İRLANDA CUMHURİYETÇİ ORDUSU YEŞİL KİTABI

Есть вещи пострашнее войны: политический казус

Ermeniler ve Stratejik Kırılmalar

Георгий Ванян: ЕСТЬ ВОЗМОЖНОСТЬ ВЫЙТИ ИЗ ТОРГА И ПРОЯВИТЬ ДОБРУЮ ВОЛЮ

ABD Suriyeden çekildi çekiliyor derken

Gündem 23 Nisan 2018
137


30 Mart günü ABD başkanın Donald Trump ABD ‘nin çok yakında Suriye’den çıkacağından bahsetti. Oysa Ocak ayında Rex Tillerson ordusunun Suriye’de süresiz kalacağını açıklamıştı. Üst düzey Rus yetkililerin bazı açıklamalarında da ABD ve Kürt destekli bölgelerde 20 adet üs kurduğuna dair iddialara yer verilmişti.
Nisan sabahın ABD, İngiliz ve Fransız koalisyon güçlerine ait uçaklar ,Şam’daki yerleşim yerlerindeki sivillere yönelik bir kimyasal saldırı tehdidine karşı iddiasıyla Suriye topraklarındaki önceden belirlenen hedefleri vurdu.
23 Nisan günü Orbitex adlı twitter hesabında Tel Baydar ve Tell Tamr arasında ABD tarafından 1.5 km uzunluğunda bir piste sahip yeni bir üssün inşa edildiğine dair uydu görüntüleri yayımlandı. Tabi iddia sadece bununla yalnız değil. Haseke ile tell tamr arasında v22 opsrey’ler için hazırlandığı iddia edilen bir helikopter pistinindi hazırlanmaya başladığı iddia edildi ve uydu görüntüleri yayımlandı. Bölgenin bir diğer özelliği ise Ceylanpınar’a 33 km uzaklıkta olmasıdır.

Kafkassam /Ömer GÖk


https://www.realclearpolitics.com/video/2018/04/01/trump_us_military_will_be_coming_out_of_syria_like_very_soon.html
http://www.presstv.com/Detail/2018/03/30/556868/US-Trump-Syria-military-withdraw
http://www.presstv.com/Detail/2018/03/01/553969/Russia-Venediktov-US-military-bases-Kurdishcontrolled-areas-Turkey-Afrim
https://edition.cnn.com/2018/04/13/politics/trump-us-syria/index.html
https://www.alaraby.co.uk/english/news/2018/3/1/russian-official-us-has-20-military-bases-in-syria
https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-usa-russia/russia-says-u-s-has-set-up-about-20-military-bases-in-syria-ria-idUSKCN1GD3ZY

Yorumlar