KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Şamil Sadık: 1. Türkiye Entegrasyon Olimpiyatı’nın finali Bakü’de yapılacak

Şamil Sadık: 1. Türkiye Entegrasyon Olimpiyatı’nın finali Bakü’de yapılacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
21 0

Türk Entegrasyon Olimpiyatı’nın fikir yazarı ve proje lideri Doç. Dr. Şamil Sadık tarafından ifade edildi.
Şunu kaydetti: Yemin töreni sırasında Sayın Aliyev’in tarihi görüşleri Türkiye Entegrasyon Olimpiyatı’na ışık tuttu: “Uluslararası kuruluşlar konusunda kendi adımlarımızı atacağız, öncelikle Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu bizim için bir önceliktir”. Bu noktaya vurgu yapan Devlet Başkanımız, Türk Devletleri Teşkilatı’nı tek ailemiz olarak nitelendirerek, “Bu bizim için temel uluslararası kuruluştur, çünkü ailemizdir. Başka bir ailemiz yok. Bizim ailemiz Türk dünyasıdır”.
TİO, 10 yılı aşkın bir süredir Hedef Şirketler Grubu’nun düzenlediği Bilim Dostluk Olimpiyatı (FDO) temel alınarak kuruldu. 2-5 disiplinin entegrasyonu soru-cevap seçeneklerine yansır. TİO’da her soruda entegre edilecek konulardan biri de mutlaka Türk dünyasının coğrafyası, edebiyatı, tarihi, kültürü ve ortak bilimidir.
Günümüzde bilimin her alanında entegrasyon süreci devam etmektedir. Dünyada şu anda ders müfredatlarında bütünleştirici yaklaşım hakimdir. Bu süreç, bilimler arasında olduğu kadar halklar arasında da önemli şartlardan biridir.
300 milyon Türk halkının ortak dile, bilime, kültüre, tarihe ve coğrafyaya sahip olduğu dikkate alındığında Olimpiyatların dört temel amacı vardır :
1. Türk halklarının ortak dil, alfabe ve ders kitabı fikrinin desteklenmesi;
2. Türk dünyasındaki lise öğrencilerinin ortak bilgilerinin oluşması ve paylaşılması;
3. TİO aracılığıyla Türk halklarının gençleri arasında işbirliğinin kurulması;
4. Türk halkının “iş, dil ve eylem birliği”nin bilincinde olmak ve ortak bir kültüre sahip olduklarını açıkça ortaya koymak. Olimpiyatların Kapsamı – Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Güney Azerbaycan, GKTC, Tataristan, Kırım, Karaçaylar, Gagavuzya, Çuvaşistan, Bulgaristan, Başkurt, Altay, Tuva, Saha- Yakutistan, Hakasya, Batı Trakya ve Kerkük Türkleri.
Ülkemizin bölgede bir bilim merkezi olma şansı büyük ve bu adımlarla bunu hızlandırabiliriz. Türk dünyası için bilim güneşi neden Azerbaycan’da doğmasın da bizim desteğimiz olmasın?
TİO’nun ülke etapları bitti, final turu ve Türk Dünyası Ortak Kültür Festivali 27 Mayıs tarihinde Bakü’de yapılacaktır. Olimpiyatlara 10’dan fazla ülkeden yaklaşık 100 öğrenci katılacak.
Şunu da belirtelim, Türk Uyum Olimpiyatı (TİO), Türk devletlerinin ve ulusal kurumların okul çağındaki çocuklar arasında düzenlenen bir olimpiyattır.

Dr. Şamil Sadık

“Hedef Group”nun genel başkanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir