KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamidullah Rızazade: Afganistan’da Tehlikeli Bir Oyun!

Hamidullah Rızazade: Afganistan’da Tehlikeli Bir Oyun!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
302 0

Yeni Ama Tehlikeli Bir Oyun!
Kuşkusuz herkesin bildiği üzere yaklaşık üç haftadır Pensher ili hariç tüm Afganistan’ı kontrol altında alan Taliban yeni hükümet kurma arayışındadır. Bunun yanısıra Uluslararası arenada meşruiyet kazanabilmek için şimdilik ılımlı bir stratejik ve politika uyguladığı da gözden kaçmamaktadır. Bu değişiklikleri gören halk azda olda umutla huzurlu bir gelecek beklemektedir. Çünkü Taliban değişmiş eskisi kadar şiddet meyilli bir Taliban görüntüsünü vermiyor ve aksine halka daha çok güven verebilmek için barış kokan sloganlarla gönüllerine taht kurmaya çalışmaktadır. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, değişen Taliban-i düşünce değil sadece şartlar ve koşulardır. Taliban ayınıdır gerçek yüzünü göstere bilmek için uygun zamanı beklemektedir.
Diğer yandan Talibanı iyi gösteren batılı devletler bugün itibarıyla özellikle Kabil havaalanında gerçekleşen bombalı saldırının ardında ABD’nın DEAŞ terör örgütünün yaptığı bir eylem olarak lanse etmesi iyice durumun vehametine dikkat çekmekte fayda vardır. Çünkü artık DEAŞ terör örgütününde yavaş yavaş boy göstermeye çalışacağı karanlık bir dönem bizi bekliyor olmasını tereddütle bakmak lazım. Dolaysıyla bu konu direkt orta Asya bölgesinde aktör güç olan Rusya ve Çin’i ilgilendirmektedir. Olası böyle bir gelişmede ister istemez bölgeyi de etkisi altında tutup bölgedeki potansiyel grupların ayaklanıp birleşmelerine sebebiyet verebilmektedir. Nitekim tarihte böyle olayların ve çıkışların diğer gruplar üzerinde hem psikolojik hem de ideolojik etkiler bıraktığını görmek mümkündür.
Bugünkü Kabil patlaması tesadüf olmayıp gelecekte yeni bir DEAŞ terör örgütü tehdidinin var olduğu anlamına gelmektedir. Yani Taliban örgütüne karşı DEAŞ’in çakması hiç hayıra alamet değildir.

Hamidullah Rızazade

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir