KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus Ortadoks Kilisesi’nden Fener Rum Patrikhanesi’ne: “Bu bir savaş ilani! Sert karşılık vereceğiz!”

Rus Ortadoks Kilisesi’nden Fener Rum Patrikhanesi’ne: “Bu bir savaş ilani! Sert karşılık vereceğiz!”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
288 0

Rus Ortodoks Kilisesi, Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukrayna’da Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması hazırlıkları içine girmesi ve bu bağlamda Ukrayna’nın başkenti Kiev’e iki temsilcisini göndermesine sert tepki göstererek, “Fener Rum Patrikhanesi, Rusya’ya savaş ilan etti. Sert karşılık vereceğiz” dedi.

Kafkassam’a isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Rusya Ortodoks Kilisesi’nden bir üst düzey yetkili, Fener Rum Patrikhanesi’ne sert mesajlar gönderdi. Kilise yetkilisi, “Her ülkenin bir sınırı olduğu gibi Rusya Ortadoks Kilisesi’nin de kendi egemen sınırları var. Bu sınırları kimse ihlal edemez. Örneğin, Rusya Türkiye’de bir konsolosluk açmak istiyorsa önce Ankara’ya resmi başvuruda bulunması lazım. Bu kural, kiliseler arasındaki ilişkiler için de geçerli. Bölge ve ülkelerin arazileri de kiliselere göre paylaşılmakta. Bu tarihen böyle oluştu. Dolayısıyla bir kilisenin konrolündeki bölgeye başka bir kilisenin müdahele etmesi asla, kesinlikle kabuledilemez. Bu savaş ilanidir.” şeklinde konuştu.

KAVGANIN KÖKLERİ WASHİNGTON’A UZANIYOR

Fener Rum Patrikhanesi’nin Kiev’e 2 temsilcisini göndermesini hatırlatan Rus Ortodoks Kiliesi yetkilisi, “Bu bize savaş ilanidir. Üzerimize tank birliğini göndermesi anlamına geliyor. Bu kavgayı biz başlatmadık. Fener Rum Patrikhanesi, Rusya’ya savaş ilan etti. Şunu da çok iyi biliyoruz: Türkiye devleti hiç bir zaman kiliseler arası savaştan yana olmadı. Dolayısıyla bunları Türkiye yönetimi değil, ABD kışkırtıyor. Bu savaşın kökleri Washington’a uzanıyor. Öncelikle ABD ve Fener Rum Patrikhanesi arasındaki derin işbirliği ve ilişkiler var. 1948 yılında ABD’nin Fener Rum Kilisesi’ne patrik olarak gönderdiği 1. Athenagoras’ı (1948-1972) unutmayalım. Bu patrik için CIA casusu deniliyordu. Bugün de Fener Rum Kilisesi, ABD yanlısı politikalarını devam ettiriyor. Fener Rum Kilisesi’nin Kiev’e gönderdiği 2 temsilci ABD vatandaşı olmakta. Onların ikisi de ABD ve Kanada’daki Rusya Ortodoks Kilisesi’nin tanımadığı sözde Ukrayna kilisesi yetkilileri. Ukrayna’da Rusya karşıtı güçlerin iktidara gelmesiyle Rusya Ortadoks Kilisesi’ne de karşı savaş açtılar.” ifadeler kullandı.

KİMSE RUS ORTADOKS KİLİSESİ’NİN DÜNYADAKİ NÜFUZUNU UNUTMASIN

Kilise yetkilisi sözlerine şöyle devam etti: “Dünya’da Rus Ortadoks Kilisesi nüfuzunu ve ona bağlı insanların sayısını unutmamak lazım. Kimse nüfuzumuzu unutmasın. Türkiye’de çok sayıda Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı çok sayıda inançlı insanlarımızın da yaşadığını hatırlatmak istiyorum. Tekrar ediyorum, bu savaşı biz başlatmadık. Ama biz bu adımlara karşı gereken şekilde sert yanıt vereceğiz. Rusya Ortodoks Kilisesi çok sert karşılık verecek. Fener Patrikhanesi ile ilişkilerini koparmaktan başka yol kalmadı. Onlar dinlerarası işbirliğine ve diyaoga da ağır darbe vurdu.”

RUS UZMANLAR ERDOĞAN’IN DA DEVREYE GİRMESİNİ İSTEMİŞTİ

Bu arada Nisan ayında Rus uzmanlar, Ukrayna’nın Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması konusunda Fener Rum Patrikhanesi’nden yardım almasına tepki vererek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesi lazım.” çağrıda bulunmuştu.

Basına konuşan Rus Ortodoks din adamı Andrey Kurayev, konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmştı: “Ukrayna tarafı her yıl böyle bir girişimde bulunuyor. Bence burada sözü geçecek önemli politikacı Erdoğan olmakta. Fener Rum Patrikhanesi’nin atacağı adım Erdoğan’a bağlı.”
Rus resmi televizyon Rossiya canlı yayın programında konuşan Ortadoğu uzmanı Semyon Bagdasarov da Fener Rum Patrikhanesi’nin vereceği kararın Ankara’ya bağlı olduğunu söylemişti. Daha önce Rus Kommersant gazetesi muhabiri Vladimir Solovyov da, Fener Rum Patrikhanesi ile ilgili Ukrayna ve Rusya arasındaki çıkan “kilise tartışmasında” Ankara’nın devreye girerek konuyu çözdüğünü iddia etmişti.

ERDOĞAN, ÇAVUŞOĞLU FENER RUM PATRİĞİ İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Bu arada 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u kabul etmişti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 35 dakika sürdü. Rus basınının iddiasına göre görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulunmuştu. Fakat görüşmenin içeriği ile ilgili basına açıklama yapılmadı.

Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir