KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un Rusya Ziyareti

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un Rusya Ziyareti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
326 0

21 Haziran günü Rusya’da Kore Dostluk gecesine katılan sayın Moon, Kore vatandaşları ile Rus vatandaşları arasında ilişkilerin artırılması hususun önemli olduğundan bahsetmiştir.

22 Haziran günü Güney Kore cumhurbaşkanı Moon Jae-in Ve Hanımı Jung-sook Moskova’daki 1941 -1945 yılları arasında ölenler için yaptırılan meçhul asker anıtını ziyaret etti.
22 Haziran Sabahı Rus medya kuruluşlarına özel bir röportaj vermiştir. Rusya Devlet Duma’sında bir konuşma yapan sayın Moon’un teşekkürler başlayan konuşmasında Rusya’nın bölgedeki ve dünyadaki öneminden, Güney Kore ve Rusya arasındaki İlişkilerden ve bu ilişkilerin geliştirilmesi hususundan, işbirliğinin arttırılması hususundan bahsetmiştir. Sayın Putin’in kendisini Doğu ekonomik foruma davet ettiğini beyan eden sayın Moon, Kore edebiyatının Rus. edebiyatından etkilendiğini kaydeden sayın Moon konuşmasında Yuri Gagarine, Rusya’nın teknolojik gelişmesine, Teknoloji transferinden bahsetmiştir.2020 yılında iki ülke arasındaki ilişkilerin 30’ncu yılını kutlayacağını söyleyen sayın Moon iki ülke aradaki ticaretin 30 Milyar dolara çıkarmayı planlandığından bahsetmiştir. Gaz, demiryolu, elektrik, tarım, balıkçılık, liman gibi konularda iş birliğinin güçlendirilmesi hususundan bahseden sayın başkan, işbirliğinin arttırılması hususunda umutlu olduğunu kaydetmiştir.
Öğleden sonra sayın Medvedev ile bir araya gelen Moon, Sayın Medvedev’in iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimi konusundaki katkılarından bahsetmiştir.
Öğleden Sonra Sayın Putin ile bir araya gelen sayın Moon, ikili ilişkiler ve iş birliğinin çözüm yollarına dair ortak bir yolun bulunması konusunda istişarede bulunulduğunu beyan edilmiştir.

Zehra Burcu Ağdan /Kafkasam
Kaynakça:

http://english1.president.go.kr/BriefingSpeeches/Briefings
http://www.president.go.kr/#secondPage
https://www1.president.go.kr/articles/3613
http://english1.president.go.kr/BriefingSpeeches/Briefings/282
http://english1.president.go.kr/BriefingSpeeches/Briefings/281
http://kremlin.ru/events/president/news/57835

문재인 대통령과 김정숙 여사도 ‘무명용사의 묘’를 찾았습니다. 러시아가 2차대전 중 희생된 국민들을 기리는 ‘애도의 날’인 6월 22일을 하루 앞둔 오늘. 문재인 대통령과 김정숙 여사는 무명용사의 묘에 헌화하고 러시아 국민들의 희생을 추모했습니다.

무명용사의 묘는 ‘전몰장병의 묘’와 ‘꺼지지 않는 불’로 이루어져있습니다.

“1941-1945년에 숨진 무명용사에게 바침. 비록 그대들의 이름은 알지 못하지만, 그대들의 숭고한 희생은 영원하리라”
….
존경하는 러시아 국민 여러분,
뱌체슬라프 빅토로비치 블로딘 하원의장님과
의원 여러분,

모스크바로 오는 비행기 안에서 나는
광활한 대지가 인간에게 주는 경외심을 생각했습니다.
그로 인해 자연과 인간을 더 깊이 이해하게 된
러시아의 마음을 떠올렸습니다

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir