KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail, Biden’ın İran politikasını tartışıyor

İsrail, Biden’ın İran politikasını tartışıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
253 0

İsrail yetkililer, ABD ile yaşadığı İran konusundaki görüş ayrılıklarını kamuoyu önüne dile getirmekten kaçınacak. Bu durumu, Biden yönetiminin tutumlarına göre değiştirecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun düzenlediği stratejik oturuma katılan kaynakların İsrail Ordu Radyosu’nda yaptıkları açıklamada, İsrail hükümetinin, ABD Başkanı Joe Biden ile nükleer anlaşmaya geri dönme arzusu konusundaki görüş ayrılıklarından kaçınmaya karar verdiğini bildirdi.

Söz konusu karar, Netanyahu’nun İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ile İran konusunda yaptıkları görüşmenin ertesi günü geldi. Yetkililer bu durumu birleşik bir İsrail görüntüsü gösterme girişimi olarak değerlendirdi.

İsrail Cuma günü yaptığı açıklamada, bu konuda Washington ile yakın temas halinde olduklarını söyledi. Ayrıca nükleer anlaşmayı yeniden kabul etmenin İran’ın nükleer cephanelik edinmesinin önünü açacağı anlamına geldiğini söyledi.

Netanyahu dün, İsrail’in İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyecekleri yönündeki açıklamasını yeniledi.

Netanyahu’nun resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Bizi ortadan kaldırmaya çalışanlara sesleniyorum. Yeni İran ve onun Ortadoğu’daki destekçilerine… Aşırılıkçı ve saldırgan rejiminizin nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Netanyahu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sizin gibi aşırılık yanlısı bir rejimle herhangi bir anlaşmaya güvenmiyoruz. Geçtiğimiz yüzyılda ve günümüzde sizinki gibi aşırılık yanlısı rejimlerle yapılan anlaşmaların nasıl olduğunu zaten görmüştük. Bir anlaşma olsun ya da olmasın, sizin nükleer silah tedarikini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir