KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamidullah Rizazade: Güney Türkistan’ı Taliban Mesken Ediyor

Hamidullah Rizazade: Güney Türkistan’ı Taliban Mesken Ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
336 0

Son bir aydan beri savaşla kavrulup yanan Güney Türkistan bölgesi iyice Taliban terör örgütü himayesine girmektedir. Hükümet ve bölgedeki bazı ülkelerin plan ve projesiyle Taliban kontrolüne bırakılacak Güney Türkistan bölgesinde bulunan Faryap, jawzijan, Seripul vb illerin son bir haftadır şehir merkezi dışındaki tüm köy, kasaba ve belediyeler Taliban kontrolüne girmiştir. Taktiki geri çekilme adı altında ordunun tüm askeri imkanları Taliban örgütüne bırakılmaktadır. Onların elini güçlendiren, Ghani hükümeti bir an bile olsa Taliban tarafından öldürülen ve onlarcasının kafaları kesilmekte olan Türk gençleri hiç düşünmemektedir. Sanki düşman Taliban örgütü değil de, Türk halkıdır düşüncesiyle bir yandan hükümet tarafından yanlız bırakılan Türk halkı diğer yandan Taliban örgütü tarafından katliam edilmektedirler. Bölgedeki ordu yetkilileri merkezden almış oldukları talimata göre, hiç bir şekilde halkın yardımına gelmeyip aksine geri çekilerek tüm silah, tank, top vb mühimmatları Taliban örgütüne bırakmaları dikkatları üzerine çekmektedir. Halk kendi imkanlarıyla namusunu, şerefini ve toprağını savunmak için mücadele vermektedir. Başlarında Mareşal Dostumun bulunduğu halktan oluşan bir havuç gencin imkanı ne kadar olabilir artık orasını siz düşünün…!
Bu bağlamda yukarda ismi geçen illerin merkezleri Taliban işgalına girerse, hükümetin hükmü de geçersiz olacaktır. Dolaysıyla durum böyle devem ederse bu illerin milletvekilleri, valileri, il şuraları vb. siyasilerin ve bürokratların görevleri de sona erecektir. Çünkü Taliban kendi bayrağı altında (İmaret İslami Afganistan) hükümetin tayın ettiği ve hükümet adına çalışan kimseyi kabul etmeyecektir. Buda siyasi anlamda Türk halkına büyük zarar verecektir. Hem merkezi hükümet nezdinde hemde Taliban örgütü tarafından kabul görmeyen Türk soylu görevlilerin akibeti düşündürücüdür.
Nitekim konuyala ilgili bir çok çalışma ve kaynak, Afganistan’ın kuzeyinde İmareti İslami kurulup, güneyin de ise Cumhuriyeti devam edecektir. Afganistan etkilileri, Pakistan etkilileri ile Pakistan’in İspin Boldak bölgesinde yapmış oldukları bir toplantıda bu mesele masaya yatırılmış ve toplantının en önemli konularından biri olmuştur.
Sonuç olarak plan ve proje şu yöndedir, Afganistan’ın kuzeyi (Güney Türkistan) Taliban terör örgütün himayesine verilecek, Güney de ise merkezi hükümet bir müddet devam edecektir. Başta Mareşal Dostum olmak üzere tüm Türk yetkilileri yetkisiz hale getirilecektir.
Bu durumda bölgedeki milletvekillerin görevleri tehlikeye girmiş olup parlementoda Türk nüfusunun yokluğu söz konusu olacaktır.

Hamidullah Rizazade kafkassam Güney Türkistan araştırmaları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir