TEHDİTE KARŞI OLUŞAN FIRSATLAR

Erməni separatçıları Putin və Makronun Bakıya səfərinə necə “hazırlaşıblar”?

Mahmut Sami Mallı: ÜLKEMİZDE FAHİȘ FİYATLAR NASIL KONTROL ALTINA ALINABİLİR?

Rusya’da Emekli Nene -Uyuşturucu Ticareti İşinde

Fuat Safarov; Israil: “Ermeni Soykırımı”nı tanımıyoruz, çünkü

Gündem 25 Nisan 2021
195
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE


17 Aralık 2017 tarihinde Israil: “Ermeni Soykırımı”nı tanımıyoruz, çünkü Başlığı ile Fuat Safarov’un haberini yayınlamıştık önemine binaen tekrar veriyoruz

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, sözde Ermeni soykırımını tanımadıklarını belirterek, “Çünkü bu tartışmalı bir konu. İkincisi de Azerbycan ile ilişkilerimiz iyi” dedi.

İsrail muhalefet partisi Yesh Atid lideri, eski Maliye Bakanı Yair Lapid’in İsrail parlamentosuna (Knesset) sözde “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunma önerisine karşı çıkan Liberman şu ifadeleri kullandı: “Bence, biz bu konuyu gündeme getirmememiz lazım. Bu sırf tarihi, teorik ve tartışmalı bir konu. Bu konunun İsrail’in günümüzdeki tutumuna somut bir etki yapacağını düşünmüyorum. Ayrıca, tarihi açıdan burada bir çok tartışma söz konusu.”

Liberman, Azerbaycan ile ilişkilerinin iyi olduğuna dikkat çekerek, “İkincisi ise İsrail ve Azerbaycan arasında sıkı işbirliği söz konusu. Ve Azerbaycan’ın konumunu ile de (sözde soykırımın tanınmaması) bağlantılı bir konu. Azerbaycan ile ilişkilerimiz çok önem arzediyor. Bunu yüz kere görüşüp tartmamız lazım.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına ve İsrail’e yönelik sert eleştirilerine tepki gösteren, Yesh Atid lideri Lapid Knesset’e “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunacaklarını belirtmişti.
2011 yılında Knesset’ten sözde Ermeni soykırımını tanıyan bir karar çıkarılması için bazı milletvekilleri müracaatta bulunmuştu. Tasarıya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve dönemin Dışişleri Bakanı Lieberman karşı çıkmıştı. Lieberman, “Ermeni “soykırımını” araştırmak politikaciların değil, tarihçilerin işidir” diyerek tepkisini dile getirmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar