KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erdoğan S-400 sisteminin nasıl bir silah olduğunu çok iyi biliyor

Erdoğan S-400 sisteminin nasıl bir silah olduğunu çok iyi biliyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
289 0

Rus askeri uzman: Erdoğan S-400 sisteminin nasıl bir silah olduğunu çok iyi biliyor

Rus Ulusal Savunma dergisinin baş editörü İgor Korotçenko, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemini alması ile ilgili planlarını olumlu değerlendirerek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 sisteminin nasıl bir silah olduğunu çok iyi biliyor. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Erdoğan’a bu silah konusunda detaylı bilgi verdi” dedi.

Rus televizyonunda, “Neden bu önemli silahımızı Türkiye’ye satıyoruz?” yönündeki eleştirilere tepki veren Rus askeri uzman şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle herhangi bir önemli bir silah satışı konusunda kararı ilgili üst düzey merciler, bakanlık ve kurumlar veriyor. Tüm silah sevkiyatı ihracat varyasyonunda gerçekleştiriliyor. Türkiye’ye ve onun silah savunma sistemine büyük saygım var. Fakat Türkiye bizden S-400 füzesi alıp kendisi bu silahı üretemez. Konu burada hazır olan varyasyonun sevkedilmesi ve Türkiye’nin gereksinim gördüğü şekilde silahın adapte edilmesi.”

TÜRKİYE WASHİNGTON’A BOĞUN EĞMİYOR VE BİZDEN SİLAH ALIYOR

Rus askeri uzman sözlerine şöyle devam etti: “Şunu unutmamak lazım: S-400 saldırı amaçlı değil, bu bir savunma sistemi olmakta. Biz Türkiye ile savaşmaya hazırlanmıyoruz. Erdoğan, kendisi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvurarak bu silahı almak istediklerini söyledi. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı bu silahı Erdoğan’a anlattı, detaylı bilgi verdi. S-400 tüm özellikleriyle dünyanın diğer benzer sistemlerinden daha mükemmel bir silah. Hatta Amerikan Patriot sisteminden de. Öncelikle 2,5 milyar dolarlık bir silah satış söz konusu. İkincisi Türkiye’yi yanımıza çekiyoruz. Sistemi çalıştıracak Türk kadrolarını da Rusya hazırlayacak. Üçüncüsü bu, ABD’nin saygınlığına ve prestijine bir darbe vuruyor. ABD bundan memnun değil. Çünkü NATO üyesi Türkiye’nin S-400 alması, ABD’nin jeopolitik ve finansal çıkarlarına darbe vuruyor. Bu, Rusya’nın rekabet alanındaki üstünlüğünü gösteriyor. Türkiye Washington’a boğun eğmiyor ve bize başvurarak dünyanın en iyi silahını alıyor.”
Fuat Safarov/kafkassam/Moskovs

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir