiğini” ekledi. Atambayev, Bişkek’e götürüldü.
Operasyonlar sonucunda
Atambayev’i gözaltına alma girişimlerinde özel kuvvetlerden bir kişi hayatını kaybetti toplam yaralı sayısı ise 80’e ulaştı.
Kırgızistan Parlamentosu Kararı
27 Temmuz’da parlamento, Atambayev’in dokunulmazlığını kaldırmış ve eski devlet başkanı statüsünü elinden almak için tasarıyı kabul etmişti. Ayrıca Atambayev çeşitli yolsuzluk suçları ile karşı karşıya kalmıştı.
Atambayev İçin Son Durum
Atambayev’in avukatı Sergey Slesarev’in yaptığı açıklamaya göre, Atambayev mahkemeden önce gözaltı merkezine konuldu ve 26 Ağustos’a kadar orada tutulacak.
Atambayev’in avukatına göre, mafya lideri Aziz Batukayev’in yasalara aykırı şekilde serbest bırakılması davası suçlaması Atambayev’e yöneltiliyor.
Kırgızistan İçişleri Bakanlığı, Atambayev’in iktidarı döneminde Batukayev’in serbest bırakılması talimatını verdiğini savunsa da Atambayev suçlamaların siyasi olduğunu ayrıca bu suçlamaların parti başkanı olarak siyasi etki bırakmak isteyen Ceenbekov’un 2017 başkanlık seçimlerini kazanmak için ortaya attığını savunuyor.
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisi
Kafkassam Stajyeri Ebru ÇELİK

KAYNAK; https://tr.sputniknews.com/asya/201908091039887592-atambayev-gozalti-merkezine-konuldu/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir