Suriye bataklığında Rusya

Caner Taslaman ve Ebubekir Sifil Tartışması Üzerine

ABD İsrail teknolojisini Ele geçirdi mi

Джейхун Наджафов Персидский шовинизм + Шиитская теократия = Агрессия против Азербайджана

Rusya Ukrayna’nın Rusya Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

Gündem, Rusya 17 Nisan 2021
30
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Ukrayna’nın Rusya Maslahatgüzarı Vasiliy Pokotilo, St. Petersburg’da Ukrayna Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Pokotilo’yu çağırdı. Pokotilo’nun Rusya Güvenlik Servisi (FSB) tarafından St. Petersburg’da Ukrayna Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un bir Rus vatandaşından gizli bilgi alırken yakalanıp gözaltına alınmasıyla ilgili olarak çağrıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliği çalışanı UNİAN ajansına yaptığı açıklamada, “Suçlamaları kabul etmiyoruz. Bu, Rus özel servisinin bir provokasyonu” ifadelerini kullandı.

FSB sabah saatlerinde “Ukraynalı diplomat, Ukrayna’nın St. Petersburg Başkonsolosluğu Konsolosu Aleksandr Sosonyuk, bir Rus vatandaşı ile gerçekleştirdiği görüşmede güvenlik güçleri ve FSB’nin veri tabanında bulunan gizli bilgileri aldığı sırada suçüstü yakalanarak gözaltına alındı” açıklamasını yapmıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko ise Sosonyuk’un birkaç saat gözaltına tutulduğunu, kendisinin şu an görev yaptığı binada olduğunu belirtmişti.

Rus Dışişleri: Ukrayna Konsolosu’nun Rusya’yı terk etmesi tavsiye edildi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bakanlığa çağrılan Pokotilo’ya, 16 Nisan’da gözaltına alınan Sosonyuk’un eylemlerinin kabul edilemez olduğu, bunların konsolosluk göreviyle bağdaşmadığı ve Rusya’nın güvenlik çıkarlarına zarar verdiği ifade edildi.

Açıklamada, “Kendisinin (Sosonyuk’un) Rusya topraklarında bulunmasının istenmediği belirtilerek, 19 Nisan itibarıyla 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi tavsiye edildi” ifadeleri kullanıldı

Yorumlar