KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya-ABD-İran mücadelesinde son durum

Rusya-ABD-İran mücadelesinde son durum

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
212 0

Ukrayna İstihbarat Daire Başkanı Vladimir Skibitsky Alexander Zakharchenk cinayetinin FSB tarafından Rusya’nın organizasyonunda yapıldığını iddia etmiştir.
ABD ile Rusya arasındaki yarışta bir diğer nokta ise küresel ısınma ile Kuzey Denizindeki güzergahın ortaya çıkması. Buz kalınlığının azalması ABD’lilerin tabiri ile kuzey Süveyş kanalı olarak ifade edilen Asyayı Avrupa dünyanın kuzeyden bağlayan deniz trafik yolunun kullanılmaya başlanmış olacağı diğer önemli iddialara arasında yer almaktadır.
Rusya Belgrad Büyükelçisi Alexander Chepurin, MGIMO journal’a verdiği demeçte Rus-Sırp ilişiklerine değinerek, Ruslar ile Sırplar arasında çok ortak noktanın olduğunu, Sırpların Yugoslavya’nın merkezi olduğunu, kan akrabalığı,inanç ortaklıklarının olduğunu, geçmişin Rusya ile Sırbistan’ı sıkı sıkıya bağladığını beyan etmiştir. Geçen asırlarda Rusların Sırpları Osmanlılardan kurtardığını, devrimden sonra Sırp göçmenlere yardım edildiğini beyan eden elçi Sırpların vatanseverlik savaşını iyi bildiğini, nüfusunun Rus yanlısı olduğunu ve son yıllarda bunu daha da çok güçlendirdiklerini beyan etti.
Rusya ile ABD arasındaki mücadele bölgesinin en başında da Suriye bulunmaktadır. Suriye ile Ürdün arasındaki El TANG ABD üssü Rusya’nın son zamanlarda rahatsızlık duymaya başladığı önemli noktalardan biridir. 2015 yılında İşid’in El Tanf’ı ele geçirmesi ile başlayan bölgenin önemi ABD destekli Jaysh Maghawir al-Thawra yani Suriye’deki ABD destekli yeni Suriye ordusu ile Mart 2016’da ele geçirip bölgede bir üs kurması ile ortaya çıkmıştır. Üste İngiliz, Norveç, Ürdün ve ABD birlikleri bulunmaktadır.
Rusya’nın EL tanf üssünden rahatsız olmasının sebeplerin altında Suriye’de olası bir darbe olması durumunda ABD destekli grupların bu bölgeden çok hızlı bir şekilde Şam gidebileceği ve Şam kontrol altına olabileceği korkusu olduğu iddialar arasında. İkinci AL TAnf’ın hem Irak, hem Ürdün’e rahatlıkla kaçış yolu olarak kullanıldığı ve Rus karşıtı grupların bu bölgeden diğer ülkeler rahatlıkla kaçtığı iddiasıdır. Rus kaynaklarının bir diğer iddiası ise üssün sürekli intihar bombacısı ve ABD karşıtın grupların yetiştirildiği bir yer olduğudur. Yakalan kişilerin sorgusunda İşit militanlarının üste eğitim aldıkları iddiası Rus servis yetkililerinin iddiaları arasında yer almaktadır. Bu sebeple de zaman zaman Rusya bölgeye operasyonlar yapmaktadır.
ABD’nin bölgede sorun yaşadığı bir diğer ülkenin İran olduğu bilinmektedir. İran karşıtı grupların Erbil yakınlarında bulunduğunu ve bu istihbarata dayanarak İran’ın KDPI ve PDKI Koya bölgesinde bulunan üslerini vurduğu iddiası basına yansımıştır. Fransız haber ajansı AFP ‘nin iddiasına göre 11 kişinin öldüğü ve 30 kişinin yaralandığı da söylenmiştir.
8 eylül günü Bölgede bulunan Rus Genel kurmay başkanı uzlaşı merkez komutanı Vladimir Savchenk’nun Suriye’de ABD hava kuvvetlerine ait iki F-15’in Der ez Zor bölgesi hajin yerleşim birimini Fosfor bombası ile vuruğu iddiası basında yer almıştır. Fosfor kullanımının 1949 Cenevre sözleşmesi ek protokole göre yasak olduğunu hatırlatan genel kurmay yetkilisi incelmelere devam ettiklerini bildiği basına yansımıştır
KAFKASSAM/ Ömer GÖK

Kaynakça
https://topwar.ru/146713-jeto-fsb-v-kieve-nashli-prichastnyh-k-ubijstvu-aleksandra-zaharchenko.html

Александр Чепурин: Пророссийские настроения в Сербии доминируют


https://topwar.ru/146770-smi-ssha-u-rossii-pojavitsja-svoj-sujeckij-kanal.html
https://www.telegraph.co.uk/news/2016/06/06/british-special-forces-operating-inside-syria-alongside-rebels/
http://www.klassekampen.no/article/20180616/ARTICLE/180619939
https://archive.is/20160311205338/http://www.bbc.co.uk/monitoring/syrias-new-army
https://dod.defense.gov/News/Transcripts/Transcript-View/Article/820641/department-of-defense-press-briefing-by-colonel-garver-via-teleconference/
https://www.almasdarnews.com/article/us-backed-militants-advance-deep-inside-isis-controlled-syrian-desert/
http://rusvesna.su/news/1536321593
http://tass.com/defense/1020686

https://www.voanews.com/a/iran-attack-kurdistan-democratic-party/4563054.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir