KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erkan Avcı: Güney Kafkasya Birliği Mümkün mü?

Erkan Avcı: Güney Kafkasya Birliği Mümkün mü?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
115 0

Kafkasya’yı bilenler bilir ki Kuzey Kafkasya halkları 1917’de Ruslardan ayrılıp biraraya gelerek bir Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti ilan etmiştir. 4 yıl hayatta kalabilen bu birlik cumhuriyeti 1921’de Bolşevik hükümetince işgal edilip lağvedilmiştir.
100 yıl sonra, Güney Kafkasya’nın en büyük sorunu olan Karabağ Sorunu’nun büyük oranda çözülmesi ile birlikte bölgede yeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni dönemin en önemli konusu ticarettir. İki düşman ülkenin sorunları aşıp, tıpkı Fransa ve Almanya’nın 70 yıl önce yaptığı gibi bir anlaşmaya varıp kendi arasında bir birlik kurarak, buna Gürcistan’ı da dahil edip Güney Kafkasya Birliği gibi bir birlik kurması bir hayalin ötesine geçebilir mi? Bunun risk faktörleri nelerdir? Bu konuda fikri olan?
Not: Birlik, NAFTA tarzı ticari bir birlik olabilir. Avrupa Birliği gibi entegrasyonun derinleştirildiği, ulus-devlet yapılarının aşındırıldığı bir birlik olmayacaktır elbette.
Not2: Yıllar evvel Azerbaycan büyükelçisine Nahçıvan’da büyük bir sanayi bölgesi kurulup Türkiye-Azerbaycan birlikteliğinin nişanesi konumuna eriştirilebileceğini ifade etmiştim. Bugün Keisuke Wakizaka Hoca’nın Kafkasya’daki ticaretin Batum, Gümrü, Nahçıvan vs. gibi şehirlere kaymasıyla ilgili yazısını okuduktan sonra aklımda puzzle’ın bazı parçaları da yerine oturdu. Yeni dönemde bölgede böyle bir birlik yapılanması ve bahsi geçen şehirlerin ticari kapasitelerinin artarak bölge ekonomisini yükseltecek olması çok mu idealist yaklaşım olur ey Kafkasya uzmanı dostlarım?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir