KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Rusların Davincisi Rasputin’in sıradışı hayatı

Rusların Davincisi Rasputin’in sıradışı hayatı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
544 0

Rusların Davincisi Rasputin’in sıradışı hayatı
rasputinn
Uzun ismiyle Grigori Yefimoviç Rasputin; 1869 yılında Ural dağlarında küçük bir köyde doğdu. Rasputin kuşkusuz Rus tarihinde adından en çok söz ettiren bir isimlerden biri. Kimisine göre bir şeytan, kimisine göre hikmetli biri, kimisine göre de bir deli. Şimdi bu ilginç ismin değişik yönlerini ve küçük bir köyden saraya giden yolculuğunda sizlere eşlik edelim.
İlk yıllar
15 yaşlarına kadar okuma yazma bilmediği söylenen Rasputin bu yaşından itibaren kız kardeşi ve erkek kardeşinin nehirde ölmesi üzerine kendisini dini hayata ve kiliseye yönlendirir. Yıllar geçtikçe Rasputin kendi yeteneklerinin farkına varmaya başlar. Bu yeteneklerinden en önemlisi de insanları ikna kabiliyeti ve insanları kendine bağlama yeteneği. 3 ay boyunca manastırda kalan Rasputin Meryem ananın kendisine göründüğünü iddia eder. Rasputin zamanla seçilmiş kişi olarak kendisini etrafa kabullendirmeye başlar. Bu süreç sonrasında enteresan bir tarikat olan Klistilere katılır. Bu tarikatı ilginç kılan şey ise Tanrıya ulaşma yolunun büyük günahlar aracılığı ile olduğunu ileri sürmeleri.

Saraya yerleşmesi

Bir süre sonra buradan ayrılan Rasputin Çarın olduğu şehre yerleşir ve kısa bir süre sonra insanları iyileştirdiği ve pisişik güçlere sahip biri diye her yerde ünü artmaya başlar. Çarın oğlu Aleksiya hemofili hastalığı ile boğuşurken kimse bu hastalığa çare bulamaz ve Çarın dostlarından biri Rasputin’i çağırmaları teklifinde bulunur. Her çareye başvuran Çar teklifi hemen kabul eder, Rasputin’i hemen saraya çağırtır. Rasputin uzun zamandır acılar içinde kıvranan Çarın oğlunu hipnoz yöntemi ile bütün ağrılarından kurtarınca etrafındaki insanlar ona adeta peygamber gibi davranmaya başlar. Rasputin artık her gün saraya gelip gitmeye başlamış; bir süre sonra böyle olmayacağı kararına varan Çar sarayda kalması için Rasputin’e bir oda ayarlatır.

Artık bütün vaktini sarayda geçiren Rasputin bir süre sonra Çarı da kendi etkisi altına almır ve artık sarayda her istediğini yapan ve istediği şekilde yaşayan biri durumuna gelir. Bu durum özellikle klise açısından çok eleştirilir. Rasputin’in dini bir kişilik olmadığını aksine dini kendi çıkarları için kullanan bir sahtekar olduğunu dillendirilir. Tam bu dönem 1. Dünya savaşı patlak verir. Rasputin Rusya’nın kesinlikle savaşa girmemesi gerektiğini bu savaşın sonunda Rusya’nın parçalanmaya kadar gidebileceğini söyler ama savaşa girilecekse de galip gelmenin tek yolunun Çarın bizzat ordunun başında bulunması ile olabileceğini söyler. Bunun üzerine Çar ordunun başına geçer ve savaşa girilir. Ama Rus ordusu Rasputin’in dediği gibi galip gelmez ve bozguna uğrar. Ordu yenilgiye uğrayınca hain ilan edilen Rasputin için son günler başlar.

İlginç ölüm hikayesi

Saraydaki Rasputin karşıtları artık böyle devam edilemeyeceği ve Rasputin’in öldürülmesi gerektiğini savunurlar. Bunun için planlar yaparlar. Bir davet düzenlerler ve bu davete Rasputin’i de çağırırlar. Davette Rasputin’e siyanürlü içki içirirler ama içkiyi içen Rasputin hiçbir şey olmamış gibi ikinci ve üçüncü kadehi de ister. Hiçbir şey olmadığını gören düşmanlarından biri bu duruma çok sinirlenip silahını çıkarıp Rasputin’i vurur. Yere düşen Rasputin hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkarak kendisine ateş eden adamın yakasından tutup ittirdikten sonra oradan kaçmaya başlar. Kaçmaya başlayan Rasputin’in ardından ateş edilmeye başlarlar. 3 merminin isabet etmesiyle Rasputin yere düşer. Yanına gelen düşmanları hala ölmediğini görünce bağlayıp nehre atarlar. Günler sonra nehrin kenarında bulunan cesede otopsi yapıldığında silah yaralarından değil boğulma sonucu öldüğü görülür.

Ölümü sonrası ortaya çıkan esrarengiz mektup

Doğa üstü güçleri olduğu söylenen Rasputin’in öldükten bir süre sonra yazdığı bir mektup ortaya çıkıyor. Mektupta; “1 Ocaktan önce öldürüleceğim, eğer soylular tarafından öldürülürsem; soyluların tümü Rusya’dan ayrılacak, Rusya’da kardeş kardeşi öldürecek, 25 yıl içerisinde Rusya’da bir tane bile soylu kalmayacak ve benim ölümümde Çarın eğer bir parmağı varsa Çarın çocuklarından hiçbiri 2 seneden fazla yaşamayacak ve Rus halkı çarın ailesini öldürecek” diye yazılıyormuş. Yıllar geçtikçe Rasputin’in dediği her şeyin gerçekleştiği ortaya çıktı.
http://www.matruska.ru/ruslarin-davincisi-rasputin-hakkinda-duymadiklariniz/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir