KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Türkiye’nin Kandil Harekatına Karşı Çıkmayacak

İran Türkiye’nin Kandil Harekatına Karşı Çıkmayacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
317 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süre önce Afrin ve Menbiç’in ardından Kandil’e de bir harekat gerçekleştirilebileceği yönündeki açıklaması hem iç kamuoyunda hem de uluslararası kamuoyunda geniş yankı buldu. Bu açıklamayı ve sonrası süreci yakından izleyen ülkelerin başında ise bölge ülkeleri gelmekte. Özellikle İran, Kandil’e yönelik bir harekat konusunda alacağı tavrı şimdiden belirlemeye çalışmakta. Yıllardır, Kandil dahil olmak üzere kendi topraklarında, bölgesel rakip olarak gördüğü Türkiye’ye karşı bir yıpratma unsuru olarak destek verdiği PKK/PJAK yapılanması ile yakın teması bulunan İran’ın bugün gelinen noktada Türkiye’nin Kandil harekatına yönelik nasıl bir tutum benimseyeceği merak konusu. Bu hususta İran’ın bu süreçte Türkiye’nin Kandil’e yönelik harekatına karşı çıkmayacağını iddia etmek ve bunu birkaç temel sebeb dayandırmak mümkün:
• İran, içinde bulunduğu ekonomik ve toplumsal kriz ortamının etkisiyle enerjisini ülke içine kanalize etmiş durumda. 5-6 yıllık dönemde uyguladığı fiziki yayılmacılığın olumsuz sonuçlarını ekonomik ve toplumsal alanda hissetmesi İran’ı bu noktaya getirdi. Dolayısıyla, PKK ile teması sağlayan istihbarat kurumu ve Devrim Muhafızları ordusunun dikkati ülke içi sorunlara yönelmiş bir durumdayken ve ekonomik sorunlar toplumsal alanda hiç olmadığı kadar hoşnutsuzluğa ve tepkiye yol açmış durumdayken İran enerjisini PKK’yı korumaya yöneltmeyecektir.
• Türkiye’nin, Fırat kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında, tüm uluslar arası ve bölgesel tepkilere rağmen sergilediği kararlı tutum özellikle bölge devletleri açısından bir mesaj niteliğini taşıdı. İran, Afrin’e yönelik harekata sert tepkiler göstermesine karşın Türkiye’nin kendi hedeflerinden geri adım atmamasını doğru biçimde okuyarak Kandil’e yönelik olası bir harekatta da aynı kararlılığın sergileneceğine ikna olmuş durumdadır.
• Türkiye haliz hazırda, ABD ve İran arasında arabuluculuk rolünü üstlenebilecek ve gerginliği azaltabilecek tek bölgesel aktördür. ABD ve Türkiye arasında Menbiç konusunda varılan mutabakat bu anlamda Türkiye’nin elini güçlendirmiştir. ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararları açıklaması İran’ın mevcut ekonomik krizinin daha fazla derinleşmesi olası. Dolayısıyla İran, Kandil harekatına karşı çıkarak ve PKK’yı koruma refleksi göstererek ABD’nin yaptırım kararları konusunda yapıcı bir rol üstlenebilecek olan ve yoğun ticari ilişkilere sahip olduğu Türkiye’yi karşısına almayı ve kaybetmeyi göze alamayacaktır.
• Aynı şekilde İran’ın PKK’yı koruma refleksi göstermesi ABD’nin bir süredir vurgu yaptığı “Devrim Muhafızları-Terörizm” bağlantısına Türkiye tarafından destek verilebilecek bir ortamı gündeme getirebilecektir. İran bu durumdan ciddi kaygı duyacaktır.
İran temel olarak bu gerekçeler ile Türkiye’nin Kandil harekatına karşı çıkmayacaktır. Bu süreçte İran, egemenliğin ihlal edilmemesine özen gösterilmesi ve harekatın sınırlı kalması gerektiği yönünde bir söylem ortaya koyacaktır.
Çağatay BALCI/ Kafkassam Uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir